#Czas na wzrok - badajmy wzrok dzieci i nas samych raz na rok!
"Badaj wzrok, raz na rok!" to nowe hasło kampanii #Czas na wzrok, która właśnie ruszyła w całej Polsce. Dzięki niej będziesz mógł zbadać wzrok bez umawiania się do specjalisty i stania w kolejkach.
#Czas na wzrok to kampania na rzecz poprawy jakości wzroku Polaków. Właśnie ruszyła jej III edycja, a jej celem jest zachęcenie Polaków do badania ostrości wzroku. A z tym nie jest najlepiej, ale najgorsze jest to, że za w ogóle za rzadko idziemy go badać u specjalisty. Aż co piąty rodzic nie kontroluje wzroku swojego dziecka w ogóle.
Badanie ostrości wzroku od ręki
#Badajwzrok #raznarok chce to zmienić i nauczyć nas, abyśmy raz w roku pamiętali o zbadaniu wzroku. W jaki sposób? Najlepiej poprzez dostępność do specjalistów, bez konieczności zapisywania się w kolejkach. Dlatego od połowy marca ruszy darmowa aplikacja w ramach #Czas na wzrok, na której będzie można sprawdzić online jakość ostrości wzroku.
Ale to nie wszystko - kampania zapewni w tysiącach salonów na terenie całego kraju, bez konieczności wcześniejszego umawiania, badanie u optometrysty, czyli specjalisty od ostrości wzroku. Na lokalizatorach #Czas na wzrok będzie można znaleźć salon w pobliżu miejsca zamieszkania i wykonać w nim badanie.
Optometrysta to coraz częściej specjalista pierwszego kontaktu, jeżeli chodzi o problemy ze wzrokiem. Można do niego się udać w sytuacji problemu z niewyraźnym widzeniem, zamazywaniem się obrazu, zmęczeniem oczu, zezem lub wyborem soczewek kontaktowych.
Badaj dziecku wzrok raz na rok, a nawet częściej
W ubiegły czwartek odbyła się w Warszawie inauguracja III edycji kampanii z udziałem jej ambasadorów - aktorki Danuty Stenki, dziennikarzy i prezenterów Krystyny Czubówny i Macieja Orłosia. Przy tej okazji zaprezentowano wyniki badania „Czego oczy nie widzą, tego sercu... żal, czyli jak Polacy (nie) dbają o wzrok?".
Okazało się, że aż co 5. rodzic nie kontroluje wzroku swojego dziecka w ogóle. Ale - i to napawa optymizmem - pozostałe 80 procent robi to regularnie. Najlepiej byłoby jednak, aby robić to raz na pół roku, zwłaszcza w sytuacji, gdy dziecko już nosi okulary lub jego rodzice mają zdiagnozowaną wadę wzroku - powiedziała optometrystka Justyna Kiermasz.
Aż 38 procent rodziców potwierdziło, że ich dziecko ma zdiagnozowaną wadę wzroku. Co wówczas robią, aby poprawić wzrok swoich maluchów? Przede wszystkim nie pozwalają im odrabiać lekcji i czytać przy słabym oświetleniu oraz ograniczają czas spędzony przed telefonem, tabletem, komputerem i telewizorem.
Po czym poznać, że dziecko ma problem ze wzrokiem?
Jest kilka sygnałów w zachowaniu dziecka świadczących o tym, że może mieć problemy ze wzrokiem - są to przede wszystkim:
- mrużenie oczu,
- ból głowy,
- przecieranie oczu,
- zbliżanie twarzy do telewizora.
Badanie „Czego oczy nie widzą, tego sercu... żal, czyli jak Polacy (nie) dbają o wzrok?" - przeprowadzono na zlecenie Grupy Essilor przez SW Research w lutym 2020 roku, na reprezentatywnej grupie 1417 Polaków w wieku 18-65 lat.
Zobacz też:
- Kiedy potrzebne są okularki?
- Lekarze alarmują: badajmy wzrok niemowlaków
- 10 zabaw na lepszy wzrok: są tak fajne, że nie będziecie mieć dość!