Wyniki
Laureaci
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
jak wyglądają wszy u dzieci
Adobe Stock
Zdrowie

Jak wyglądają wszy u dziecka (zdjęcia) – wszy we włosach i gnidy

Wszy wyglądają jak malutkie owady, ale trudno jest je dostrzec. Gnidy z kolei bywają mylone z łupieżem, choć paradoksalnie łatwo je od niego odróżnić. Wyjaśniamy, jak rozpoznać wszy we włosach dziecka.

Jeżeli twoje dziecko wróci z wakacji lub przedszkola z wszami i gnidami – musisz działać. Sprawdzanie, czy dziecko ma wszy we włosach, wymaga cierpliwości i uwagi. Wypatrywać należy wszy, które wyglądają jak małe, bardzo ruchliwe insekty oraz gnid, które łatwiej jest zobaczyć, bo są liczniejsze. Jeśli nie masz pewności, jak wyglądają wszy u dzieci oraz jakie są objawy ugryzienia, podpowiadamy!

Wszy we włosach – jak wygląda wesz ludzka?

Wszy wyglądają jak maleńkie owady. Wielkością przypominają ziarenko sezamu (o długości od 0,35 do 6 mm), są płaskie, nie posiadają skrzydeł i są pokryte skórzastym, najczęściej jasnobrązowym pancerzykiem. Mają krótką głowę, a niej skośnie ustawione czułki. Tułów wszy jest ponad dwukrotnie dłuższy od głowy. Z niego wyrastają trzy pary odnóży. Wszy wyspecjalizowane są w poruszaniu się wzdłuż włosa. Żywią się krwią, którą po nakłuciu wysysają ze skóry człowieka. Na poniższym zdjęciu widać wesz oraz gnidy przytwierdzone do włosów:
 

jak wyglądają wszy
StockAdobe
fot. Adobe Stock

Zobacz film, jak wyglądają wszy – najgorszy przypadek wszawicy (Uwaga! Wideo jest drastyczne!):

Po czym poznać, że dziecko ma wszy? [WIDEO]

Jak wyglądają gnidy we włosach?

Wesz każdego dnia składa do 10 jajeczek (tzw. gnid). Jak wyglądają gnidy? Są koloru biało-beżowego o rozmiarze podobnym do główki szpilki. Są owalne i jednym końcem przytwierdzone do włosów. Najczęściej znajduje się je za uszami, na skroniach lub nad karkiem.

Z jaja po ok. 16 dniach wylęga się następna wesz. Może przeżyć bez pożywienia (na ubraniach, w pościeli) do 48 godzin. Bytuje jedynie na człowieku (zwierzęta nie zarażają się wszą ludzką). Zobacz gnidy we włosach na zdjęciu:

jak wyglądają gnidy we włosach
Adobe Stock

fot. Adobe Stock

Ugryzienia wszy na zdjęciu

Ugryzienie wszy nie zawsze pozostawia widoczny ślad. Dość często jednak widać czerwone kropki – punkciki na szyi, karku, za uszami, na linii włosów. To ślady ugryzienia wszy. Tak wygląda wesz i moment ugryzienia przez wszy:

jak wyglądają ugryzienia wszy
Adobe Stock

fot. Adobe Stock

Wszy i gnidy: objawy u dzieci

Najczęstszym objawem wszy u dzieci jest częste drapanie się po głowie. Jeżeli zaobserwujesz takie zachowanie u swojego malucha lub usłyszysz o problemie z wszami po powrocie z wakacji, w przedszkolu albo szkole, koniecznie obejrzyj głowę dziecka. Jak? Najlepiej zrobić to w dobrze oświetlonym miejscu.

Najbardziej charakterystyczne objawy wszy u dziecka poza świądem to:

  • ślady ugryzienia wszy;
  • wszy we włosach – to ewidentny objaw wszawicy, czasami jednak trudno je dostrzec, bo młode wszy są bardzo małe, a nawet dorosłe nie grzeszą wielkością – mają długość mniej więcej ziarenka sezamu. Poza tym są szybkie i trudno je dostrzec. Wszy są brązowe lub szarawe;
  • gnidy we włosach – to jajka wszy, przyczepione najczęściej u nasady włosów, głównie nad linią karku i za uszami. Możesz je pomylić z łupieżem, ale w przeciwieństwie do niego – wszy nie da się łatwo strącić z włosów, bo są przymocowane do nich specjalną wydzieliną;
  • powiększone węzły chłonne (tylko u dzieci uczulonych na jad wszy).


