Reklama

Balony wypełnione helem to jedna z większych atrakcji dla dzieci. Obecnie stanowią one niemal obowiązkowe dekoracje na każdym kinderbalu. Są ładne, kolorowe i można się nimi fajnie bawić, ściągając je na dół za sznureczki lub… wdychając hel i mówiąc śmiesznym cieniutkim głosem. Wydaje się, że w takiej zabawie nie ma nic złego, a jednak. 3-latek z Kutna na skutek wdychania zbyt dużej ilości helu trafił do szpitala z podejrzeniem niedotlenienia mózgu.

Reklama

Niewinna zabawa, która mogła mieć tragiczny finał

3-latek z Kutna bawił się balonem wypełnionym helem, wdychając gaz do płuc. Kto z nas nigdy tego nie próbował? W trakcie zabawy chłopiec jednak nagle poczuł się słabo, a wieczorem zaczęła go boleć mocno głowa. Ból był tak silny, że ojciec zabrał go do szpitala. Na miejscu okazało się, że chłopiec mógł się nabawić niedotlenienia mózgu i chemicznego zapalenia płuc. Musiał zostać w szpitalu na obserwację. Konieczne było też wykonanie saturacji krwi. Po trzech dniach mógł wrócić do domu, jego stan zdrowia się ustabilizował, ale przez moment było naprawdę groźnie.

Lekarka opiekująca się 3-trzylatkiem wyznała ojcu, że nadmierne wdychanie helu nie jest bezpieczne. W skrajnych przypadkach kończy się nawet śmiercią z powodu niedotlenienia mózgu. Taka zabawa powinna odbywać się zawsze pod czujnym okiem dorosłych.

Dlaczego wdychanie helu może być niebezpieczne?

Kiedy wdychamy hel, w naszym organizmie dochodzi do reakcji chemicznej, która w dużej dawce może być zagrożeniem dla zdrowia lub życia. W rozmowie z dziennikarzem Faktu dr Paweł Grzesiowski wyjaśnił: „Niewielka ilość helu nie jest szkodliwa, jednak, jeżeli dziecko weźmie kilka lub kilkanaście głębokich oddechów, może dojść do niedotlenienia. W wyniku reakcji chemicznej hel spowoduje usunięcie tlenu z hemoglobiny krążącej we krwi, co jest niebezpieczne dla zdrowia i życia”.

Wiedzieliście, że zabawa z wdychaniem helu może mieć tak poważne skutki zdrowotne?

Balony nie są najlepszymi zabawkami dla dzieci

Balony są kolorowe, lekkie, tanie i bardzo lubiane przez dzieci. Można się nimi bawić na wiele sposobów, ale mogą być też śmiertelnie niebezpieczne. Zanim więc damy dziecku balonik do zabawy, pamiętajmy o tym, że:

Ważne! Nigdy nie zostawiajmy dziecka bez opieki, kiedy dajemy mu balon do zabawy.

Źródło: fakt.pl

Zobacz też:

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama