pompy insulinowe dla ciężarnych
Adobe Stock
Zdrowie w ciąży

Pompy insulinowe dla ciężarnych: dzięki nim pacjentka z cukrzycą typu 1 ma szansę urodzić zdrowe dziecko [WYWIAD]

Leczenie cukrzycy u ciężarnych jeszcze nigdy nie było takie skuteczne. O terapii nowoczesnymi pompami insulinowymi, zakupionymi przez WOŚP oraz o różnych typach cukrzycy, które mogą występować w ciąży, rozmawiamy z diabetologiem, dr Katarzyną Cyganek.
Dr hab. n. med. Katarzyna Cyganek
Konsultacja merytoryczna

Pompy insulinowe dla kobiet w ciąży cierpiących na cukrzycę typu 1 refundowane są przez NFZ w 100 proc., nie obejmuje to jednak kobiet planujących ciążę, które skończyły już 26 lat. Z pomocą przychodzi Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy. Stworzony przez WOŚP Program Leczenia Osobistymi Pompami Insulinowymi Kobiet Ciężarnych z Cukrzycą typu 1 pozwala zarówno kobietom z cukrzycą typu 1, które już są w ciąży, jak i tym, które dopiero ją planują, wypożyczyć nowoczesną pompę insulinową. Jeżeli kobieta jest w trakcie planowania ciąży, wypożycza pompę na rok, jeśli jest ciąży - musi ją oddać 6-8 tygodni po porodzie. 
 

kliknij baner i wygraj zdjęcie swojego dziecka na okładce „Mamo, To Ja”


Regulamin licytacji

Pompy insulinowe dla ciężarnych: wypożyczalnie WOŚP

O tym, jak ważne są pompy insulinowe dla ciężarnych cierpiących na cukrzycę typu 1 oraz o cukrzycy ciążowej rozmawiałam z dr hab.n.med. Katarzyną Cyganek, członkinią Rady Naukowej Programu WOŚP. Pierwotnie wywiad ukazał się w magazynie „Będę Mamą’ (2019 r., wyd. Edipresse).

Dzięki Wielkiej Orkiestrze Świątecznej Pomocy ciężarne z cukrzycą typu 1 mogą wypożyczać pompy insulinowe. Co to oznacza dla przyszłych mam?

dr hab.n.med. Katarzyną Cyganek: - U zdrowych kobiet poziom cukru we krwi w ciąży jest niższy. W cukrzycy jest to bardzo trudno osiągnąć. Z pomocą przychodzi terapia pompowa i nowe technologie, np. systemy monitorowania glikemii. Dzięki temu pacjentka z cukrzycą typu 1 ma szansę bezpiecznie przejść przez całą ciążę i urodzić zdrowe dziecko.

Jak działają pompy insulinowe oferowane przez WOŚP?

- Nowoczesne pompy insulinowe są zintegrowane z systemem monitorowania glikemii. Pacjentka nosi maleńki sensor do badania cukru we krwi. Informacja ta jest zbierana przez pompę. Te najnowsze technologicznie są wyposażone w dodatkowe funkcje, dzięki którym dopasowują podawanie insuliny do glikemii we krwi. Przestają podawać insulinę, gdy przewidują spadek poziomu cukru we krwi lub cukier osiągnie wartość niskiej glikemii i wznawiają podawanie insuliny, dopiero kiedy cukier wzrośnie. Taka pompa insulinowa ma też funkcję zwiększenia podaży insuliny, kiedy cukier we kwi pacjentki wzrośnie. Dzięki temu kobieta może czuć się bezpiecznie.

Pompa insulinowa w ciąży to duża wygoda?

- Tak, to ogromny komfort dla kobiet. Mówią, że mogą chociaż na chwilę wyłączyć się od myślenia o cukrzycy, bo najczęściej pacjentki narzekają, że ta choroba jest przy nich zawsze. Ciągle muszą myśleć o jedzeniu, podaniu insuliny, wysiłku, a w ciąży trudniej jest dopasować odpowiednie dawki, bo jest to czas błyskawicznych przemian. Dzięki nowoczesnej terapii pompowej, połączonej z monitorowaniem glikemii i nowoczesnymi funkcjami, ciężarne z cukrzycą mogą osiągnąć normoglikemię.

Jakie są normy?