Na początku możesz nawet nie zauważyć wszy u dziecka. Dopiero kiedy pasożyty zaczną się rozmnażać i wszy będzie dużo, uporczywe drapanie, a nawet nagły widok tego nieproszonych robaków we włosach dziecka, sprawi, że będziesz miała pewność, że twoje dziecko złapało wszy. Wtedy pora przystąpić do leczenia wszawicy!

Rozmawiaj z dzieckiem, edukuj, tłumacz, że nie należy pożyczać szczotek, wymieniać się gumkami czy spinkami. Regularnie oglądaj skórę głowy i włosy dziecka  – systematyczne przeglądanie głowy dziecka powinno wejść ci w nawyk. Pozwala oto szybko zareagować w przypadku ewentualnego zakażenia i poinformować w porę innych rodziców. 

 

Zobacz też:

szampon na wszy
Fotolia
Zdrowie
Szampon na wszy – jaki wybrać: chemiczny, silikonowy, naturalny?
Współczesne szampony na wszy i gnidy są skuteczne i nieszkodliwe dla dzieci. W aptekach dostępne są szampony na bazie olejów mineralnych, chemiczne i ziołowe. Nie każdy z nich nadaje się dla dzieci w każdym wieku, dlatego trzeba zastosowanie każdego z nich sprawdzać w opisie produktu.

Skuteczny szampon na wszy ma w składzie środki zwalczające te pasożyty (a czasami też gnidy). Może to być silikon (np. dimetikon), środek chemiczny (np. benzoesan benzylu) lub wyciąg roślinny. Przed zastosowaniem szamponu na wszy koniecznie przeczytaj ulotkę i ściśle trzymaj się instrukcji. Działanie szamponu po przeprowadzonej kuracji warto wspomóc preparatami odstraszającymi wszy . Szampon na wszy: rodzaje szampon silikonowy szampon chemiczny ziołowe jak stosować działania uzupełniające i profilaktyczne Rodzaje szamponów na wszy Choroby pasożytnicze u dzieci to częste zjawisko. Jeśli twojemu dziecku nie udało się uniknąć wszawicy, w aptece kupisz nowoczesne preparaty na wszy , które skutecznie zwalczają te pasożyty i ich jajka (gnidy). Możesz wybierać spośród szamponów: chemicznych – z permetryną lub benzoesanem benzylu, silikonowych – z dimetikonem i cyklometikonem-5, ziołowych – z wyciągami z roślin zielnych. Skuteczny szampon na wszy to ten na bazie silikonu Produkty z dimetikonem i cyklometikonem to najnowocześniejsze i najskuteczniejsze szampony przeciw wszom – eliminują zarówno wszy, jak i gnidy. Są bezpieczne dla dzieci, a ich działanie polega na otoczeniu olejem wszy i gnid, co prowadzi do zaburzenia gospodarki wodnej tych pasożytów i uniemożliwia im oddychanie. Wszy duszą się, a gnidy zasuszają. Dodatkowo cyklometikon-5 rozpuszcza wydzielinę, którą gnidy przymocowane są do włosów, co znacznie ułatwia ich usuwanie. W Polsce dostępne są m.in. następujące szampony na wszy z olejami mineralnymi: Hedrin, Paranit, Linicit, Nyda, Pedicul Hermal, Nitolic (kiedyś pod nazwą PIPI), Sora.   Chemiczne szampony na wszy Chemiczne szampony na wszy, kiedyś bardzo rozpowszechnione, tracą na popularności, a ich skuteczność wynosi ok. 10 proc....

obciąć włosy, jeśli dziecko ma wszy?
Fotolia
Zdrowie
Wszy wolą długie włosy? Trzeba obciąć? Obalamy mity
Kiedy zauważasz wszy u dziecka, twoja pierwsza reakcja to: trzeba obciąć włosy! A najlepiej ogolić na łyso! Spokojnie, możesz pozbyć się wszy z długich włosów, nie musisz od razu chwytać za nożyczki!

