Nudności, wymioty i zmiany nastrojów już nas nie przerażają. Ciąża niby nie jest chorobą, ale bardzo często jej objawy są tak dokuczliwe, że nic tylko leżeć i płakać. To, co mieści się w granicach normy nie powinno nas martwić. Gorzej jeśli pojawi się:

Reklama

1. Krwawienie z dróg rodnych.

Może to być zwykłe podrażnienie okolic intymnych po stosunku, ale też objaw poronienia, łożyska przodującego, krwiaka. Nie zwlekamy – idziemy do lekarza.

2. Ból brzucha.

Zdarza się z powodu niestrawności, rozciągania mięśni poprzez powiększający się brzuszek. Jeśli jednak ból jest długotrwały, może oznaczać ciążę pozamaciczną, torbiel lub poronienie. Warto jechać do szpitala. Nawet karetką.

3. Spuchnięte ręce i twarz.

Mogą być oznaką zmęczenia i procesów zachodzących z organizmie. Obserwujmy jednak swoją twarz bacznie. Jeśli jest spuchnięta, może to być objawem stanu przedrzucawkowego, wysokiego ciśnienia tętniczego lub zatrucia.

4. Szybkie przybieranie na wadze.

Parę kilogramów więcej w ciąży jeszcze nikogo nie dziwi. Co jeśli przytyłaś więcej niż 2,5 kg w ciągu tygodnia? To może być również objaw stanu przedrzucawkowego.

Zobacz także

5. Uporczywe swędzenie.

Wysuszona, rozciągająca się skóra potrafi swędzić. Uporczywe swędzenie, które przerywa w nocy sen, może świadczyć o cholestazie ciążowej, której skutkiem często jest przedwczesny poród. Konsultacja lekarska i badania - wskazane.

6. Ból pleców.

Niewinny ból rodzi się na skutek przeciążeń. Jeśli utrzymuje się stale, bez względu na pozycję ciała, może oznaczać infekcję dróg moczowych, torbiel lub poród przedwczesny.

7. Nieostre widzenie.

Czasami mamy mroczki przed oczami, kiedy zbyt szybko wstajemy, ale ciągłe kłopoty ze wzrokiem mogą oznaczać stan przedrzucawkowy lub cukrzycę ciężarnych.

8. Gorączka.

Jeśli nie ustępuje po 24-36 h – trzeba będzie się zbadać. Niektóre z wirusów, które powodują infekcję, mogą być niebezpieczne zarówno dla ciężarnej, jak i dla dziecka.

9. Dziecko w brzuchu rusza się rzadziej niż zwykle.

Można prowadzić mały kalendarzyk, w którym będziemy zaznaczać ruchy dziecka. Wówczas mamy pewność, kiedy liczba kopnięć wzrasta i maleje. Jeśli w ostatnim czasie zmalała i ten trend się utrzymuje – pędem do lekarza!

10. Zbyt wilgotno.

Duża wilgoć odczuwana w kroczu może być objawem pęknięcia pęcherza płodowego i odchodzących wód. Jeśli to nie Twój czas na poród – musisz jechać do szpitala.

Reklama

Źródło: www.thebump.com

Reklama
Reklama
Reklama