
Wszy u dzieci to naprawdę żaden wstyd. Wszawica istnieje na całym świecie, także w krajach wysokorozwiniętych i atakuje tak samo ludzi bogatych jak i biednych, a także tych, co dbają o higienę. Gdy zauważysz wszy we włosach dziecka, nie możesz się tego wstydzić i musisz o problemie poinformować rodziców wszystkich dzieci, które miały kontakt z twoją pociechą. Trzeba też powiedzieć o tym wychowawcom w żłobku lub przedszkolu. Współpraca i jednoczesna reakcja wszystkich środowisk, w których przebywa dziecko, to jedyny skuteczny sposób, żeby pozbyć się wszy u dzieci.
Wszy u dzieci:
Jak rozpoznać i szukać wszy u dziecka
Największe skupiska gnid i wszy znajdują się za uszami, nad karkiem i na skroniach, czyli tam, gdzie jest najcieplej. I tam właśnie należy ich szukać. Jeżeli gnidy są u nasady włosa, to znaczy, że zakażenie jest świeże lub nastąpił jego nawrót. Jeżeli są w większej odległości od skóry, to ślad po starym zakażeniu.
Aby rozpoznać wszawicę, trzeba dokładnie przejrzeć skórę i włosy dziecka, wypatrując żywych owadów i ich jaj. Wszy i gnidy wyglądają bardzo charakterystycznie, więc nie sposób ich pomylić np. z łupieżem. Zdecydowanie łatwiej jest wypatrzyć jaja pasożytów, bo są liczniejsze.
Objawy wszy u dzieci:
- częste drapanie się dziecka po głowie,
- drobne ranki na skórze głowy,
- pozlepiane surowicą i ropą kosmyki włosów, tworzące niewielkie kołtuny.
Skuteczne środki na wszy u dzieci
Na rynku są zarówno szampony na wszy, jak i specjalne preparaty na wszy. Popularne szampony likwidujące problem są skuteczne i bezpieczne, ale producenci ostrzegają, że niektórych produktów nie można stosować u dzieci poniżej 3. roku życia. Dla młodszych dzieci składniki mogą okazać się zbyt silne. Dlatego przed zakupem należy sprawdzić, od jakiego wieku można używać konkretnego szamponu czy preparatu.
Pozbywanie się wszy trwa zazwyczaj od 7 do 14 dni. W tym czasie codziennie trzeba sprawdzać dziecku głowę i usuwać wszy i gnidy. Trzeba przeglądać włosy dziecka pasmo po paśmie i gęstym grzebieniem wyczesywać owady i ich jajeczka.
Domowe sposoby na wszy u dzieci
Wszawicy można też próbować pozbyć się domowymi sposobami na wszy i gnidy, np. wodą z octem jabłkowym lub olejem kokosowym. Jeśli chodzi o ich skuteczność, zdania są podzielone. Jedni uważają, że działają, trzeba tylko trochę cierpliwości. Inni twierdzą, że tylko specjalistyczne produkty są w stanie zwalczyć wszawicę. Tak czy owak, warto się z nimi zapoznać, bo część z nich ułatwia wyczesywanie gnid.
Zapobieganie wszy u dzieci
Najważniejsze są prawidłowe nawyki higieniczne. Trzeba dziecku wytłumaczyć, że żeby nie zarazić się wszami, nie wolno pożyczać od innych dzieci grzebieni, szczotek, spinek, gumek, czapek, ręczników ani innych przedmiotów, które mają kontakt z włosami.
Można stosować środki odstraszające wszy – zarówno te apteczne jak i domowe. Nie wolno za to stosować profilaktycznie środków służących do zwalczania wszawicy, gdyż mogą uczulać lub sprawić, że wszy staną się na nie odporne i pozbywanie się problemu będzie później trudniejsze.
Tutaj kupisz w dobrej cenie wszystko, co będzie ci niezbędne do zwalczenia wszy u dziecka:
Czytaj też:

Wszy ludzkie, czyli te bytujące na skórze głowy zazwyczaj nie przenoszą chorób, możesz więc spać spokojnie, jeśli twoje dziecko się nimi zarazi. Nie oznacza to jednak, że nie powinnaś się ich pozbyć. Po pierwsze – będą rozmnażać się w szybkim tempie, powodując duży dyskomfort u dziecka i osób w jego otoczeniu oraz przenosić się na inne dzieci i dorosłych. Po drugie – świąd głowy spowodowany ugryzieniem wszy jest bardzo dokuczliwy, a drapanie może prowadzić do zakażeń skóry. Trochę inaczej wygląda sytuacja z wszą odzieżową. Choroby przenoszone przez wszy: wesz ludzka (głowowa) wesz odzieżowa trzy typy wszawicy źródła zakażenia Choroby przenoszone przez wszy ludzkie (głowowe) Ten rodzaj wszy nie przenosi chorób . Nie znaczy to, że wszawica jest zupełnie niegroźna i ma łagodny przebieg. Gdy wszy się rozmnożą, ich ugryzienia stają się dokuczliwe, a swędzenie im towarzyszące – nieznośne. Wszy głowowe u dziecka mogą powodować: świąd głowy , wysypkę w miejscu ugryzienia (zwłaszcza na karku i za uszami), zakłócenia snu (swędzi!) rozdrażnienie (swędzi!). Jeśli dziecko intensywnie drapie głowę, a ma brudne paznokcie lub ręce, może wywołać wtórne zakażenie bakteryjne lub grzybicze skóry, które będzie wymagało wizyty u lekarza i odpowiedniego leczenia. Choroby przenoszone przez wszy odzieżowe Wszy odzieżowe mogą przenosić groźne choroby: tyfus plamisty, dur powrotny, dżumę i gorączkę okopową. Były to plagi, które siały spustoszenie w dużych skupiskach ludzkich w XIX wieku i wszędzie tam, gdzie ludzie żyli w złych warunkach sanitarnych oraz w okopach wojennych. Obecnie w krajach cywilizowanych epidemie tych chorób się nie zdarzają, poza tym istnieje już szczepionka na tyfus, zmniejszającą liczbę zachorowań także w krajach...

