pompy insulinowe dla ciężarnych
Adobe Stock
Zdrowie w ciąży

Pompy insulinowe dla ciężarnych: dzięki nim pacjentka z cukrzycą typu 1 ma szansę urodzić zdrowe dziecko [WYWIAD]

Leczenie cukrzycy u ciężarnych jeszcze nigdy nie było takie skuteczne. O terapii nowoczesnymi pompami insulinowymi, zakupionymi przez WOŚP oraz o różnych typach cukrzycy, które mogą występować w ciąży, rozmawiamy z diabetologiem, dr Katarzyną Cyganek.
Dr hab. n. med. Katarzyna Cyganek
Konsultacja merytoryczna

Pompy insulinowe dla kobiet w ciąży cierpiących na cukrzycę typu 1 refundowane są przez NFZ w 100 proc., nie obejmuje to jednak kobiet planujących ciążę, które skończyły już 26 lat. Z pomocą przychodzi Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy. Stworzony przez WOŚP Program Leczenia Osobistymi Pompami Insulinowymi Kobiet Ciężarnych z Cukrzycą typu 1 pozwala zarówno kobietom z cukrzycą typu 1, które już są w ciąży, jak i tym, które dopiero ją planują, wypożyczyć nowoczesną pompę insulinową. Jeżeli kobieta jest w trakcie planowania ciąży, wypożycza pompę na rok, jeśli jest ciąży - musi ją oddać 6-8 tygodni po porodzie. 
 

kliknij baner i wygraj zdjęcie swojego dziecka na okładce „Mamo, To Ja”


WOŚP 2021 aukcja okładka Mamo, To Ja
Adobe Stock/Edipresse

Regulamin licytacji

Cukrzyca ciążowa - zobacz, co radzi ginekolog

Pompy insulinowe dla ciężarnych: wypożyczalnie WOŚP

O tym, jak ważne są pompy insulinowe dla ciężarnych cierpiących na cukrzycę typu 1 oraz o cukrzycy ciążowej rozmawiałam z dr hab.n.med. Katarzyną Cyganek, członkinią Rady Naukowej Programu WOŚP. Pierwotnie wywiad ukazał się w magazynie „Będę Mamą’ (2019 r., wyd. Edipresse).

Dzięki Wielkiej Orkiestrze Świątecznej Pomocy ciężarne z cukrzycą typu 1 mogą wypożyczać pompy insulinowe. Co to oznacza dla przyszłych mam?

dr hab.n.med. Katarzyną Cyganek: - U zdrowych kobiet poziom cukru we krwi w ciąży jest niższy. W cukrzycy jest to bardzo trudno osiągnąć. Z pomocą przychodzi terapia pompowa i nowe technologie, np. systemy monitorowania glikemii. Dzięki temu pacjentka z cukrzycą typu 1 ma szansę bezpiecznie przejść przez całą ciążę i urodzić zdrowe dziecko.

Jak działają pompy insulinowe oferowane przez WOŚP?

- Nowoczesne pompy insulinowe są zintegrowane z systemem monitorowania glikemii. Pacjentka nosi maleńki sensor do badania cukru we krwi. Informacja ta jest zbierana przez pompę. Te najnowsze technologicznie są wyposażone w dodatkowe funkcje, dzięki którym dopasowują podawanie insuliny do glikemii we krwi. Przestają podawać insulinę, gdy przewidują spadek poziomu cukru we krwi lub cukier osiągnie wartość niskiej glikemii i wznawiają podawanie insuliny, dopiero kiedy cukier wzrośnie. Taka pompa insulinowa ma też funkcję zwiększenia podaży insuliny, kiedy cukier we kwi pacjentki wzrośnie. Dzięki temu kobieta może czuć się bezpiecznie.

Pompa insulinowa w ciąży to duża wygoda?

- Tak, to ogromny komfort dla kobiet. Mówią, że mogą chociaż na chwilę wyłączyć się od myślenia o cukrzycy, bo najczęściej pacjentki narzekają, że ta choroba jest przy nich zawsze. Ciągle muszą myśleć o jedzeniu, podaniu insuliny, wysiłku, a w ciąży trudniej jest dopasować odpowiednie dawki, bo jest to czas błyskawicznych przemian. Dzięki nowoczesnej terapii pompowej, połączonej z monitorowaniem glikemii i nowoczesnymi funkcjami, ciężarne z cukrzycą mogą osiągnąć normoglikemię.

Jakie są normy?

