Podczas wizyty patronażowej u jednej z rodzin w Kamiennej Górze położna środowiskowa zauważyła, że rodzice 6-dniowego noworodka są nietrzeźwi. Położna zawiadomiła policję. "W trakcie patronażu rodziny, w której znajdowało się niemowlę, ujawniła szereg nieprawidłowości. Stwierdziła, że rodzice dziecka znajdują się w widocznym stanie nietrzeźwości, a w dodatku matka w takim stanie karmiła piersią" – powiedział kom. Kamil Rynkiewicz z biura prasowego dolnośląskiej policji.

Reklama

Matka dziewczynki miała we krwi 1,5 promila alkoholu, jej partner – ponad 3 promile. W mieszkaniu nie było prądu, a ogólne warunki nie były odpowiednie dla dziecka. Dziewczynkę przewieziono do Powiatowego Centrum Zdrowia w Kamiennej Górze, jej rodzice odpowiedzą za swoje zachowanie przed sądem rodzinnym. Jeśli biegli stwierdzą, że narazili zdrowie dziecka, może im grozić kara pozbawienia wolności do 5 lat.

Zobacz także: Urodziła pijane dziecko i jest bezkarna!

Komentarze publikowane pod artykułem opublikowanym na onet.pl pokazują, jak duże jest przyzwolenie społeczne na picie alkoholu przez matki. Jeden z internautów napisał: "No i co w związku z tym? Zakładając, że miała nawet promil alkoholu we krwi, to niech dwa razy wyższe stężenie koncentruje się w mleku. Jakie dramatycznie szkodliwe skutki zdrowotne może mieć spożywanie mleka z zawartością 0,2% alkoholu? Ja rozumiem, że piętnuje się matki za picie w ciąży, bo dziecko wówczas ma identyczne stężenie jak matka, ale przy karmieniu piersią? I to ma być taki skandal? W 28 mln państwie, gdzie picie alkoholu jest na porządku dziennym, jest wręcz elementem tradycji?" – być może picie alkoholu jest "elementem tradycji" (czy jest się czym chwalić?), jednak kobiety karmiące piersią nie powinny pić alkoholu. ŻADNA ilość alkoholu nie jest odpowiednia dla dziecka i nie można zakładać, że mleko "z niewielką zawartością alkoholu" mu nie zaszkodzi. Alkohol przenika do mleka i żadna odpowiedzialna mama nie powinna narażać swojego dziecka na zagrożenia z tym związane. Co więcej, wbrew obiegowej opinii, alkohol wpływa niekorzystnie na laktację i zmniejsza ilość pokarmu. Karmiące mamy nie powinny pić alkoholu!

Czytaj także: Czy piwo pobudza laktację? Niekoniecznie!

Zobacz także
Reklama

Źródło: tvn24.pl, onet.pl

Reklama
Reklama
Reklama