Ciąża pozamaciczna
Fotolia
Przebieg ciąży

Ciąża pozamaciczna – przyczyny, objawy, leczenie, rodzaje ciąży ektopowej

Ciąża pozamaciczna (ektopowa) może objawiać się krwawieniem, bólem brzucha i wymiotami. Jeśli lekarz potwierdzi objawy ciąży ektopowej, nie ma szans na urodzenie dziecka. Konieczna będzie terminacja ciąży. Zabieg ten ma na celu ratowanie zdrowia i życia kobiety.

Jeśli ciąża pozamaciczna nie zostanie w porę przerwana, zagraża życiu matki. Jeśli przypuszczasz, że jesteś w ciąży, jak najszybciej umów się na wizytę do lekarza, aby wykluczyć ciążę pozamaciczną. Do tego czasu nie lekceważ żadnych niepokojących objawów (krwawienie przy ciąży pozamacicznej pojawia się zwykle między 4–8. tygodniem). Wyjaśniamy, jak wykrywa się, że doszło do ciąży pozamacicznej, i jakie leczenie się stosuje.

Spis treści:

Czy plamienie w ciąży jest niebezpieczne? film

Ciąża pozamaciczna – czym jest?

Ciąża pozamaciczna (ektopowa) to ciąża, w której dochodzi do nieprawidłowego zagnieżdżenia się zarodka. To stan zagrażający życiu ciężarnej. Zarodek, zamiast w błonie śluzowej jamy macicy, zagnieżdża się poza nią, np. w jajowodach, jajniku lub jamie otrzewnej. 

Nie ma możliwości utrzymania ciąży pozamacicznej i urodzenia dziecka. Późne wykrycie ciąży pozamacicznej może doprowadzić do pękniecia jajowodu, a w konsekwencji wywołać krwotok.

Rodzaje ciąży ektopowej

Zarodek może zagnieździć się w różnych miejscach poza macicą. Lekarze wyróżniają trzy rodzaje ciąży pozamacicznej:
 • ciąża pozamaciczna jajowodowa
 • ciąża pozamaciczna jajnikowa
 • ciąża pozamaciczna brzuszna

Ciąża jajowodowa

To najczęstsza postać ciąży pozamacicznej. Jej przyczyną jest zwężenie jajowodu. Zapłodnione jajeczko zagnieżdża się w jajowodzie, gdzie następuje jego dalszy rozwój. Zarodek powiększając się, rozciąga jajowód i doprowadza do pęknięcia jego ścianek.


Jakie są objawy ciąży pozamacicznej jajowodowej? Ciążę pozamaciczną jajowodową można rozpoznać za pomocą badania USG z sondą dopochwową lub poprzez badanie laparoskopowe. Gdy dojdzie do pęknięcia jajowodu, krew nie zawsze wypływa na zewnątrz – może dojść do krwotoku wewnętrznego (krew dostaje się wtedy do jamy brzusznej). Pęknięcie jajowodu może poprzedzać ból w dole brzucha.

Ciąża jajnikowa

Zagnieżdżenie się zarodka i rozwój pęcherzyka ciążowego w jajniku zdarza się bardzo rzadko. Najczęściej dzieje się tak, gdy komórka jajowa nie opuści jajnika, do którego wnikną plemniki. Podejrzewa się, że przyczyną ciąży jajnikowej może być stosowanie wkładki wewnątrzmacicznej.

Ciąża brzuszna

Jest bardzo trudna do rozpoznania. Zapłodniony pęcherzyk płodowy zagnieżdża się w jamie otrzewnej. Przyczyną ciąży brzusznej mogą być stany zapalne miednicy mniejszej lub przebycie zabiegów operacyjnych w obrębie miednicy (np. cesarskie cięcie, zabieg wycięcia wyrostka robaczkowego, wyłuszczenie mięśniaków, torbieli jajnika).

Przyczyny ciąży pozamacicznej

U niektórych kobiet ryzyko zagnieżdżenia zarodka poza jamą macicy jest nieznacznie większe.

Najczęstsze przyczyny ciąży pozamacicznej:

 • przebyta operacja jamy brzusznej (wycięcie wyrostka, cesarskie cięcie, zabiegi dotyczące mięśniaków macicy, jajników czy jajowodów);
 • uszkodzone jajowody, np. wskutek przebytej infekcji;
 • zapłodnienie, do którego doszło pomimo przyjmowania pigułek antykoncepcyjnych lub podwiązanych jajowodów;
 • wiek powyżej 35 lat,
 • endometrioza,
 • przebyta ciąża pozamaciczna.

