Syrop z kwiatów czarnego bzu jest bezpieczny dla dzieci i kobiet w ciąży. W medycynie naturalnej jest cenionym środkiem na przeziębienie i grypę. Dlatego warto go zrobić w domu i kurować nim całą rodzinę.

Reklama

Syrop z kwiatów czarnego bzu:

Działanie syropu z kwiatów czarnego bzu....

...nie ogranicza się jedynie do działania przeciwzapalnego, które pomaga zwalczać różnorakie infekcje. Mikstura ta ma także właściwości:

  • moczopędne,
  • rozkurczowe,
  • wykrztuśne,
  • detoksykujące,
  • poprawiające krążenie krwi,
  • obniżające poziom cukru we krwi.

Jednak aby syrop miał takie działanie, trzeba go odpowiednio przygotować. Czarny bez zawiera bowiem szkodliwe dla człowieka substancje (prunazyny i sambunigryny), które można wyeliminować odpowiednią obróbką.

Przepis na syrop z kwiatów czarnego bzu

Kwiaty czarnego bzu rosną w skupiskach zwanych baldaszkami – są to skupiska kwiatów zbierających, kiście. Aby przygotować porcję syropu (ok. 0,9 litra), potrzebne będą.

Zobacz także
  • 40-60 baldaszków kwiatów bzu,
  • 1 litr wody,
  • 1 kg cukru.

Potrzebne są wyłącznie kwiaty, dlatego z baldaszków należy odciąć (i wyrzucić) wszystkie łodygi, łodyżki i ogonki. Same kwiaty trzeba zalać litrem wrzątku i zostawić do ostygnięcia. Następnie napar trzeba włożyć na 24 godziny do lodówki.

Sprawdź: Syrop z mniszka – przygotowanie, działanie, dawkowanie

Po 24 godzinach wywar trzeba przecedzić, dodać do niego cukier i całość (już bez kwiatów!) zagotować. Jeśli zbierze się piana, trzeba ją dokładnie zebrać. Gdy cukier całkowicie się rozpuści, syrop trzeba przelać do wyparzonych słoików lub butelek i zakręcić je wyparzonymi zakrętkami. Tak przygotowane zapasy trzeba przez 15 minut pasteryzować.

Pasteryzacja syropu z kwiatów czarnego bzu

Pasteryzacja ma za zadanie wybić ewentualne bakterie, które pozostały wewnątrz słoików czy butelek z syropem. Do pasteryzacji przygotuj duży garnek. Połóż na jego dnie bawełnianą ściereczkę i ustaw na niej butelki lub słoiki z syropem z kwiatów czarnego bzu, zakrętkami do góry. Nalej do garnka wody – tyle, aby sięgała do ¾ wysokości naczyń z syropem.

Sprawdź: Syrop z pędów sosny – przygotowanie i działanie

Zagotuj wodę w garnku i gotuj (pasteryzuj) syrop przez 15 minut. Wyjmij syrop i zostaw do ostudzenia. Jeśli użyłaś słoików, posta je do stygnięcia dnem do góry.

Dawkowanie syropu z kwiatów czarnego bzu

Podczas infekcji dzieciom poleca się podawanie do 4 łyżeczek dziennie. Osoby dorosłe mogą przyjmować 3-4 łyżki dziennie. Warto jednak pamiętać, aby nie podawać syropu z kwiatów czarnego bzu przed snem, gdyż jego wykrztuśne działanie może utrudniać spokojny sen.

Profilaktycznie syrop z kwiatów czarnego bzu można podawać raz dziennie, najlepiej rano – dziecku wystarczy łyżeczka, dorosłemu – łyżka.

Kiedy i gdzie zbierać kwiaty czarnego bzu

Krzewy tej rośliny rosną na skrajach lasów, łąk i pól. Ich kwitnienie przypada na kwiecień i maj – wtedy pojawiają się kiście (baldaszki) białych drobnych kwiatków.

Najlepiej zbierać kwiaty na syrop wtedy, gdy są w pełnym rozkwicie, gdy nie zaczynają jeszcze przekwitać. Warto znaleźć krzewy bzu rosnące z dala od ruchliwych ulic, aby roślina nie zawierała metali ciężkich ze spalin.

Więcej o domowych sposobach na zdrowie:

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama