Radość – właśnie z tym kojarzy się Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy. Naprawdę wiemy, że tę fundację warto wspierać. Dlaczego?

Reklama

kliknij baner i wygraj zdjęcie swojego dziecka na okładce „Mamo, To Ja”

aukcja WOŚP okładka Mamo, To Ja
Adobe Stock/Edipresse

Regulamin licytacji


Bo czerwone serduszko daje nadzieję, ale też dlatego, że:

...to zgodne z duchem naszych czasów

Wspieranie WOŚP, jak zresztą każdej organizacji pozarządowej, jest zwyczajnie nowoczesne. Nawet bogaty świat szuka w ten sposób pieniędzy na różne cele. – To nie żebranina! – przekonuje Jurek Owsiak. Jeśli słyszymy o walce z AIDS, to nie, że „rząd amerykański”, tylko „fundacja” lub „znany aktor” przeznaczyli na ten cel jakąś kwotę. Zatem jeśli chcemy mieć coś więcej niż standard od NFZ, to musi to zrobić fundacja lub stowarzyszenie. Jeśli chcesz, by twoje dziecko miało dobrą opiekę medyczną, nie czekaj, co zrobi rząd. Może nic nie zrobi? Weź sprawy w swoje ręce, wspomóż te inicjatywy i fundacje, które pozwolą osiągnąć twój cel.

Zobacz także

...cel zbiórki jest bardzo ważny

Komu pomaga Orkiestra? Dzieciom, seniorom, noworodkom, kobietom ciężarnym z cukrzycą… - czyli najbardziej bezbronnym członkom naszego społeczeństwa. Prowadzi też naukę udzielania pierwszej pomocy dla uczniów. Działa wszędzie tam, gdzie państwo – z różnych powodów – nie dociera z publicznymi pieniędzmi. WOŚP na stałe finansuje aż siedem programów i jest z tego dumny. Oprócz corocznych zbiórek pieniędzy podczas finałów na zakup sprzętu medycznego fundacja Jurka Owsiaka realizuje:

  • Narodowy Program Wczesnej Diagnostyki Onkologicznej Dzieci – w całej Polsce powstały punkty wczesnej diagnostyki, które pomagają wykryć raka. Główne kliniki onkologii dziecięcej są też wyposażane w najnowocześniejszy sprzęt medyczny.
  • Program Powszechnych Przesiewowych Badań Słuchu u Noworodków – powstał w 2002 roku właśnie dzięki Orkiestrze, w ramach niego na oddziałach noworodkowych wykonywane są bezpłatne badania przesiewowe słuchu.
  • Program Leczenia i Zapobiegania Retinopatii Wcześniaków – diagnozowanie i leczenie dzieci, które – ze względu na przedwczesny poród – doznały uszkodzenia siatkówki oka.
  • Program Nieinwazyjnego Wspomagania Oddychania u Noworodków – tzw. Infant Flow, jego celem jest ograniczenie wentylacji mechanicznej u wcześniaków i noworodków, która bywa przyczyną powikłań. W zamian proponowana jest metoda Infant Flow, która nie wymaga intubacji.
  • Program Leczenia Osobistymi Pompami Insulinowymi Kobiet Ciężarnych z Cukrzycą – WOŚP kupuje też pompy insulinowe dla kobiet w ciąży chorych na cukrzycę typu 1, ich wypożyczenie jest bezpłatne.
  • Program Diagnostyki Chorób Reumatycznych u Dzieci - fundacja wyposaża ośrodki reumatologii dziecięcej w nowoczesny sprzęt diagnostyki obrazowej, by wszystkie dzieci w Polsce, chorujące na choroby reumatyczne, miały dostęp do najlepszego leczenia.
  • Krajowy Program Leczenia Wad Ubytkowych i Wydłużania Kończyn u Dzieci - poprzez zakup specjalistycznego sprzętu WOŚP chce by dzieci z wadami ubytkowymi kończyn mogły być skutecznie leczone.

...każdy może korzystać ze sprzętu kupionego przez WOŚP

Czy wiesz, że aparaturę od WOŚP dostają tylko publiczne placówki? Cała aparatura medyczna kupowana przez fundację za pieniądze ze styczniowej zbiórki jest przekazywana wyłącznie zakładom opieki zdrowotnej, które mają podpisane umowy z Narodowym Funduszem Zdrowia, a zatem takim jednostkom, które udzielają pomocy bezpłatnej. Urządzenia medyczne przekazywane są szpitalom w darze i nie mogą być używane do celów komercyjnych. Nie wolno też bez zgody fundacji zmienić ich przeznaczenia czy oddziału, na którym są wykorzystywane. Na stronie WOŚP zawsze możesz też sprawdzić, jaki sprzęt fundacja podarowała placówkom w twojej miejscowości. Wszystkie szpitale i przychodnie dostają taki sam sprzęt, a Orkiestra szkoli osoby, które będą na nim pracować – to część pomocy dla placówki. To, że sprzęt w całej Polsce jest taki sam, to kolejna korzyść – gdy lekarz obsługujący go przeniesie się z Rzeszowa do Gdańska, to wciąż będzie znał sprzęt i będzie mógł na nim pracować.

Zobacz też: Tak się pomaga! - odwiedziliśmy siedzibę WOŚP przed Finałem

...masz satysfakcję, że możesz pomóc

Pomaganie daje mnóstwo radości, wzruszeń i satysfakcji. Uczucie, jakie towarzyszy pomaganiu, Jurek Owsiak porównuje do „dobrego treningu, który wyzwala endorfiny, daje kopa do radosnego patrzenia na życie”. Bo gdy pomagamy, wyzwalamy u ludzi pozytywne reakcje. Pomaganie jest zresztą czymś naturalnym, ludzkim i po prostu jest w nas. A poza tym to nasz obowiązek. W świecie, który wszystko przelicza na pieniądze, to nasza strefa wolności. To my decydujemy, na co przeznaczymy nasze pieniądze, nawet jeśli są to niewielkie kwoty. Ważna jest nasza radość i radość, jaką dajemy innym. Satysfakcja jest tu najważniejsza: dajesz w zimę pieniądze, a za kilka, kilkanaście miesięcy jest efekt. Po 29 latach sprzętu z czerwonym serduszkiem jest mnóstwo – jeśli byłaś z dzieckiem w szpitalu, na pewno się na niego natknęłaś. Teraz możesz go też zobaczyć w placówkach dla starszych ludzi, np. gdy odwiedzasz dziadków w szpitalu.

...dajesz dobry przykład dziecku

Zawsze zabieraj dziecko na kwesty, niekoniecznie na te organizowane przez WOŚP. Dzięki temu od początku maluch widzi, że trzeba i warto pomagać. To wejdzie mu w krew. I przekona, że wspólnie można zdziałać więcej, że sami możemy się zorganizować i dopiąć celu, do którego zmierzamy. To budzi też obywatelskiego ducha, z którym małe dziecko oswoi się od początku. A jak wiemy: dzieci najlepiej uczą się przez naśladowanie. Zatem… do zobaczenia 31 stycznia przy puszce WOŚP.

Zobacz także:

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama