puls w ciąży
AdobeStock/AntonioDiaz
Zdrowie w ciąży

Puls w ciąży – czy podwyższone tętno szkodzi? Co znaczy niski puls w ciąży?

Puls w ciąży ulega podwyższeniu. To normalne – serce musi przepompowywać nawet 45 proc. krwi więcej, bo o tyle zwiększa się jej objętość u ciężarnych. Wszystko po to, by zaopatrzyć nie tylko ciało kobiety, ale i rosnący w jej łonie płód. Jednak czy podwyższony puls w ciąży nie szkodzi dziecku? Jakie są normy i kiedy należy się niepokoić? Wyjaśniamy też, co oznacza niski puls w ciąży.
Bożena Kowalska - ginekolog położnik
dr n. med. Bożena Kowalska-Raczyńska
Konsultacja merytoryczna

Puls w ciąży ulega zmianie, bo zmienia się też gospodarka hormonalna, rośnie masa ciała kobiety i rozwijający się w macicy płód. To wszystko stanowi dodatkowe obciążenie dla układu sercowo-naczyniowego przyszłej mamy, więc podwyższa się jej tętno i ciśnienie krwi. O puls w ciąży zapytaliśmy dr n. med. Bożenę Kowalską, ginekologa-położnika. Ekspertka odpowiada, jaki jest prawidłowy puls w ciąży, czym może być spowodowane wysokie ciśnienie krwi u ciężarnej i czym może grozić przyszłej mamie.

Spis treści:

Kawa w ciąży: czy można ją pić i czy jest bezpieczna? Skutki przyjmowania kofeiny w ciąży

Puls w ciąży – normy

Jakie jest prawidłowe tętno w ciąży? „Zwykle serce bije w ciąży około 10–20 proc. szybciej, a częstość uderzeń na minutę może wzrastać powyżej 80” – tłumaczy nasz ekspert i dodaje: „Warto pamiętać, że prawidłowy puls przed ciążą wynosi 70-75 uderzeń/minutę”.

Puls w ciąży przyspiesza do 80-90 uderzeń na minutę, a ciśnienie krwi spada. U kobiet, które przed zajściem w ciążę miały tętno wyższe niż 70, w czasie ciąży mogą obserwować puls na poziomie nawet 90-100 uderzeń na minutę.

Szybsza praca serca wynika ze zmian, jakie zachodzą w organizmie ciężarnej. Chodzi o rozszerzenie naczyń krwionośnych, niskie ciśnienie w ciąży, zmiany hormonalne w ciąży i wzrost objętości krwi. W tej sytuacji, aby zapewnić odpowiednie jej krążenie, serce po prostu musi bić szybciej.

Lekarze uznają, że o wysokim pulsie w ciąży mówi się wtedy, gdy przyspiesza on do poziomu powyżej 90-100 uderzeń serca na minutę.

Wysoki puls w ciąży – co oznacza, czy szkodzi dziecku?

Wysokie tętno w ciąży może, ale nie musi, być spowodowane chorobą. Zawsze jednak warto skonsultować się w takiej sytuacji z lekarzem, który zdecyduje, czy jest się czym martwić, czy nie.

Niepokojące jest, gdy przy wysokim pulsie w ciąży pojawiają się dodatkowe objawy, takie jak:

Występowanie takich dolegliwości zawsze powinno skłonić ciężarną do konsultacji z lekarzem, gdyż w połączeniu z wysokim tętnem w ciąży mogą one wskazywać na problemy kardiologiczne, anemię w ciąży lub nadczynność tarczycy. Specjalista zleci wtedy badania (morfologię, EKG, EKG Holter, Echo serca, TSH, elektrolity i inne).

O ile sam podwyższony puls w ciąży nie jest szkodliwy dla dziecka, to występowanie schorzeń wywołujących podwyższenie tętna może już dziecku zagrażać. Wszystkie zmiany zachodzące w ciele matki wpływają na płód, dlatego nawet szybsze tętno spowodowane stresem może przyspieszyć pracę serca dziecka.

Najgroźniejsze dla płodu jest migotanie lub trzepotanie przedsionków, które zdarza się zwykle kobietom, u których wcześniej stwierdzono wady serca lub zastawek. Nie bez wpływu na dziecko są też zaburzenia rytmu serca przebiegające ze spadkiem ciśnienia krwi i omdleniami. Dla dziecka zagrożeniem może być również nadciśnienie w ciąży. Dlatego przy każdej wizycie kontrolnej ginekolog bada u ciężarnej zarówno tętno, jak i ciśnienie krwi.

Jak obniżyć puls w ciąży?

W przypadku podwyższonego tętna w ciąży spowodowanego chorobami kluczowe jest postawienie odpowiedniej diagnozy i podjęcie leczenia. Czasami jednak wysoki puls w ciąży nie jest spowodowany chorobami czy zaburzeniami, ale stresem lub nadmiernym wysiłkiem fizycznym. W takich przypadkach zalecany jest relaks i odpoczynek.

Na tętno w ciąży wpływa też ilość przyjmowanych płynów. Jeśli ciężarna pije ich zbyt mało, może dojść do odwodnienia, a wtedy serce zaczyna bić szybciej. Dlatego odpowiednie nawodnienie sprzyja utrzymaniu prawidłowego pulsu w ciąży. Warto wspomnieć, że istotna jest też ilość kawy, jaką ciężarna pije. Kofeina także może przyspieszać pracę serca.

Ciśnieniomierz warto też mieć w domu i w razie pogorszonego samopoczucia badać nim ciśnienie krwi i tętno. Tutaj niedrogo kupisz sprzęt, który pomoże ci monitorować swoje zdrowie w ciąży:

Niski puls w ciąży

Względnie niski puls w ciąży nie powinien wzbudzać niepokoju, o ile nie spada poniżej 60 uderzeń serca na minutę. To normalne, że tętno jest niższe np. w czasie odpoczynku.

Jeśli jednak puls mocno się obniży i będzie wynosił mniej niż 60, trzeba pilnie skontaktować się z lekarzem. Bradykardia, czyli puls niższy niż 60, występuje rzadko, a przyczyną może być:

  • ucisk macicy na żyłę główną dolną (dochodzi do zaburzeń krążenia);
  • blok przedsionkowo-komorowy (zaburzenie w przewodzeniu impulsów elektrycznych w okolicy serca).

Zobacz też:

ciśnienie w ciąży
Adobe Stock
O ciąży
Ciśnienie w ciąży: kiedy jest prawidłowe, a kiedy za niskie lub za wysokie?
Ciśnienie w ciąży ma wielkie znaczenie nie tylko dla zdrowia przyszłej mamy, lecz także prawidłowego rozwoju dziecka. Zarówno niskie jak i wysokie ciśnienie może prowadzić m.in. do niedotlenienia dziecka, dlatego tak ważne jest, by je regularnie kontrolować.

Ciśnienie w ciąży może znacznie różnić się od tego, które kobieta miała wcześniej. U przyszłej mamy może pojawić się zarówno niedociśnienie, jak i nadciśnienie. Aby uniknąć problemów, lekarz kontroluje wartości ciśnienia tętniczego krwi na każdej wizycie. Podpowiadamy, kiedy są one za wysokie, a kiedy za niskie i o czym świadczy nieprawidłowe ciśnienie w trakcie ciąży. Spis treści: Normy ciśnienia w ciąży Wpływ ciąży na ciśnienie tętnicze Niskie ciśnienie w ciąży Wysokie ciśnienie w ciąży Normy ciśnienia w ciąży Zwykle w pierwszych miesiącach ciąży ciśnienie krwi nieznacznie się obniża –   o około 5-10 mm Hg między 12. i 26. tygodniem ciąży. Jest to spowodowane zmianami zachodzącymi w organizmie. Rosnące dziecko i powiększające się łożysko i macica potrzebują dodatkowej objętości krwi do odżywiania. Tętnice i żyły tracą elastyczność z powodu progesteronu, wskutek czego krew krąży nieco wolniej. Około 7. miesiąca ciąży ciśnienie krwi wraca do normy sprzed ciąży. Prawidłowe ciśnienie w ciąży powinno być niższe niż 140/90 mm Hg. Wpływ ciąży na ciśnienie tętnicze Dla niektórych kobiet cierpiących z powodu niskiego lub wysokiego ciśnienia ciąża okazuje się stanem błogosławionym również dlatego, że... doprowadza jego wartość na kilka miesięcy do normy. Trudno przewidzieć, jak zareaguje organizm. Aby wykluczyć ryzyko choroby, a w razie potrzeby podjąć leczenie, ciśnienie przyszłej mamy jest mierzone podczas każdej wizyty u lekarza prowadzącego ciążę. U niektórych kobiet ciśnienie, zamiast spadać, rośnie ponad normę. Wyższa wartość ciśnienia skurczowego bądź rozkurczowego to nadciśnienie w ciąży, przy czym pomiar musi być wykonany co najmniej dwukrotnie w odstępie minimum sześciu godzin. Jeśli przyszła mama nie miała...

