Wyniki
Wyniki
Laureaci
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Ciąża pozamaciczna
Fotolia
Przebieg ciąży

Ciąża pozamaciczna – przyczyny, objawy, leczenie, rodzaje ciąży ektopowej

Ciąża pozamaciczna (ektopowa) może objawiać się krwawieniem, bólem brzucha i wymiotami. Jeśli lekarz potwierdzi objawy ciąży ektopowej, nie ma szans na urodzenie dziecka. Konieczna będzie terminacja ciąży. Zabieg ten ma na celu ratowanie zdrowia i życia kobiety.

Jeśli ciąża pozamaciczna nie zostanie w porę przerwana, zagraża życiu matki. Jeśli przypuszczasz, że jesteś w ciąży, jak najszybciej umów się na wizytę do lekarza, aby wykluczyć ciążę pozamaciczną. Do tego czasu nie lekceważ żadnych niepokojących objawów (krwawienie przy ciąży pozamacicznej pojawia się zwykle między 4–8. tygodniem). Wyjaśniamy, jak wykrywa się, że doszło do ciąży pozamacicznej, i jakie leczenie się stosuje.

Spis treści:

Czy plamienie w ciąży jest niebezpieczne? film

Ciąża pozamaciczna – czym jest?

Ciąża pozamaciczna (ektopowa) to ciąża, w której dochodzi do nieprawidłowego zagnieżdżenia się zarodka. To stan zagrażający życiu ciężarnej. Zarodek, zamiast w błonie śluzowej jamy macicy, zagnieżdża się poza nią, np. w jajowodach, jajniku lub jamie otrzewnej. 

Nie ma możliwości utrzymania ciąży pozamacicznej i urodzenia dziecka. Późne wykrycie ciąży pozamacicznej może doprowadzić do pękniecia jajowodu, a w konsekwencji wywołać krwotok.

Rodzaje ciąży ektopowej

Zarodek może zagnieździć się w różnych miejscach poza macicą. Lekarze wyróżniają trzy rodzaje ciąży pozamacicznej:
 • ciąża pozamaciczna jajowodowa
 • ciąża pozamaciczna jajnikowa
 • ciąża pozamaciczna brzuszna

Ciąża jajowodowa

To najczęstsza postać ciąży pozamacicznej. Jej przyczyną jest zwężenie jajowodu. Zapłodnione jajeczko zagnieżdża się w jajowodzie, gdzie następuje jego dalszy rozwój. Zarodek powiększając się, rozciąga jajowód i doprowadza do pęknięcia jego ścianek.


Jakie są objawy ciąży pozamacicznej jajowodowej? Ciążę pozamaciczną jajowodową można rozpoznać za pomocą badania USG z sondą dopochwową lub poprzez badanie laparoskopowe. Gdy dojdzie do pęknięcia jajowodu, krew nie zawsze wypływa na zewnątrz – może dojść do krwotoku wewnętrznego (krew dostaje się wtedy do jamy brzusznej). Pęknięcie jajowodu może poprzedzać ból w dole brzucha.

Ciąża jajnikowa

Zagnieżdżenie się zarodka i rozwój pęcherzyka ciążowego w jajniku zdarza się bardzo rzadko. Najczęściej dzieje się tak, gdy komórka jajowa nie opuści jajnika, do którego wnikną plemniki. Podejrzewa się, że przyczyną ciąży jajnikowej może być stosowanie wkładki wewnątrzmacicznej.

Ciąża brzuszna

Jest bardzo trudna do rozpoznania. Zapłodniony pęcherzyk płodowy zagnieżdża się w jamie otrzewnej. Przyczyną ciąży brzusznej mogą być stany zapalne miednicy mniejszej lub przebycie zabiegów operacyjnych w obrębie miednicy (np. cesarskie cięcie, zabieg wycięcia wyrostka robaczkowego, wyłuszczenie mięśniaków, torbieli jajnika).

Przyczyny ciąży pozamacicznej

U niektórych kobiet ryzyko zagnieżdżenia zarodka poza jamą macicy jest nieznacznie większe.

Najczęstsze przyczyny ciąży pozamacicznej:

 • przebyta operacja jamy brzusznej (wycięcie wyrostka, cesarskie cięcie, zabiegi dotyczące mięśniaków macicy, jajników czy jajowodów);
 • uszkodzone jajowody, np. wskutek przebytej infekcji;
 • zapłodnienie, do którego doszło pomimo przyjmowania pigułek antykoncepcyjnych lub podwiązanych jajowodów;
 • wiek powyżej 35 lat,
 • endometrioza,
 • przebyta ciąża pozamaciczna.

Objawy ciąży pozamacicznej

Na początku ciąża ektopowa niczym się nie różni od ciąży zagnieżdżonej prawidłowo. Pierwszym objawem ciąży pozamacicznej jest ból brzucha i miednicy – może być bardzo silny i narasta, gdy się poruszasz.

Najważniejsze objawy ciąży pozamacicznej:

 • ból brzucha
 • krwawienie
 • zasłabnięcia
 • omdlenie
 • nudności i wymioty
 • przyspieszone tętno
 
Do krwawienia najczęściej dochodzi między 4. a 8. tygodniem ciąży.
Jeśli zauważysz u siebie objawy ciąży pozamacicznej, natychmiast wezwij karetkę lub jedź do szpitala. Krwotok wewnętrzny, który może być wywołany przez nieprawidłowe zapłodnienie, to stan zagrożenia życia.

Rozpoznanie ciąży pozamacicznej

Wystąpienie objawów ciąży pozamacicznej wymaga konsultacji z lekarzem, który potwierdzi lub wykluczy ciążę ektopową.

Ciąża pozamaciczna a beta-hCG (bhCG)

Ciążę pozamaciczną potwierdza się podczas badania USG. Świadczy o niej brak pęcherzyka ciążowego w macicy. Czasem potrzebne jest badanie laparoskopowe. Wykonuje się również oznaczenie poziomu hCG, czyli gonadotropiny kosmówkowej. Jeżeli wzrost beta hCG po 48 godzinach jest mniejszy niż 66 procent, prawdopodobnie oznacza to ciążę pozamaciczną.

Ciąża pozamaciczna a test ciążowy

Czy domowy test ciążowy wykryje ciążę pozamaciczną? Domowy test ciążowy potwierdza ciążę, ale nie pomaga w określeniu, czy zarodek zagnieździł się prawidłowo. Stężenie gonadotropiny kosmówkowej (beta-HCG), na które reaguje test ciążowy, rośnie również w ciąży ektopowej (choć wzrost hCG jest słabszy, test ciążowy może go wykryć). Dlatego tak ważna jest wizyta u ginekologa przy pierwszych podejrzeniach ciąży.

Leczenie ciąży ektopowej

Ciąży pozamacicznej nie można donosić. Zarodka nie da się przenieść w odpowiednie miejsce, czyli do macicy. Gdy lekarz stwierdzi ciążę pozamaciczną podczas USG, usunie ją farmakologicznie lub chirurgicznie – to jedyne wyjście ratujące życie kobiety.

Jeśli masz wątpliwości, czy jesteś w ciąży, najlepiej zgłosić się do lekarza. Ginekolog podczas wizyty wypyta cię o wiele szczegółów dotyczących samopoczucia i odczuwanych objawów. Jeśli powodem wizyty było krwawienie, lekarz może pytać:

 • Jak długo trwa krwawienie?
 • Czy jest obfite (lekarz może np. zapytać cię, ile podpasek w tym czasie zużyłaś)?
 • Jaki kolor ma krew (czy jest jasna, czy ciemna)?
 • Czy widać skrzepy?
 • Czy krwawieniu towarzyszy ból brzucha albo jakieś inne niepokojące objawy?
Silne krwawienie w ciąży to powód, by jechać do szpitala lub dzwonić po karetkę pogotowia. Krew nie zawsze wydobywa się na zewnątrz przez pochwę, dlatego skontaktuj się z lekarzem, jeśli wyjątkowo źle się czujesz, masz silne bóle lub występują inne, nowe niepokojące objawy (np. zasłabłaś, masz zawroty głowy albo nudności).

Ciąża po ciąży pozamacicznej

Nie martw się – po ciąży ektopowej prawdopodobnie będziesz mogła bez przeszkód zajść w zdrową ciążę. Ryzyko, że kolejna ciąża znów będzie ciążą pozamaciczną, jest niewielkie i wynosi ok. 10%. Jeśli przy ciąży pozamacicznej lekarz szybko postawi diagnozę i usunie źle umiejscowiony zarodek, organizm ponosi wówczas mniejsze szkody.


Zobacz też:

Fotolia.pl
Starania o dziecko
Czy możesz mieć problem z płodnością? - test
Pierwsze objawy ciąży
Adobe Stock
Objawy ciąży
Pierwsze objawy ciąży – kiedy się pojawiają, pełna lista wczesnych objawów
Pierwsze objawy ciąży mogą wystąpić przed spodziewaną miesiączką. Już po tygodniu od zapłodnienia pojawia się delikatne plamienie, ból brzucha czy wzrost temperatury. To wtedy w organizmie rusza lawina hormonalnych zmian. Nie wszystkie objawy wczesnej ciąży są jednak tak charakterystyczne i nie wszystkie kobiety je obserwują.

Pierwsze objawy ciąży mogą pojawić się, jeszcze zanim zauważysz brak miesiączki. Już nawet po tygodniu od zapłodnienia niektóre ciężarne mogą zaobserwować u siebie zmieniony śluz (białą wydzielinę), wzrost temperatury ciała, delikatny ból brzucha, plamienie, ból jajników czy zgagę. To wczesne objawy ciąży.  Opisujemy, jak rozpoznać pierwsze oznaki zapłodnienia, które mogą sugerować, że jesteś w ciąży, zanim wykonasz pozytywny test ciążowy . Podajemy, kiedy występują i wyliczamy inne typowe i nietypowe objawy ciąży, które pojawiają się na nieco późniejszym etapie. Spis treści:  Pierwsze objawy ciąży – kiedy Pierwsze objawy ciąży tuż po zapłodnieniu Jakie są pierwsze objawy ciąży? [PEŁNA LISTA] Nietypowe objawy wczesnej ciąży Brak miesiączki – czy to zawsze oznaka ciąży PMS czy pierwsze objawy ciąży  Pierwsze objawy ciąży pozamacicznej Pierwsze objawy ciąży – kiedy się pojawiają? Najwcześniejsze pierwsze objawy ciąży mogą pojawić się już w pierwszym lub drugim tygodniu przed terminem miesiączki. Obecność oznak ciąży na tak wczesnym etapie zdarza się jednak relatywnie rzadko. Niektóre kobiety od samego początku czują, że coś zmieniło się w ich organizmie i dostrzegają u siebie pierwsze objawy ciąży. Inne przez kilka, a nawet kilkanaście tygodni nie zdają sobie sprawy, że spodziewają się dziecka. Dzieje się tak np. gdy kobieta cierpi na zaburzenia miesiączkowania . W przypadku kilku charakterystycznych wczesnych objawów ciąży można podać przybliżony czas ich występowania.  Kiedy mogą wystąpić pierwsze objawy ciąży:  Wzrost temperatury ciała – następuje tuż po zapłodnieniu i trwa przez ok. 3 tygodnie. Zatrzymanie wody w organizmie – objaw pojawia się tuż po...

ból jajnika w ciąży
AdobeStock
Zdrowie w ciąży
8 przyczyn bólu jajnika w ciąży
Ból jajnika w ciąży może być naturalną reakcją organizmu na ciążę. Ale taki ból może też być sygnałem poważnych komplikacji – poronienia lub ciąży pozamacicznej, dlatego koniecznie trzeba wyjaśnić jego przyczynę.