Wszy to pasożyty, które nie potrafią skakać, nie latają i nie pływają. Mogą jedynie dość powoli poruszać się na własnych nogach. Dlatego nie są w stanie przefrunąć ani przeskoczyć z człowieka na człowieka. Żywe wszy lub ich jaja – gnidy – mogą jednak skolonizować skórę głowy nowego żywiciela, gdy zostaną na niego przeniesione z osoby zarażonej. Spis treści: Jak przenoszą się wszy? Drogi zakażenia Czy wszawica świadczy o braku higieny? Wszy nie skaczą, tylko pełzają Wszy poruszają się ruchem pełzającym. Przemieszczają się bardzo szybko i są mistrzami kamuflażu! Dlatego trudno je znaleźć – myślimy, że dziecko nie ma wszy, chociaż wskazywałoby na to intensywne drapanie głowy , tymczasem wesz ukrywa się w najlepsze w miejscu, którego nie dostrzegliśmy. Jeśli dziecko drapie skórę głowy, warto przejrzeć jego włosy, szukając gnid , a nie wszy. Gnidy mogą być bardzo liczne i nie poruszają się. O wszawicy mogą też świadczyć pozlepiane przy skórze kosmyki włosów (minikołtuny). Dzieje się tak, gdy dojdzie do nadkażenia i skóra wydziela surowicę i ropę, które, zasychając, sklejają włosy. U niektórych osób powiększają się węzły chłonne, co może być objawem reakcji alergicznej na ukąszenia pasożytów. Czy dziecko zarazi się, przebywając z kimś, kto ma wszy? Nieprawdą jest, że samo przebywanie w jednym pomieszczeniu z osobą, która ma wszy, oznacza zarażenie. Ponieważ wszy nie skaczą i nie latają, aby doszło do zarażenia wszawicą, musi dojść do bezpośredniego kontaktu włosów osoby zarażonej z włosami osoby zdrowej lub poprzez kontakt z przedmiotami, na które wszy mogły z włosów osoby chorej na wszawicę się przedostać: z grzebienia , z czapki, z gumki do włosów , z ręcznika, z pościeli , z ubrania. Wszawica a higiena osobista Wszawica może dotknąć...

Jeśli zastanawiasz się, jak samodzielnie obciąć dziecku włosy, warto, abyś zapoznała się z technikami strzyżenia, które ułatwią okiełznanie włosów każdej długości. Do skrócenia dotychczasowej fryzury potrzebne będą odpowiednie przyrządy tj. nożyczki, maszynka i grzebień . Tak przygotowana możesz przejść do strzyżenia. Spis treści: Jak obciąć włosy dziecku maszynką? Jak obciąć włosy dziecku nożyczkami? Jak obciąć grzywkę? Jak obciąć włosy niemowlakowi? Jak obciąć dziecku włosy maszynką? Jak obciąć dziecku włosy maszynką? Przede wszystkim zwróć uwagę na to, czy maszynka, którą posiadasz, jest ostra. Inaczej może się zacinać, a to sprawi dziecku ból i skutkować będzie ranami na skórze głowy. Pierwszym etapem każdego strzyżenia jest umycie włosów. Kiedy włosy są czyste i nawilżone, łatwiej je przycinać . Następnie nałóż dziecku na plecy ręcznik, tak, aby włosy, które będziesz obcinała maszynką, nie spadały mu za kołnierz. Decydując się na maszynkę, musisz wiedzieć, jaka jest kolejność wykonywania ruchów. Rozpocznij strzyżenie od środka karku , stale kierując maszynkę w górę. Ustaw ostrze płasko i zacznij przesuwać ku górze – zawsze w kierunku przeciwnym niż kierunek włosów. Stopniowo obracaj maszynkę, na końcu wysuń ją z włosów. W ten sam sposób postępuj z dalszą częścią tyłu głowy. Działaj powoli i precyzyjnie. Kiedy skończysz skracać włosy z tyłu głowy, możesz przejść do kolejnych partii. Pamiętaj, aby grzebień maszynki przeczesywał wszystkie włosy . Aby obciąć boki głowy , musisz skierować maszynkę ku górze, przesuwając w kierunku czubka głowy. Ostatnim etapem jest ściągnięcie nasadki z maszynki i wyrównanie fryzury . Analogicznie do początku, zacznij strzyc od karku, a skończ po bokach. W tym przypadku należy...