Objawy ciąży pozamacicznej

Na początku ciąża ektopowa niczym się nie różni od ciąży zagnieżdżonej prawidłowo. Pierwszym objawem ciąży pozamacicznej jest ból brzucha i miednicy – może być bardzo silny i narasta, gdy się poruszasz.

Najważniejsze objawy ciąży pozamacicznej:

 • ból brzucha
 • krwawienie
 • zasłabnięcia
 • omdlenie
 • nudności i wymioty
 • przyspieszone tętno
 
Do krwawienia najczęściej dochodzi między 4. a 8. tygodniem ciąży.
Jeśli zauważysz u siebie objawy ciąży pozamacicznej, natychmiast wezwij karetkę lub jedź do szpitala. Krwotok wewnętrzny, który może być wywołany przez nieprawidłowe zapłodnienie, to stan zagrożenia życia.

Rozpoznanie ciąży pozamacicznej

Wystąpienie objawów ciąży pozamacicznej wymaga konsultacji z lekarzem, który potwierdzi lub wykluczy ciążę ektopową.

Ciąża pozamaciczna a beta-hCG (bhCG)

Ciążę pozamaciczną potwierdza się podczas badania USG. Świadczy o niej brak pęcherzyka ciążowego w macicy. Czasem potrzebne jest badanie laparoskopowe. Wykonuje się również oznaczenie poziomu hCG, czyli gonadotropiny kosmówkowej. Jeżeli wzrost beta hCG po 48 godzinach jest mniejszy niż 66 procent, prawdopodobnie oznacza to ciążę pozamaciczną.

Ciąża pozamaciczna a test ciążowy

Czy domowy test ciążowy wykryje ciążę pozamaciczną? Domowy test ciążowy potwierdza ciążę, ale nie pomaga w określeniu, czy zarodek zagnieździł się prawidłowo. Stężenie gonadotropiny kosmówkowej (beta-HCG), na które reaguje test ciążowy, rośnie również w ciąży ektopowej (choć wzrost hCG jest słabszy, test ciążowy może go wykryć). Dlatego tak ważna jest wizyta u ginekologa przy pierwszych podejrzeniach ciąży.

Leczenie ciąży ektopowej

Ciąży pozamacicznej nie można donosić. Zarodka nie da się przenieść w odpowiednie miejsce, czyli do macicy. Gdy lekarz stwierdzi ciążę pozamaciczną podczas USG, usunie ją farmakologicznie lub chirurgicznie – to jedyne wyjście ratujące życie kobiety.

Jeśli masz wątpliwości, czy jesteś w ciąży, najlepiej zgłosić się do lekarza. Ginekolog podczas wizyty wypyta cię o wiele szczegółów dotyczących samopoczucia i odczuwanych objawów. Jeśli powodem wizyty było krwawienie, lekarz może pytać:

 • Jak długo trwa krwawienie?
 • Czy jest obfite (lekarz może np. zapytać cię, ile podpasek w tym czasie zużyłaś)?
 • Jaki kolor ma krew (czy jest jasna, czy ciemna)?
 • Czy widać skrzepy?
 • Czy krwawieniu towarzyszy ból brzucha albo jakieś inne niepokojące objawy?
Silne krwawienie w ciąży to powód, by jechać do szpitala lub dzwonić po karetkę pogotowia. Krew nie zawsze wydobywa się na zewnątrz przez pochwę, dlatego skontaktuj się z lekarzem, jeśli wyjątkowo źle się czujesz, masz silne bóle lub występują inne, nowe niepokojące objawy (np. zasłabłaś, masz zawroty głowy albo nudności).

Ciąża po ciąży pozamacicznej

Nie martw się – po ciąży ektopowej prawdopodobnie będziesz mogła bez przeszkód zajść w zdrową ciążę. Ryzyko, że kolejna ciąża znów będzie ciążą pozamaciczną, jest niewielkie i wynosi ok. 10%. Jeśli przy ciąży pozamacicznej lekarz szybko postawi diagnozę i usunie źle umiejscowiony zarodek, organizm ponosi wówczas mniejsze szkody.


Zobacz też:

Fotolia.pl
Starania o dziecko
Czy możesz mieć problem z płodnością? - test
Pierwsze objawy ciąży
Adobe Stock
Objawy ciąży
Pierwsze objawy ciąży – kiedy się pojawiają, pełna lista wczesnych objawów
Pierwsze objawy ciąży mogą wystąpić przed spodziewaną miesiączką. Już po tygodniu od zapłodnienia pojawia się delikatne plamienie, ból brzucha czy wzrost temperatury. To wtedy w organizmie rusza lawina hormonalnych zmian. Nie wszystkie objawy wczesnej ciąży są jednak tak charakterystyczne i nie wszystkie kobiety je obserwują.

Pierwsze objawy ciąży mogą pojawić się, jeszcze zanim zauważysz brak miesiączki. Już nawet po tygodniu od zapłodnienia niektóre ciężarne mogą zaobserwować u siebie zmieniony śluz (białą wydzielinę), wzrost temperatury ciała, delikatny ból brzucha, plamienie, ból jajników czy zgagę. To wczesne objawy ciąży.  Opisujemy, jak rozpoznać pierwsze oznaki zapłodnienia, które mogą sugerować, że jesteś w ciąży, zanim wykonasz pozytywny test ciążowy . Podajemy, kiedy występują i wyliczamy inne typowe i nietypowe objawy ciąży, które pojawiają się na nieco późniejszym etapie. Spis treści:  Pierwsze objawy ciąży – kiedy Pierwsze objawy ciąży tuż po zapłodnieniu Jakie są pierwsze objawy ciąży? [PEŁNA LISTA] Nietypowe objawy wczesnej ciąży Brak miesiączki – czy to zawsze oznaka ciąży PMS czy pierwsze objawy ciąży  Pierwsze objawy ciąży pozamacicznej Pierwsze objawy ciąży – kiedy się pojawiają? Najwcześniejsze pierwsze objawy ciąży mogą pojawić się już w pierwszym lub drugim tygodniu przed terminem miesiączki. Obecność oznak ciąży na tak wczesnym etapie zdarza się jednak relatywnie rzadko. Niektóre kobiety od samego początku czują, że coś zmieniło się w ich organizmie i dostrzegają u siebie pierwsze objawy ciąży. Inne przez kilka, a nawet kilkanaście tygodni nie zdają sobie sprawy, że spodziewają się dziecka. Dzieje się tak np. gdy kobieta cierpi na zaburzenia miesiączkowania . W przypadku kilku charakterystycznych wczesnych objawów ciąży można podać przybliżony czas ich występowania.  Kiedy mogą wystąpić pierwsze objawy ciąży:  Wzrost temperatury ciała – następuje tuż po zapłodnieniu i trwa przez ok. 3 tygodnie. Zatrzymanie wody w organizmie – objaw pojawia się tuż po zapłodnieniu, jeszcze przed terminem...

ból jajnika w ciąży
AdobeStock
Zdrowie w ciąży
8 przyczyn bólu jajnika w ciąży
Ból jajnika w ciąży może być naturalną reakcją organizmu na ciążę. Ale taki ból może też być sygnałem poważnych komplikacji – poronienia lub ciąży pozamacicznej, dlatego koniecznie trzeba wyjaśnić jego przyczynę.

Ból jajnika w ciąży najczęściej pojawia się po prawej lub lewej stronie podbrzusza, rzadko występuje po obu stronach. Może mieć wiele przyczyn – od zupełnie niegroźnych, związanych z rozrastaniem się macicy i jej uciskiem na sąsiadujące organy po mogące bezpośrednio zagrażać ciąży, jak poronienie lub przedwczesny poród. Powinnaś zgłosić to swojemu lekarzowi. Zobacz, co może być przyczyną bólu jajników w ciąży. Spis treści: Ból jajnika w pierwszych tygodniach ciąży Ból jajnika w ciąży z powodu rozrostu macicy Ból jajnika w ciąży a poronienie Ból jajnika w ciąży a ciąża pozamaciczna  Ból jajnika w ciąży z powodu zapalenia jajników i jajowodów Ból jajnika w ciąży z powodu skrętu jajnika  Ból jajnika w ciąży z powodu torbieli na jajnikach Ból jajnika w ciąży a z apalenie dróg moczowych oraz pęcherza Ból jajnika w pierwszych tygodniach ciąży Twój organizm przyzwyczaja się do nowych, ciążowych warunków . Możesz czuć lekkie, ciągnące lub kłujące bóle w podbrzuszu, które zbiegają się w czasie, w którym wypadałaby owulacja lub miesiączka. Wynika to z tego, że twoja macica „pamięta", że co miesiąc do tej pory się kurczyła. Teraz będzie się powiększać. Tak samo jest z jajnikami, które również zaprogramowane są do cyklu miesiączkowego i jajeczkowania i musi minąć trochę czasu, aby przestawiły się na funkcjonowanie w trakcie ciąży. Ból jajników na początku ciąży może nasilać się podczas: podnoszenia przedmiotów, dźwigania, zmiany pozycji, oddawania moczu. Do lekarza udaj się natychmiast, jeżeli dolegliwościom towarzyszą plamienie z dróg rodnych oraz podwyższona temperatura ciała. B ól jajnika w ciąży z powodu rozrostu macicy Ból brzucha w ciąży może być też wywołany rozciąganiem się więzadeł macicy...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach

Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19

Partner
Miasteczko Zmysłów 2
Małe dziecko

Odwiedź Miasteczko Zmysłów i poznaj jego atrakcje!

Partner
KINDER Niespodzianka WSCW
Rozwój dziecka

Poznaj świat emocji dziecka! Ruszyła akcja Widzę, Słyszę, Czuję, Wiem

Partner
Polecamy
Porady
ile dać na komunię
Święta i uroczystości

Ile dać na komunię w 2022: ile do koperty od gościa, dziadków, chrzestnej i chrzestnego

Maria Nielsen
Podróż kleszczowy
Poród naturalny

Poród kleszczowy: wskazania, powikłania, skutki dla matki i dziecka

Ewa Janczak-Cwil
co kupić na chrzest
Święta i uroczystości

Co kupić na chrzest? Prezenty praktyczne i pamiątkowe [GALERIA]

Joanna Biegaj
zapłodnienie
Starania o dziecko

Zapłodnienie: przebieg, objawy, kiedy dochodzi do zapłodnienia

Magdalena Drab
400 plus na żłobek
Aktualności

400 plus dla dziecka na żłobek: zasady, warunki, wniosek

Ewa Janczak-Cwil
Pierwsza komunia święta
Święta i uroczystości

Prezent na komunię: pomysły na prezenty modne i tradycyjne (lista)

Magdalena Drab
biegunka w ciąży
Zdrowie w ciąży

Biegunka w ciąży: przyczyny i leczenie rozwolnienia w ciąży i przed porodem

Ewa Janczak-Cwil
Pieniądze na dziecko
Prawo i finanse

Świadczenia na dziecko: co przysługuje po urodzeniu dziecka 2022? [ZASIŁKI, ULGI]

Małgorzata Wódz
Czop śluzowy
Przygotowania do porodu

Czop śluzowy – co to, jak wygląda, kiedy odchodzi?

Joanna Biegaj
plan porodu
Lekcja 2

Plan porodu: jak go napisać, czy jest obowiązkowy? Wzór do druku

Małgorzata Wódz
wyprawka dla noworodka wiosna
Noworodek

Wyprawka dla noworodka: wiosną to obowiązkowa lista! (ubranka i rzeczy do wózka)

Małgorzata Wódz
twardy brzuch w ciąży
Zdrowie w ciąży

Twardy brzuch w ciąży – kiedy napięty brzuch jest powodem do niepokoju?

Ewa Cwil
pozytywny test ciążowy
Ciąża

Pozytywny test ciążowy – co dalej? Kiedy test ciążowy jest fałszywie pozytywny?

Joanna Biegaj
plamienie implantacyjne
Objawy ciąży

Plamienie implantacyjne: co to jest, jak wygląda, ile trwa? Czy zawsze występuje w ciąży?

Małgorzata Wódz
jak ubrać dziecko na spacer
Pielęgnacja

Jak ubrać niemowlę i starsze dziecko na spacer, by nie było mu za zimno ani za gorąco?

Małgorzata Wódz
Pozycje wertyklane do porodu
Poród naturalny

Pozycje wertykalne do porodu: dlaczego warto rodzić w pozycji wertykalnej?

Dominika Bielas
wody płodowe
Przygotowania do porodu

Jak wyglądają wody płodowe? Jak je rozpoznać?

Beata Turska
9 miesięcy w 4 minuty: tak powstaje życie
Przebieg ciąży

Rozwój płodu tydzień po tygodniu – ten film wzruszy każdego!

Joanna Biegaj