Skąd biorą się wszy, skoro nie z braku higieny?
Można zaryzykować pogląd, że wszy biorą się przede wszystkim z braku wiedzy o tym, jak można się nimi zarazić. Dbasz o higienę, myślisz, że problem cię nie dotyczy, koniecznie przeczytaj ten tekst.
Wszawica głowy jest powszechna i bardzo zaraźliwa. Szerzy we wszystkich cywilizowanych krajach, a przede wszystkim w dużych skupiskach ludzi. Najbardziej narażone są kilkulatki, które uwielbiają bliski kontakt z rówieśnikami podczas zabawy. Wszami najczęściej zarażają się dzieci:
- w szkole, przedszkolu, żłobku
- na zielonej szkole, kolonii, obozie.
Do zakażeń może dochodzić również:
- na wczasach
- w szpitalu i przychodni
- w tramwaju, pociągu, autobusie.
Skąd biorą się wszy?
Wszy przemieszczają się łatwo i szybko się rozmnażają. Jeśli w szkole, przedszkolu lub żłobku pojawi się jedno dziecko dotknięte wszawicą, jest pewne, że wkrótce jego los podzielą inne maluchy. Najczęściej do zarażenia dochodzi poprzez kontakt bezpośredni (głowa do głowy), o który wśród dzieci podczas wspólnego spędzania czasu bardzo łatwo. Wbrew temu, co się powszechnie sądzi, wszy nie przeskakują z dziecka na dziecko, tylko przepełzają z włosów na włosy (długość fryzury nie ma żadnego znaczenia).
Choć wszy niechętnie opuszczają idealne warunki, jakie mają na owłosionej skórze głowy, możliwe jest też zarażenie się drogą pośrednią. Wszawica może roznosić się przez kontakt z przedmiotami codziennego użytku, które miały styczność z włosami. Istnieje możliwość, że dziecko zarazi się wszami, jeśli:
- przymierza czapkę lub szalik koleżanki lub kolegi
- pożycza od innych dzieci kask rowerowy
- używa wspólnego grzebienia lub szczotki do włosów
- nosi cudze spinkę lub gumkę do włosów
- zakłada ubranie, które w szatni leżało blisko odzieży, na której znalazły się wszy
- używa pościeli, na której znajdują się pasożyty, np. podczas leżakowania
- korzysta ze wspólnych ręczników
W ten sposób do rozprzestrzenianie się wszawicy rzadziej dochodzi, dlatego, że wesz głowowa poza ciałem człowieka żyje krótko (nie dłużej niż jeden dzień). Zdarzały się jednak przypadki rozrzucenia pasożytów w trakcie szczotkowania włosów. Teoretycznie zaś wszy u dzieci mogą pojawić się także, gdy maluchy:
- kładą głowę na łóżku, kanapie, fotelu, kocu lub dywanie, z którymi wcześniej miała kontakt zakażona wszami osoba lub bawiąc się pluszakami.
Warto wiedzieć! Wszy mogą mieć dzieci, których rodzice profilaktycznie stosują preparaty przeciwko wszawicy. Dzieje się tak, ponieważ pasożyty zaczynają się na nie uodparniać.
Odwszawienie i sprzątanie
Jeśli dziecko ma wszawicę, konieczne jest zastosowanie odpowiedniego preparatu na wszy. Warto również zrobić gruntowne porządki w domu (konieczne jest też wielkie sprzątanie przedszkola, szkoły czy żłobka). Ubrania, pościele i ręczniki powinny być wyprane w temperaturze min. 60 st. C. Nie zaszkodzi odkurzyć dywany, kanapy, fotele. Przedmioty, których nie można prać (kask rowerowy, koc) najlepiej szczelnie zapakować na cztery tygodnie do worków (tyle trwa cykl rozwojowy wszy) – brak tlenu sprawi, że pasożyty zginą. Grzebienie, szczotki i ozdoby do włosów warto wymienić na nowe.
Zobacz też:
- Jakie są objawy wszawicy?
- Leczenie wszawicy: czy istnieje skuteczny preparat na wszy?
- Naturalne sposoby na wszy - czy działają?