Jak rozpoznać, że to złamanie?
Kości dzieci pękają łatwiej niż dorosłych toteż złamania u dzieci zdarzają się dość często. Zobacz, co robić w takiej sytuacji.
- Redakcja Babyonline.pl
Kości dzieci są jak młode, wiotkie gałązki. Pękają łatwiej niż grubsze i twarde kości dorosłych, toteż takie urazy zdarzają się wszędobylskim malcom dość często.
Nawet po niezbyt silnym urazie dziecko może nagle poczuć intensywny ból. Jeśli nasila się przy próbie poruszania zranioną kończyną, istnieje ryzyko, że doszło do złamania. Maluch nie chce wtedy ruszać rączką lub stawać na nóżkę – u najmłodszych to nieraz pierwszy niepokojący objaw. Może pojawić się też obrzęk, a kończyna będzie nienaturalnie wygięta.
Co robić przy złamaniu u dziecka?
- Unieruchom zranioną kończynę. To zmniejszy ból oraz ryzyko dalszego przemieszczania się kości. Usztywnij ją (najlepiej wraz ze stawami powyżej i poniżej złamania): obandażuj razem z długą linijką czy dwoma kijkami. Zranioną rękę podwieś na temblaku z trójkątnej chusty lub choćby apaszki. Złamaną nogę unieruchom, bandażując razem kolana i kostki obu nóg. A palec ręki oklej plastrem wraz z sąsiednimi.
- Jeśli ręka lub noga jest zniekształcona, nie prostuj jej! To bardzo bolesne. Możesz też dodatkowo uszkodzić tkanki otaczające zranienie.
- Daj dziecku lek przeciwbólowy – najlepiej w czopku. Jeśli w tabletce, to z minimalną ilością wody. Poza tym nie podawaj mu niczego do picia ani jedzenia. W szpitalu może się okazać, że konieczne jest znieczulenie ogólne.
- Zwieź malca do najbliższego szpitala pełniącego dyżur urazowy dla najmłodszych.
Pamiętaj – pod żadnym pozorem nie odwlekaj wizyty u lekarza. Narastający obrzęk, a często i niedokrwienie kończyny może utrudnić i opóźnić powrót do zdrowia.
Jak wgląda leczenie złamania u dziecka?
Złamania bez przemieszczenia nie wymagają nastawienia, a jedynie unieruchomienia w opatrunku gipsowym lub syntetycznym. Standardowo zakłada się gipsowy. Syntetyczny, który jest znacznie lżejszy i wygodniejszy, rodzice muszą kupić sami w aptece. Kosztuje około 40 zł. Czas unieruchomienia zależy od rodzaju złamania: od 2–3 tygodni w „prostych” przypadkach do minimum 6–8 tygodni w urazach bardziej skomplikowanych. Im dziecko młodsze, tym złamanie zrasta się szybciej. Jeśli złamanie jest z przemieszczeniem, trzeba ręcznie nastawiać kości (oczywiście po uprzednim znieczuleniu), a czasami zastosować wyciąg. Niektóre typy złamań, zwłaszcza u starszych dzieci, wymagają leczenia operacyjnego.
Zobacz też: Dziecięce wypadki - pierwsza pomoc