- Cukry w zakresie 70-140 mg%. W przypadku zdrowej ciężarnej są jeszcze trochę niższe. Dzięki terapii pompowej ciężarne z cukrzycą typu 1 znajdują się w tym zakresie przez 80-85 proc. czasu. To jest wspaniały wynik! Dziesięć lat temu nawet nie myślałam, że coś takiego można osiągnąć, tymczasem coraz więcej naszych pacjentek ma takie bezpieczne wyniki. To jest niesamowite osiągnięcie i postęp!

I każda kobieta w ciąży może wypożyczyć pompę insulinową?

- Teoretycznie tak, tylko musimy też pamiętać, że może się okazać, że pomp jest za mało. Dlatego gorąco zachęcamy, żeby zgłaszać się już na etapie planowania ciąży. Wtedy można poczekać np. 2-3 miesiące na pompę, która się zwolni. W ciąży nie mamy takiej możliwości. Gdybym miała szacować na podstawie tego, ile pacjentek się do nas zgłasza, na pompach jest dzisiaj ok. 30-35 proc. kobiet planujących ciążę.

W Polsce jest 38 ośrodków. Czy obowiązuje rejonizacja?

- Nie. Zachęcam, żeby sprawdzać, które ośrodki mają pompy na stanie i zgłaszać się do nich.

Opiekuje się pani także pacjentkami z cukrzycą ciążową. Czym to się różni?

- Cukrzyca typu 1 to choroba, która istniała już przed ciążą i pacjentka wymaga leczenia insuliną przez całe życie. Przed ciążą może również wystąpić cukrzyca typu 2, którą często wystarczy leczyć tabletkami, a przygotowanie do ciąży wygląda w tym przypadku inaczej niż w cukrzycy typu 1, ale także często istnieje konieczność włączenia insuliny już na etapie planowania ciąży. Natomiast wszystkie kobiety bez cukrzycy przedciążowej w 1. trymestrze ciąży obowiązkowo wykonują badanie poziomu glukozy na czczo. Jeśli wynik jest poniżej 5,1 mmol/l, wtedy dopiero między 24-28. tygodniem ciąży wykonuje się trzypunktowy test obciążenia 75 g glukozy. Jeśli wynik jest nieprawidłowy, mówimy o cukrzycy ciążowej.

Jest jeszcze cukrzyca w ciąży, o której mówimy, kiedy na początku ciąży rozpoznajemy u kobiety cukrzycę wg kryteriów WHO. To zaburzenie zwykle wymaga insulinoterapii, a po ciąży może ustąpić, ale w większości przypadków będzie jednak wymagać leczenia. Najczęściej będzie to łagodne zaburzenie metaboliczne, gdzie wystarczy dieta lub tabletka.

W ciąży mogą występować:
- cukrzyca przedciążowa (1 i 2 typu)
- hiperglikemia w ciąży:
- cukrzyca ciążowa – najczęściej 2. połowa ciąży, rzadziej 1.
- cukrzyca w ciąży – od początku ciąży

Dlaczego to takie ważne, żeby poziom cukru w ciąży były prawidłowy?

- Najczęstszym powikłaniem zbyt wysokiej glikemii jest makrosomia, czyli dziecko o wadze urodzeniowej powyżej 4 kg. To groźne, bo takie dziecko jest „przekarmione-otłuszczone", poród jest dłuższy i trudniejszy. Łatwiej dochodzi do niedotlenienia mózgu dziecka i związane z tym powikłania. Zdarzają się też urazy w trakcie porodu – i u matki, i u dziecka. U noworodka są to najczęściej złamanie lub przesunięcie (dystocja) kości barkowej. To nie jest bardzo groźne dla życia, ale wymaga rehabilitacji, jest bolesne. Ponadto duże dziecko, oprócz powikłań okołoporodowych, może też mieć w wyniku niedotlenienia powikłania odległe. Są to m.in. dysgrafia, dysleksja, zaburzenia zachowania, niższa dojrzałość psychoruchowa, a w dorosłości skłonność do otyłości i chorób układu sercowo-naczyniowego.

Poza tym nawet w obecnych czasach, choć już rzadko, zdarzają się zgony wewnątrzmaciczne z powodu nieleczonej lub nierozpoznanej cukrzycy, nawet ciążowej. Cukrzyca ciążowa jest łagodniejszym schorzeniem niż cukrzyca w ciąży i cukrzyca typu 1 lub 2. U ok. połowy pacjentek wystarcza leczenie dietą. 50 proc. kobiet musi brać insulinę, z czego u 25 proc. pacjentek jest to 1 wstrzyknięcie insuliny długo działającej (nocnej), a u pozostałych 25 proc. - wielokrotne wstrzyknięcia insuliny krótko działającej, podawanej przed posiłkami i 1 nocnej.

Kobiety z cukrzycą ciążową boją się, że będą musiały być na insulinie przez całe życie.

- Nie, to nieuzasadniony strach! To czasowa insulinoterapia. Odstawiamy ją po porodzie od razu, czasami trwa to jeden lub dwa dni. Między 10-12. tygodniem po porodzie wykonujemy jeszcze raz test obciążenia glukozą i na tej podstawie stwierdzamy, czy są jakieś zaburzenia metaboliczne po ciąży.

Czy jest ryzyko, że mimo wszystko w przyszłości pojawi się cukrzyca?

- Tak. To jeden z największych czynników ryzyka cukrzycy. Zawsze mówię moim ciężarnym pacjentkom, że mają szczęście, bo już wiedzą, że jeśli nie będą się pilnować, to zachorują na cukrzycę.

A jak mają się pilnować?

- Po prostu stosować zasady zdrowego odżywiania. Ważne jest też utrzymywanie prawidłowej masy ciała po ciąży, czyli utrzymywanie się w środku wskaźnika BMI (22-23). Niezbędna jest także aktywność. Szacunki pokazują, że jeśli kobieta nie będzie przestrzegać zdrowej diety i utrzymywać prawidłowej masy ciała, to już do 5 lat od porodu może spodziewać się zaburzeń gospodarki węglowodanowej.

Co z kontrolowaniem cukru po porodzie?

- Jeśli mamy glukometr, badajmy od czasu do czasu cukier na czczo lub 2 godziny po posiłku. Krzywą cukrową robimy co dwa lata, szczególnie jeśli pacjentka nie wróci do prawidłowej masy ciała.

Zobacz także: 

Czy zachorujesz na cukrzycę?
AdobeStock
Psychotesty i quizy
Sprawdź, czy grozi ci cukrzyca [TEST]
Zdrowie w ciąży
Cukrzyca ciążowa - zobacz, co radzi ginekolog
Zobacz, czy jesteś nią zagrożona. Kiedy powinnaś zrobić badanie i co choroba oznacza dla płodu? - Obejrzyj porady ginekologa, jak radzić sobie z cukrzycą w czasie ciąży.

Cukrzyca jest coraz częściej diagnozowana wśród kobiet w ciąży. Zdaniem ginekologa Grzegorza Południewskiego dzieje się tak m.in. dlatego, że dieta kobiet w ciąży zawiera dużo węglowodanów. - Ciąża sprzyja pojawieniu się cukrzycy na skutek wysokiego stężenia hormonów: estragenów, progestrogenów i prolaktyny - mówi ginekolog. - Hormony powodują, że organizm w trochę w inny sposób reaguje na wysoki poziom cukru , de facto powodując mniejszą reakcje na produkowanie insuliny. Niedobór insuliny jest tym, co powoduje, że po spożyciu posiłku zbyt wolno cukier jest eliminowany z organizmu do komórek. Wywiadu udzielił:  Grzegorz Południewski, ginekolog, autor bezpłatnej aplikacji w telefonie dla kobiet po porodzie pod nazwą IQBobas (na android, iphone). Polecamy: Za słodka ciąża. fakty i mity o cukrzycy w ciąży. Co jeść w ciąży - ważne zalecenia eksperta Zakrzepica żył w ciąży  

jak sobie poradzić z cukrzycą ciążową
Fotolia
Zdrowie w ciąży
"Dowiedziałam się, że mam cukrzycę ciążową i byłam przerażona!"
Jeśli dowiedziałaś się, że masz cukrzycę ciążową, nie bój się! Przeczytaj historię kobiety, która ma ją już za sobą i poznaj jej rady na walkę z wysokim cukrem.

Cukrzyca ciążowa spadła na mnie jak grom z jasnego nieba. Ja? Jak to?! Nie spodziewałam się tego. Dbałam o siebie i dziecko, zdrowo się odżywiałam, w rodzinie nie było przypadków cukrzycy, nie miałam nadwagi... Nie mogłam tego zrozumieć, nic nie wiedziałam na ten temat, bałam się. Okazało się, że nie ja jedna przeżyłam ten strach w obliczu diagnozy. Cukrzyca ciążowa dotyka wielu kobiet i każda z nich, zanim oswoi się z chorobą, staje przed tymi samymi emocjami: niedowierzaniem, lękiem o dziecko, strachem, że cukrzyca nie minie wraz z ciążą. Wypowiadam wojnę cukrzycy ciążowej! Początki walki z podwyższonym cukrem były trudne. W poradni cukrzycowej dla kobiet w ciąży dostałam wytyczne co do diety, wypożyczono mi glukometr , zaopatrzono w plik recept na paski do mierzenia cukru. Następną wizytę wyznaczono na za 2 tygodnie. Rygorystycznie trzymałam się diety, a cukier rósł. Byłam zrozpaczona i coraz bardziej się bałam. Czytałam straszne rzeczy w internecie, drżałam o dziecko. W końcu włączono w leczenie insulinę . Pierwszy zastrzyk, który trzeba sobie samodzielnie wykonać to trudne doświadczenie. Blokada psychiczna jest silna. Ręce drżały mi tak, że upuściłam pen insulinowy na podłogę. Jakby już sama konieczność brania insuliny nie była trudnym tematem! Cukrzyca ciążowa pokonana Po pewnym czasie stałam się ekspertką od diety cukrzycowej , od wkłuć w palce, których skora zgrubiała od 6 nakłuć dziennie, od zastrzyków insuliny, które mogłam już robić z zamkniętymi oczami. Ujarzmiłam cukrzycę ciążową, a po porodzie nie został po niej nawet ślad (choć szanse, że zachoruję w przyszłości na cukrzycę są w moim przypadku większe niż u kobiet, które nie miały cukrzycy w ciąży). Pierwszy posiłek, który zjadłam po urodzeniu mojej zdrowej (i średnich wymiarów!) córeczki to lasagne . Położne nie były zachwycone, ale zupełnie się tym...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Partner
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Partner
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Partner
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Partner
Polecamy
Porady
jak pobrać bon turystyczny
Prawo i finanse
Jak pobrać i aktywować bon turystyczny: instrukcja rejestracji na PUE ZUS (krok po kroku)
Milena Oszczepalińska
ukraińskie imiona
Imiona
Ukraińskie imiona: męskie i żeńskie + tłumaczenie imion ukraińskich
Joanna Biegaj
cytaty na urodziny
Cytaty i przysłowia
Mądre i piękne cytaty na urodziny –​ 22 sentencje urodzinowe
Joanna Biegaj
Ile dać na Chrzest?
Święta i uroczystości
Ile wypada dać na chrzciny w 2022 roku? – kwoty dla rodziny, chrzestnych i gości
Luiza Słuszniak
gdzie nad morze z dzieckiem
new badge ranking small
Niemowlę
Gdzie nad morze z dzieckiem? TOP 10 sprawdzonych miejsc dla rodzin z maluchami
Hanna Szczesiak
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki (urlop na dziecko) – wszystko, co trzeba wiedzieć o nowym urlopie
Joanna Biegaj
pesel po 2000
Prawo i finanse
PESEL po 2000 - zasady jego ustalania
Agnieszka Majchrzak
hiszpańskie imiona
Imiona
Najczęściej nadawane hiszpańskie imiona - ich znaczenie oraz polskie odpowiedniki
Joanna Biegaj
Bon turystyczny: jak wykorzystać w 2022?
Aktualności
Gdzie można wykorzystać bon turystyczny – lista podmiotów + zmiany przepisów
Ewa Janczak-Cwil
Urlop ojcowski
Prawo i finanse
Urlop ojcowski 2022: ile dni, ile płatny, wniosek, dokumenty
Magdalena Drab
przedmioty w 4 klasie
Aktualności
Jakie są przedmioty w 4 klasie szkoły podstawowej w roku szkolnym 2022/2023? [LISTA]
Ewa Janczak-Cwil
300 plus
Prawo i finanse
300 plus 2022 – dla kogo, kiedy składać wniosek?
Małgorzata Wódz
na komary dla niemowląt
Zdrowie
Co na komary dla niemowląt: co wolno stosować, czego unikać?
Ewa Janczak-Cwil
urwany kleszcz
Zdrowie
Urwany kleszcz: czy usuwać główkę kleszcza, gdy dojdzie do jej oderwania?
Ewa Janczak-Cwil
Bon turystyczn atrakcje dla dzieci
Czas wolny
Bon turystyczny – atrakcje dla dzieci, za które można płacić bonem
Ewa Janczak-Cwil
300 plus dla zerówki 2021
Aktualności
300 plus dla zerówki w 2022 roku – czy Dobry Start obejmuje sześciolatki?
Joanna Biegaj
rekrutacja do liceum
Wychowanie
Jak wygląda rekrutacja do liceum 2022/2023? Jak dostać się do dobrego liceum?
Joanna Biegaj