Jak wyglądają wszy i gnidy - zobacz zdjęcia
Jeżeli zaobserwujesz u swojego dziecka podobne "kuleczki", które ciężko zdjąć z włosa- to z pewnością gnidy- rozpocznij leczenie!
1 z 4
wszy i gnidy - jak pozbyć się wszy
Zarazić się wszawicą wcale nie jest tak trudno, ponieważ wbrew obiegowej opinii zachowywanie dostatecznej higieny osobistej nie chroni nas przed atakiem wszy. Często atakuje ona właśnie zdrowe, zadbane i czyste dzieci. Wystarczy, że dziecko założy na głowę czapkę kolegi, który jest zarażony. Jak wyglądają te stworzenia i jak się ich pozbyć, jeśli wykryjemy je u własnych pociech? Sprawdź!
Jak wyglądają wszy?
Wszy są maleńkie (od 0,35 do 6 mm), płaskie, pokryte pancerzem koloru beżowo-brązowego. Wyglądem przypominają nieco ziarenka sezamu. Znalezienie ich we włosach nie jest łatwe, zwłaszcza jeśli włosy są jasne i gęste. Ich pożywieniem jest krew człowieka (wysysają ją ze skóry głowy). Wszy ludzkie bytują jedynie na ludziach, nie zagnieżdżają się na zwierzętach.
Co zrobić, jeśli dziecko ma wszy?
Usuwanie wszy trwa zazwyczaj od 7 do 14 dni. W tym czasie codziennie trzeba sprawdzać dziecku głowę i usuwać wszy i gnidy. Trzeba przejrzeć włosy dziecka pasmo po paśmie i gęstym grzebieniem wyczesać wszy i ręcznie usunąć gnidy (jaja). Są one przyklejone do włosów, u samej nasady, więc zazwyczaj trzeba je ściągać paznokciami. Największe skupiska gnid i wszy znajdują się za uszami, nad karkiem i w przedziałku, czyli tam, gdzie jest najcieplej. Dla dzieci powyżej 3.roku życia można zastosować preparaty na wszy, które są dostępne w aptekach. content:0_23566,0_23565,0_23562,0_23563:CMNews
Czy da się zapobiec wszawicy, jeśli dziecko chodzi do przedszkola lub szkoły?
Wszędzie tam, gdzie dziecko będzie przebywało w dużym skupisku, istnieje ryzyko zarażenia się wszami. Jeśli wiesz, że w danej placówce pojawiły się wszy, sprawdzaj głowę dziecka regularnie. Im szybciej zauważysz problem, tym szybciej będziesz mogła zareagować i leczenie wówczas będzie krótsze. Pamiętaj też o wpajaniu dziecku kilku zasad, które pomogą w uniknięciu zarażenia. Tłumacz dziecku, że:
- nie wolno pożyczać innym własnej szczotki do włosów ani czesać się cudzymi;
- nie wolno wymieniać się żadnymi ozdobami do włosów, czyli gumkami, spinkami, opaskami;
- nie wolno zakładać cudzych nakryć głowy ani dawać innym dzieciom do przymierzania własnych.
Te zasady nie służą temu, by dziecko stało się samolubne i niechętne do pomocy innym, ale stanowią granice konieczne dla własnego bezpieczeństwa.
Zobacz też:
2 z 4
wszy i gnidy - jak pozbyć się wszy
Jak pozbyć się wszy?
Wszy niezwykle szybko się rozmnażają i przemieszczają. Pozbycie się wszy jest dość trudne i wymaga sporego wysiłku. Należy nie tylko zastosować specjalne preparaty na wszy na głowę dziecka, lecz także odkurzyć mieszkanie, umyć podłogi, wyprać wszystkie ubrania, które dziecko nosiło w kilku ostatnich dniach, wyprać pościele, ręczniki, wyparzyć szczotkę do włosów.
3 z 4
wszy i gnidy - jak pozbyć się wszy
Jak namnażają się wszy?
Jedna wesz dziennie składa ok. 10 jaj - gnid. Gnidy wielkością przypominają główkę od szpilki. Po 7-10 dniach z jaj wykluwają się nowe wszy. Potrafią przeżyć bez pożywienia (czyli bez dostępu do skóry człowieka) nawet do 48 godzin (np. na pościeli, ubraniach).
4 z 4
wszy i gnidy - jak pozbyć się wszy
Jak rozróżnić gnidy od łupieżu?
Gnidy są koloru biało-beżowego o rozmiarze podobnym do główki szpilki, dlatego można pomylić je z łupieżem. Jeśli chcesz sprawdzić, czy twoje dziecko ma gnidy czy łupież, spróbuj strzepać je z głowy. Gnidy zdecydowanie ciężej zdjąć z włosów niż łupież. content:0_13610,0_21375,8_959,2_1152:PsychologicalTest