kobieta, ciąża, brzuszek
Zdrowie w ciąży
Krwawienie w ciąży: lekkie, obfite, ze skrzepami. Czy jest niebezpieczne?
Krwawienie w ciąży nie zawsze jest sygnałem, że coś złego dzieje się z płodem, jednak za każdym razem, gdy się pojawi, trzeba iść do lekarza. To on oceni sytuację, zleci odpowiednie badania i powie, co robić dalej. O nieprawidłowościach może świadczyć m.in. pojawienie się krwawienia ze skrzepami.

Niewielkie krwawienia lub plamienia zdarzają się co czwartej kobiecie w ciąży. Dlaczego? Powody są różne i zależą przede wszystkim od tego, w którym trymestrze jest przyszła mama. Gdy pojawi się pierwsza plamka krwi, obserwuj wszystkie objawy temu towarzyszące. Bądź przygotowana na pytania lekarza. Na pewno zapyta cię o to, jak długo trwa krwawienie (może pojawia się raz na kilka dni); jaka jest jego barwa (jasna, ciemna); czy jest obfite i jaki ma zapach, a także czy w krwi pojawiają się skrzepy.   Spis treści: Niewielkie plamienie w ciąży Krwawienie w I trymestrze Krwawienie w II trymestrze Krwawienie w III trymestrze Krwawienie ze skrzepami w ciąży Niewielkie plamienie w ciąży Nie panikuj, jeśli plamienie jest niewielkie : prawdopodobnie pojawiło się przez przemęczenie, zwykłe niewyspanie lub zbyt duży wysiłek fizyczny. Zanim zadzwonisz do lekarza, połóż się lub wygodnie usiądź, odpocznij. Często tego typu plamienie nie ma negatywnego wpływu na ciążę. Jeżeli jednak krwawienie jest silne, towarzyszy mu ból lub uczucie ucisku w podbrzuszu, źle się czujesz, jak najszybciej jedź do szpitala. Nie prowadź auta sama: poproś, by zawiózł cię ktoś bliski, wezwij taksówkę albo – jeśli naprawdę bardzo źle się czujesz – karetkę pogotowia. Jeśli plamienie jest niewielkie i nie towarzyszą mu żadne niepokojące objawy, dla pewności i tak skonsultuj się z lekarzem prowadzącym ciążę. Krwawienie w I trymestrze ciąży Zarodek musi przebyć długą drogę, by zagnieździć się w jamie macicy. Pierwszy trymestr to też okres największych zmian hormonalnych. W tym okresie najczęściej zdarzają się plamienia i krwawienia z narządów rodnych. Oto dlaczego:   Zagnieżdżenie się jaja płodowego w macicy. Czasem implantacji zarodka towarzyszy krwawienie, które możesz pomylić z miesiączką . Zwykle jest...

kaszel w ciąży
Fotolia
Zdrowie w ciąży
Kaszel w ciąży: czy jest groźny? Przyczyny, leki, domowe sposoby
Kaszel w ciąży zazwyczaj nie szkodzi dziecku, jednak jego konsekwencje mogą być poważne. W ciąży możesz wypróbować domowe sposoby na kaszel, np. sok z cebuli czy sok z czarnego bzu. Jeśli nie będzie poprawy – koniecznie skonsultuj się z lekarzem.

Kaszlu w ciąży lepiej nie leczyć na własną rękę – zamiast tego lepiej od razu iść do lekarza. Oceni on, czy kaszel jest spowodowany wyłącznie spływającą do gardła wydzieliną kataralną, czy też pojawiły się już zmiany w oskrzelach. Stwierdzi też, czy u kobiety w ciąży kaszel jest suchy i trzeba go hamować, podając środki przeciwkaszlowe, czy też wilgotny i konieczne są środki wykrztuśne. Być może konieczne będzie zastosowanie antybiotyku. Choć w czasie ciąży najlepiej w ogóle nie przyjmować leków, czasem choroba jest większym zagrożeniem dla rozwijającego się płodu niż przyjęcie leku, zwłaszcza gdy kaszlowi w ciąży towarzyszy ból brzucha i plamienie. Spis treści :  Kaszel w ciąży – czy szkodzi dziecku? Kaszel w ciąży: przyczyny Co na kaszel w ciąży? Kaszel w ciąży – czy szkodzi dziecku? W większości przypadków kaszel u kobiet w ciąży nie jest bezpośrednim zagrożeniem dla życia i zdrowia płodu. Jeśli jednak kaszel w ciąży jest silny, duszący i uporczywy – może powodować intensywne wstrząsy ciała kobiety, a to z kolei może wywołać np. skurcze macicy. Kaszel może być także początkiem alergii lub rozwijającej się u przyszłej mamy infekcji, dlatego nie powinnaś go lekceważyć. Zagrożeniem dla płodu nie jest sam kaszel, lecz to, że może on początkiem np. poważnej choroby dróg oddechowych. Kaszel w ciąży: przyczyny Kaszel jest naturalną reakcją układu immunologicznego na czynniki patogenne, które dostały się do organizmu. Pojawia się on w wyniku podrażnienia gardła, ale jego przyczyny mogą być różne w zależności od rodzaju kaszlu. Kaszel w ciąży może być suchy lub mokry, a u części ciężarnych może wystąpić kaszel mieszany. W czasie ciąży organizm przyszłej mamy jest bardziej podatny na infekcje układu oddechowego, dlatego kaszlu nie wolno lekceważyć. Suchy kaszel w...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Partner
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Partner
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Partner
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Partner
Polecamy
Porady
jak pobrać bon turystyczny
Prawo i finanse
Jak pobrać i aktywować bon turystyczny: instrukcja rejestracji na PUE ZUS (krok po kroku)
Milena Oszczepalińska
ukraińskie imiona
Imiona
Ukraińskie imiona: męskie i żeńskie + tłumaczenie imion ukraińskich
Joanna Biegaj
cytaty na urodziny
Cytaty i przysłowia
Mądre i piękne cytaty na urodziny –​ 22 sentencje urodzinowe
Joanna Biegaj
Ile dać na Chrzest?
Święta i uroczystości
Ile wypada dać na chrzciny w 2022 roku? – kwoty dla rodziny, chrzestnych i gości
Luiza Słuszniak
gdzie nad morze z dzieckiem
new badge ranking small
Niemowlę
Gdzie nad morze z dzieckiem? TOP 10 sprawdzonych miejsc dla rodzin z maluchami
Hanna Szczesiak
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki (urlop na dziecko) – wszystko, co trzeba wiedzieć o nowym urlopie
Joanna Biegaj
pesel po 2000
Prawo i finanse
PESEL po 2000 - zasady jego ustalania
Agnieszka Majchrzak
hiszpańskie imiona
Imiona
Najczęściej nadawane hiszpańskie imiona - ich znaczenie oraz polskie odpowiedniki
Joanna Biegaj
Bon turystyczny: jak wykorzystać w 2022?
Aktualności
Gdzie można wykorzystać bon turystyczny – lista podmiotów + zmiany przepisów
Ewa Janczak-Cwil
Urlop ojcowski
Prawo i finanse
Urlop ojcowski 2022: ile dni, ile płatny, wniosek, dokumenty
Magdalena Drab
przedmioty w 4 klasie
Aktualności
Jakie są przedmioty w 4 klasie szkoły podstawowej w roku szkolnym 2022/2023? [LISTA]
Ewa Janczak-Cwil
300 plus
Prawo i finanse
300 plus 2022 – dla kogo, kiedy składać wniosek?
Małgorzata Wódz
na komary dla niemowląt
Zdrowie
Co na komary dla niemowląt: co wolno stosować, czego unikać?
Ewa Janczak-Cwil
urwany kleszcz
Zdrowie
Urwany kleszcz: czy usuwać główkę kleszcza, gdy dojdzie do jej oderwania?
Ewa Janczak-Cwil
Bon turystyczn atrakcje dla dzieci
Czas wolny
Bon turystyczny – atrakcje dla dzieci, za które można płacić bonem
Ewa Janczak-Cwil
300 plus dla zerówki 2021
Aktualności
300 plus dla zerówki w 2022 roku – czy Dobry Start obejmuje sześciolatki?
Joanna Biegaj
rekrutacja do liceum
Wychowanie
Jak wygląda rekrutacja do liceum 2022/2023? Jak dostać się do dobrego liceum?
Joanna Biegaj