- Cukry w zakresie 70-140 mg%. W przypadku zdrowej ciężarnej są jeszcze trochę niższe. Dzięki terapii pompowej ciężarne z cukrzycą typu 1 znajdują się w tym zakresie przez 80-85 proc. czasu. To jest wspaniały wynik! Dziesięć lat temu nawet nie myślałam, że coś takiego można osiągnąć, tymczasem coraz więcej naszych pacjentek ma takie bezpieczne wyniki. To jest niesamowite osiągnięcie i postęp!

I każda kobieta w ciąży może wypożyczyć pompę insulinową?

- Teoretycznie tak, tylko musimy też pamiętać, że może się okazać, że pomp jest za mało. Dlatego gorąco zachęcamy, żeby zgłaszać się już na etapie planowania ciąży. Wtedy można poczekać np. 2-3 miesiące na pompę, która się zwolni. W ciąży nie mamy takiej możliwości. Gdybym miała szacować na podstawie tego, ile pacjentek się do nas zgłasza, na pompach jest dzisiaj ok. 30-35 proc. kobiet planujących ciążę.

W Polsce jest 38 ośrodków. Czy obowiązuje rejonizacja?

- Nie. Zachęcam, żeby sprawdzać, które ośrodki mają pompy na stanie i zgłaszać się do nich.

Opiekuje się pani także pacjentkami z cukrzycą ciążową. Czym to się różni?

- Cukrzyca typu 1 to choroba, która istniała już przed ciążą i pacjentka wymaga leczenia insuliną przez całe życie. Przed ciążą może również wystąpić cukrzyca typu 2, którą często wystarczy leczyć tabletkami, a przygotowanie do ciąży wygląda w tym przypadku inaczej niż w cukrzycy typu 1, ale także często istnieje konieczność włączenia insuliny już na etapie planowania ciąży. Natomiast wszystkie kobiety bez cukrzycy przedciążowej w 1. trymestrze ciąży obowiązkowo wykonują badanie poziomu glukozy na czczo. Jeśli wynik jest poniżej 5,1 mmol/l, wtedy dopiero między 24-28. tygodniem ciąży wykonuje się trzypunktowy test obciążenia 75 g glukozy. Jeśli wynik jest nieprawidłowy, mówimy o cukrzycy ciążowej.

Jest jeszcze cukrzyca w ciąży, o której mówimy, kiedy na początku ciąży rozpoznajemy u kobiety cukrzycę wg kryteriów WHO. To zaburzenie zwykle wymaga insulinoterapii, a po ciąży może ustąpić, ale w większości przypadków będzie jednak wymagać leczenia. Najczęściej będzie to łagodne zaburzenie metaboliczne, gdzie wystarczy dieta lub tabletka.

W ciąży mogą występować:
- cukrzyca przedciążowa (1 i 2 typu)
- hiperglikemia w ciąży:
- cukrzyca ciążowa – najczęściej 2. połowa ciąży, rzadziej 1.
- cukrzyca w ciąży – od początku ciąży

Dlaczego to takie ważne, żeby poziom cukru w ciąży były prawidłowy?

- Najczęstszym powikłaniem zbyt wysokiej glikemii jest makrosomia, czyli dziecko o wadze urodzeniowej powyżej 4 kg. To groźne, bo takie dziecko jest „przekarmione-otłuszczone", poród jest dłuższy i trudniejszy. Łatwiej dochodzi do niedotlenienia mózgu dziecka i związane z tym powikłania. Zdarzają się też urazy w trakcie porodu – i u matki, i u dziecka. U noworodka są to najczęściej złamanie lub przesunięcie (dystocja) kości barkowej. To nie jest bardzo groźne dla życia, ale wymaga rehabilitacji, jest bolesne. Ponadto duże dziecko, oprócz powikłań okołoporodowych, może też mieć w wyniku niedotlenienia powikłania odległe. Są to m.in. dysgrafia, dysleksja, zaburzenia zachowania, niższa dojrzałość psychoruchowa, a w dorosłości skłonność do otyłości i chorób układu sercowo-naczyniowego.

Poza tym nawet w obecnych czasach, choć już rzadko, zdarzają się zgony wewnątrzmaciczne z powodu nieleczonej lub nierozpoznanej cukrzycy, nawet ciążowej. Cukrzyca ciążowa jest łagodniejszym schorzeniem niż cukrzyca w ciąży i cukrzyca typu 1 lub 2. U ok. połowy pacjentek wystarcza leczenie dietą. 50 proc. kobiet musi brać insulinę, z czego u 25 proc. pacjentek jest to 1 wstrzyknięcie insuliny długo działającej (nocnej), a u pozostałych 25 proc. - wielokrotne wstrzyknięcia insuliny krótko działającej, podawanej przed posiłkami i 1 nocnej.

Kobiety z cukrzycą ciążową boją się, że będą musiały być na insulinie przez całe życie.

- Nie, to nieuzasadniony strach! To czasowa insulinoterapia. Odstawiamy ją po porodzie od razu, czasami trwa to jeden lub dwa dni. Między 10-12. tygodniem po porodzie wykonujemy jeszcze raz test obciążenia glukozą i na tej podstawie stwierdzamy, czy są jakieś zaburzenia metaboliczne po ciąży.

Czy jest ryzyko, że mimo wszystko w przyszłości pojawi się cukrzyca?

- Tak. To jeden z największych czynników ryzyka cukrzycy. Zawsze mówię moim ciężarnym pacjentkom, że mają szczęście, bo już wiedzą, że jeśli nie będą się pilnować, to zachorują na cukrzycę.

A jak mają się pilnować?

- Po prostu stosować zasady zdrowego odżywiania. Ważne jest też utrzymywanie prawidłowej masy ciała po ciąży, czyli utrzymywanie się w środku wskaźnika BMI (22-23). Niezbędna jest także aktywność. Szacunki pokazują, że jeśli kobieta nie będzie przestrzegać zdrowej diety i utrzymywać prawidłowej masy ciała, to już do 5 lat od porodu może spodziewać się zaburzeń gospodarki węglowodanowej.

Co z kontrolowaniem cukru po porodzie?

- Jeśli mamy glukometr, badajmy od czasu do czasu cukier na czczo lub 2 godziny po posiłku. Krzywą cukrową robimy co dwa lata, szczególnie jeśli pacjentka nie wróci do prawidłowej masy ciała.

Zobacz także: 

18-24 KWIETNIA
szaleństwo zakupów
-30% na wszystko
-30% na wszystko
Rabat -30% na cały asortyment,... więcej»
Kod rabatowy:SZALENSTWO30
Zobacz
+
-30% na wszystko
Online

Rabat -30% na cały asortyment, również produkty przecenione. Kupuj na www.gap.pl. Szczegóły na stronie.  

Najniższa cena produktu ze zdjęcia z 30 dni przed obniżką - 239 zł.  

Cena produktu po zastosowaniu rabatu – 167,30 zł

Oferta ważna:18 - 24.04.2024
Kod rabatowy:SZALENSTWO30
Zobacz
do -30% na wybrany asortyment
do -30% na wybrany asortyment
Rabat do 30% na meble i dodatk... więcej»
Kod rabatowy:SZ30
Zobacz
+
do -30% na wybrany asortyment
Online

Rabat do 30% na meble i dodatki do Twojego domu. Oferta nie łączy się z innymi akcjami promocyjnymi. Promocja dostępna na sfmeble.pl. Szczegóły na stronie.

Oferta ważna:18 - 24.04.2024
Kod rabatowy:SZ30
Zobacz
-40% przy zakupach za min. 50 zł
-40% przy zakupach za min. 50 zł
Skorzystaj z kodu WIOSNA40 i o... więcej»
Kod rabatowy:WIOSNA40
Zobacz
+
-40% przy zakupach za min. 50 zł
Online

Skorzystaj z kodu WIOSNA40 i otrzymaj 40% zniżki na produkty nieprzecenione, oznaczone tym kodem na eveline.pl/skorzystaj-z-promocji przy zakupach za min. 50 zł. Oferta ważna tylko na eveline.pl w dniach 18-24.04.2024. Kody rabatowe nie łączą się. Szczegóły na stronie.

Oferta ważna:18 - 24.04.2024
Kod rabatowy:WIOSNA40
Zobacz
-50% na drugi tańszy produkt
-50% na drugi tańszy produkt
Rabat 50% na drugi produkt w n... więcej»
Kod rabatowy:Triumph24
Zobacz
+
-50% na drugi tańszy produkt
Online
Stacjonarnie

Rabat 50% na drugi produkt w niższej cenie. Obejmuje wybrany asortyment dostępny w sklepach stacjonarnych, outletach, wybranych sklepach partnerskich i na pl.triumph.com. Oferta nie łączy się z innymi promocjami. Szczegóły u sprzedawcy i na stronie www.

Oferta ważna:18 - 24.04.2024
Kod rabatowy:Triumph24
Zobacz
Do -40% na najlepsze marki sportowe!
Do -40% na najlepsze marki sportowe!
Rabat do 40% na sprzęt, odzież... więcej»
Kod rabatowy:SPORT
Zobacz
+
Do -40% na najlepsze marki sportowe!
Online
Stacjonarnie

Rabat do 40% na sprzęt, odzież i akcesoria sportowe dostępny w sklepie stacjonarnym i na Sportano.pl. Szczegóły w sklepie i na stronie.

Oferta ważna:18 - 24.04.2024
Kod rabatowy:SPORT
Zobacz
25% na wszystkie produkty
25% na wszystkie produkty
Aż 25% zniżki na wszystkie pro... więcej»
Kod rabatowy:ZAKUPY25
Zobacz
+
25% na wszystkie produkty
Online

Aż 25% zniżki na wszystkie produkty kosmetyczne cenionej marki RevitaLash oferującą m.in. najlepszą na rynku odżywkę do rzęs. Oferta i szczegóły dostępne na revitalash.pl. 

Oferta ważna:18 - 24.04.2024
Kod rabatowy:ZAKUPY25
Zobacz
REKLAMA
Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
Ile dać na Chrzest?
Święta i uroczystości
Ile dać na chrzest w 2024 roku? (ile od dziadków a ile od chrzestnej, chrzestnego i gości) 
Luiza Słuszniak
wierszyki o wiośnie
Gry i zabawy
Wiersze o wiośnie: piękne utwory znanych poetów i krótkie rymowanki dla dzieci
Ewa Janczak-Cwil
cytaty na komunię
Cytaty i przysłowia
Cytaty na komunię świętą: piękne i mądre, Jana Pawła ll, cytaty z Biblii
Joanna Biegaj
Rocznica Komunii Świętej – prezenty
Święta i uroczystości
Rocznica Komunii świętej – co z tortem i prezentami? I czy udział w rocznicy komunii jest obowiązkowy? 
Małgorzata Sztylińska-Kaczyńska
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki nad dzieckiem: od kiedy, ile płatne? Przepisy 2024
Joanna Biegaj
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
chłopiec, dziecko, krzyk, złość
Wychowanie
Agresywne dziecko w przedszkolu: co robić, gdzie zgłosić?
Magdalena Drab
Cytaty na chrzest
Cytaty i przysłowia
Cytaty na chrzest: piękne sentencje i złote myśli z okazji chrzcin
Milena Oszczepalińska
Szkoła w Chmurze: kto może z niej skorzystać?
Edukacja
Szkoła w Chmurze: na czym polega, czy jest legalna i kto może z niej skorzystać?
Małgorzata Sztylińska-Kaczyńska
jak ubierać niemowlę na spacer wiosną
Pielęgnacja
Jak ubierać niemowlę wiosną: w kwietniu, w maju i przy 20 stopniach [LISTA UBRANEK]
Magdalena Drab
Przedszkolaki powinny się bawić, a nie ciągle uczyć
Edukacja
Przedszkolaki coraz częściej potrafią czytać i pisać, ale mają zaburzenia sensoryczne. Gdzie tkwi błąd?
Milena Oszczepalińska
dziecko ciągle choruje
Zdrowie
Dziecko ciągle choruje: nawracające zapalenie oskrzeli i infekcje gardła [CO ROBIĆ?]
Magdalena Drab
Pełne szpitale RSV
Aktualności
Lekarz mówi wprost: dziecko z RSV i z dusznością umrze, jeśli nie trafi do szpitala
Ewa Janczak-Cwil
wpływ telewizji na rozwój dziecka
Wychowanie
Wpływ telewizji na rozwój dziecka – negatywne i pozytywne skutki oglądania telewizji
Aneta Grinberg
morfologia u dzieci
Zdrowie
Morfologia u dzieci – jak czytać wyniki krwi [NORMY]
Ewa Janczak-Cwil
znieczulenie podpajęczynówkowe
Poród naturalny
Znieczulenie podpajęczynówkowe najczęściej stosowane podczas cesarskiego cięcia [zalety i wady]
Agnieszka Majchrzak
Urlop ojcowski
Prawo i finanse
Urlop ojcowski 2024: ile dni i ile płatny? Dokumenty i wniosek o urlop dla ojca
Magdalena Drab
kiedy wkładać dziecku czapkę
Zdrowie
Kiedy wkładać dziecku czapkę? I czy przewianie uszu to mit? [PEDIATRA WYJAŚNIA]
Małgorzata Wódz

Strefa okazji i inspiracji

REKLAMA