Ból jajnika w ciąży najczęściej pojawia się po prawej lub lewej stronie podbrzusza, rzadko występuje po obu stronach. Może mieć wiele przyczyn – od zupełnie niegroźnych, związanych z rozrastaniem się macicy i jej uciskiem na sąsiadujące organy po mogące bezpośrednio zagrażać ciąży, jak poronienie lub przedwczesny poród. Powinnaś zgłosić to swojemu lekarzowi. Zobacz, co może być przyczyną bólu jajników w ciąży. Spis treści: Ból jajnika w pierwszych tygodniach ciąży Ból jajnika w ciąży z powodu rozrostu macicy Ból jajnika w ciąży a poronienie Ból jajnika w ciąży a ciąża pozamaciczna  Ból jajnika w ciąży z powodu zapalenia jajników i jajowodów Ból jajnika w ciąży z powodu skrętu jajnika  Ból jajnika w ciąży z powodu torbieli na jajnikach Ból jajnika w ciąży a z apalenie dróg moczowych oraz pęcherza Ból jajnika w pierwszych tygodniach ciąży Twój organizm przyzwyczaja się do nowych, ciążowych warunków . Możesz czuć lekkie, ciągnące lub kłujące bóle w podbrzuszu, które zbiegają się w czasie, w którym wypadałaby owulacja lub miesiączka. Wynika to z tego, że twoja macica „pamięta", że co miesiąc do tej pory się kurczyła. Teraz będzie się powiększać. Tak samo jest z jajnikami, które również zaprogramowane są do cyklu miesiączkowego i jajeczkowania i musi minąć trochę czasu, aby przestawiły się na funkcjonowanie w trakcie ciąży. Ból jajników na początku ciąży może nasilać się podczas: podnoszenia przedmiotów, dźwigania, zmiany pozycji, oddawania moczu. Do lekarza udaj się natychmiast, jeżeli dolegliwościom towarzyszą plamienie z dróg rodnych oraz podwyższona temperatura ciała. B ól jajnika w ciąży z powodu rozrostu macicy Ból brzucha w ciąży może być też wywołany rozciąganiem się więzadeł macicy...

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
1000 zł na wakacje
Prawo i finanse
Bon 1000 zł na wakacje: od kiedy bon turystyczny 2023? Nowe informacje
Magdalena Drab
świadectwo z paskiem
Wychowanie
Czerwony pasek na świadectwie — od jakiej średniej? Wymagania i kryteria 2023
Joanna Biegaj
początek roku szkolnego 2023
Newsy
Będą dłuższe wakacje: początek roku szkolnego 2023/2024 został przesunięty
Magdalena Drab
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki nad dzieckiem – czy urlop opiekuńczy 2023 jest płatny?
Joanna Biegaj
Życzenia na Dzień Ojca
Święta i uroczystości
Życzenia na Dzień Ojca 2023: od małego i dorosłego dziecka (krótkie, wzruszające, śmieszne)
Joanna Biegaj
ile dać na komunię
Święta i uroczystości
Ile dać na komunię w 2023: ile do koperty od gościa, dziadków, chrzestnej i chrzestnego?
Maria Nielsen
wniosek u urlop rodzicielski
Prawo i finanse
Wniosek o urlop rodzicielski 2023 – wzór do druku
Magdalena Drab
Cytaty na chrzest
Cytaty i przysłowia
Cytaty na chrzest: piękne sentencje i złote myśli z okazji chrzcin
Milena Oszczepalińska
gdzie nad morze z dzieckiem
Czas wolny
Gdzie nad morze z dzieckiem? TOP 10 sprawdzonych miejsc dla rodzin z maluchami
Ewa Janczak-Cwil
jak ubierać niemowlę na spacer wiosną
Pielęgnacja
Jak ubierać niemowlę wiosną: w kwietniu, w maju i przy 20 stopniach [LISTA UBRANEK]
Magdalena Drab
Szkarlatyna - co to oznacza
Zdrowie
Szkarlatyna u dzieci: co to za choroba? Przyczyny, objawy i leczenie płonicy
Beata Turska
larwy kleszczy
Edukacja
Larwy kleszczy – jak wygląda larwa kleszcza i czy jest niebezpieczna? [ZDJĘCIA]
Joanna Biegaj
czy można przykrywać wózek pieluchą
Pielęgnacja
Zakrywanie wózka pieluchą to nie sprytna ochrona przed słońcem. Dziecku grozi szpital!
Magdalena Drab
gęsty katar u dziecka
Zdrowie
Gęsty katar u dziecka – jak szybko się go pozbyć?
Ewa Janczak-Cwil
pas poporodowy
Połóg
Pas poporodowy: kiedy i ile godzin nosić pas brzuszny? [EFEKTY I OPINIE]
Agnieszka Majchrzak
latające kleszcze
Święta i uroczystości
Latające kleszcze – czy strzyżak sarni jest niebezpieczny?
Magdalena Drab
angielskie imiona
Imiona
Angielskie imiona żeńskie i męskie: popularne i ładne (+ ich polskie odpowiedniki)
Joanna Biegaj
uczulenie na słońce
Pielęgnacja
Uczulenie na słońce u dziecka: jak wygląda wysypka od słońca u dziecka? Leczenie, zapobieganie
Małgorzata Wódz