Wszy u dziecka to żadna przyjemność. Przystępujesz do walki: szampony, grzebienie, mozolne wyczesywanie gnid, a włosy takie gęste i długie ... Może trzeba je obciąć? Pamiętasz te stare fotografie szkolne, na których wszyscy chłopcy stali z ogolonymi głowami, bo w szkołach panowała wszawica. Może łatwiej złapać wszy, kiedy włosy są długie? Czy musisz obciąć włosy, żeby pozbyć się wszy? To nie będzie konieczne! Wcale nie musisz obcinać dziecku włosów, jeśli ma wszy lub w jego przedszkolu czy szkole panuje wszawica. Wszy lubią wszystkie rodzaje włosów , bez względu na ich długość i kolor. Na pewno wyczesywanie wszy i gnid z krótkich włosów jest łatwiejsze i trwa krócej, ale nie oznacza to, że jesteś skazana na klęskę w leczeniu wszawicy , jeśli włosy twojego dziecka są długie. Jak dbać o włosy dziecka, żeby nie złapało wszy? Jeśli włosy są długie, możesz zmniejszyć ryzyko zarażenia wszami, jeśli zadbasz o odpowiednią pielęgnację włosów dziecka . Powinnaś je spinać: zaplataj warkocze, rób koczki . Możesz też spryskiwać je preparatami, które odstraszają wszy , np.: Paranit ochronny Sora Lotion Hedrin Ochrona Szampon Dr J's Nitolic Prevent Plus Dowiedz się, jak rozpoznać wszawicę. Preparaty odstraszające nie gwarantują 100 proc. skuteczności , ale wszy nie lubią zawartych w nich olejków eterycznych . Takie olejki to również jeden z domowych sposobów na wszy, mniej skuteczny jednak niż apteczne szampony na bazie silikonów . Zobacz też: Czy istnieje skuteczny preparat na wszy? Jak pozbyć się wszy bez chemii? Domowe sposoby Po czym poznać, że dziecko ma wszy? [WIDEO]

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Partner
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Partner
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Partner
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Partner
Polecamy
Porady
Bon turystyczny przedłużenie
Aktualności
Bon turystyczny przedłużony: będzie obowiązywał również w sezonie zimowym 
Joanna Biegaj
Opieka na dziecko 2 dni
Prawo i finanse
2 dni opieki na dziecko: kiedy zgłaszać pracodawcy urlop opiekuńczy
Milena Oszczepalińska
życzenia na dzień chłopaka
Aktualności
Życzenia na Dzień Chłopaka: rymowanki, wierszyki, mądre cytaty
Joanna Biegaj
Ile trwa katar u dziecka
Zdrowie
Ile trwa katar u dziecka: katar wirusowy i bakteryjny. Ile trwa nieleczony katar?
Ewa Janczak-Cwil
Imiona aniołów: lista anielskich imion dla chłopców i dziewczynek
Aktualności
Imiona aniołów: lista anielskich imion dla dziewczynek i chłopców
Luiza Słuszniak
Pomysły na Dzień Chłopaka w szkole
Aktualności
Pomysły na Dzień Chłopaka w szkole: jak zorganizować obchody, jakie prezenty przygotować?
Joanna Biegaj
Ciasto na dzień chłopaka z kremem i owocami
Przepisy
Ciasto na Dzień Chłopaka: przepis. Spraw pyszną niespodziankę!
Adrianna Trusiuk
Dzień chłopaka i Dzień mężczyzny: czy to samo święto?
Święta i uroczystości
Dzień Chłopaka i Dzień Mężczyzny: czy to jest to samo święto?
Małgorzata Sztylińska-Kaczyńska
Zabawy na Dzień Chłopaka: fajne i śmieszne aktywności dla dzieci
Gry i zabawy
Zabawy na Dzień Chłopaka: fajne i śmieszne gry i zabawy dla dzieci
Sylwia Arlak
Urlop ojcowski
Prawo i finanse
Urlop ojcowski 2022: ile dni, ile płatny, wniosek, dokumenty
Magdalena Drab
upoważnienie do odbioru dziecka ze szkoły
Edukacja
Jak napisać upoważnienie do odbioru dziecka ze szkoły [WZÓR]
Joanna Biegaj
gęsty katar u dziecka
Zdrowie
Gęsty katar u dziecka – jak szybko się go pozbyć?
Ewa Janczak-Cwil
pielęgnacja niemowlaka
Aktualności
Najważniejsze zasady pielęgnacji niemowlaka (rady położnej)
Joanna Biegaj
upoważnienie do odbioru dziecka z przedszkola
Edukacja
Upoważnienie do odbioru dziecka z przedszkola: jak je napisać, kto może zostać upoważniony? 
Joanna Biegaj
skierowanie do lekarza
Zdrowie
Do jakiego specjalisty potrzebne jest skierowanie?
Magdalena Drab
Kaszka kukurydziana
Dieta
Kaszka kukurydziana dla niemowlaka – jak zrobić i od kiedy warto ją podać? [PRZEPIS]
Adrianna Trusiuk
Najlepsze książki dla 5-latka
Wychowanie
Książki dla 5-latków. Jakie wybrać, by zachwycić dziecko?
Luiza Słuszniak
wierszyk dla nauczyciela przedszkola
Przedszkolak
Wierszyk dla nauczyciela przedszkola: propozycje, które sprawdzą się też jako życzenia
Joanna Biegaj