Będzie 500 plus na pełnoletnie dzieci? "Okres od 18 roku życia też jest wymagający dla rodzin"
Wiceminister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, Stanisław Szwed, zdradził, czy jest szansa na to, by rodzice dorosłych dzieci również mogli otrzymywać to świadczenie.
Program 500 plus stale przechodzi zmiany i jest rozszerzany na kolejne grupy. Na początku świadczenia wypłacane były rodzinom na każde drugie i kolejne (niepełnoletnie) dzieci oraz na pierwsze, gdy rodzina spełniała określone warunki dochodowe. Od lipca wejdzie zmiana, która pozwoli na otrzymywanie 500 plus również na pierwsze dziecko bez żadnego kryterium dochodowego. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej nie wyklucza jednak dalszego rozszerzania świadczenia. Stanisław Szwed, wiceminister tego resortu wypowiedział się w rozmowie z portalem Radiozet.pl na temat wypłacania świadczeń również na dzieci pełnoletnie. Oto co powiedział.
Czy rodzice pełnoletnich dzieci również mogą spodziewać się przyznania świadczenia?
Do tej pory program 500 plus kierowany był wyłącznie do rodzin, w których dzieci nie ukończyły 18 roku życia. Wiadomo jednak, że w chwili uzyskania pełnoletności dziecko nadal z reguły pozostaje na utrzymaniu rodziców, minimum do ukończenia szkoły średniej, a przeważnie także w okresie studiów. To oznacza, że wielu rodziców musi utrzymywać dzieci wcale nie do 18 roku życia, a minimum do 23 roku życia, bez pomocy państwa. W dodatku okres studiów jest czasem sporych wydatków. Nie dziwi zatem fakt, że i ci rodzice chcieliby, by program 500 plus mógł ich objąć.
Jak do pomysłu rozszerzenia świadczenia odniósł się wiceminister Stanisław Szwed? W rozmowie z dziennikarzem zapowiedział: „Jeżeli będą możliwości budżetu państwa w następnych latach, to oczywiście będziemy szukać innych rozwiązań, może bardziej w kierunku wydłużenia okresów. Wiemy, że okres od 18 roku życia też jest wymagający dla rodzin. Są różne rozwiązania. Na dzisiaj mamy to podstawowe rozwiązanie i myślę, że to jest najważniejsze”. Oznacza to, że na razie budżet państwa nie jest gotowy na takie rozwiązanie, ale ministerstwo nie przesądza, że za jakiś czas nie będzie to możliwe.
Czy nastąpi waloryzacja 500 plus?
Wiceminister wypowiedział się też na temat ewentualnego podniesienia wysokości świadczenia. Mówi się na temat tego, że 500 plus na skutek inflacji nie jest już warte 500 zł, a nieco mniej. Czy w związku z tym rodzice mają szansę na otrzymywanie świadczeń realnie wynoszących równowartość 500 zł? Stanisław Szwed przyznał, że w chwili obecnej nie przewiduje się waloryzacji tego świadczenia.
Co myślicie o pomyśle przyznawania 500 plus również na dorosłe, uczące się dzieci? Jesteście za czy przeciw?
Źródło: biznes.radiozet.pl