Czteroletni chłopczyk, Erez, który cierpi na Zespół Williamsa - genetyczną chorobę, która prowadzi do upośledzenia, wad serca i opóźnionego wzrostu zbliżył się do młodego i niewytrenowanego konia. Jego matka od 15 lat pracuje z końmi i pewnego razu postanowiła zachęcić synka, by nawiązał więź z tym zwierzęciem. To, co nagrała jest niesamowite!

Reklama

Filmik pokazuje jak chłopiec sam inicjuje kontakt z koniem i jak koń odpowiada na ciekawość dziecka z pewnym niepokojem i dystansem, ale chwilę później oswaja się z szybkością i naturalnym ruchem chłopca. Dziecko wydaje się podekscytowane spotkaniem, zwierzę pozwala mu się przytulić. Koń podchodzi konkretnie do chłopca, nawet pomimo, że stoi obok jego mama, w ogóle się nią nie interesuje.

To wideo jest niesamowite i wyjątkowe! Gdy chłopiec dotyka nogi konia i jest bardzo blisko, koń nie śmie się poruszyć i zmienić swojej pozycji, by nie zrobić krzywdy czterolatkowi.

Mama chłopca dotąd nie może uwierzyć, że te konie mają taką inteligencję emocjonalną i że wyczuwają „specjalne dzieci”.
Jej synek cierpi na Zespół Williamsa i jest jednym ze 150 pacjentów z tym rzadkim zaburzeniem w Izraelu. Zaburzenie to powoduje, że pacjenci mają problem z prawidłowym kontaktem z innymi ludźmi.

Jak bezpiecznie podchodzić do koni?

Warto jednak pamiętać, że koń to duże zwierzę i różnie może reagować. Zwłaszcza jeśli chodzi o dzieci.
Najczęściej:

Zobacz także
  • nie wolno podchodzić do konia z tyłu bez wcześniejszego zwrócenia uwagi zwierzęcia głosem;
  • małe dziecko powinno być zawsze przy zwierzęciu z opiekunem zwierzęcia, a zwłaszcza przy pierwszym spotkaniu;
  • prowadząc konia należy iść z jego lewej strony, trzymając przy pysku za wodze;
  • konie dość szybko się denerwują głośnymi lub zbyt szybkimi zjawiskami czy ruchem, łatwo je spłoszyć, nie należy wykonywać gwałtownych ruchów.

Zespół Williamsa - wada genetyczna

Co to jest Zespół Williamsa? Na osoby z syndromem Williamsa mówi się dzieci elfów lub dzieci elfy. Mają charakterystyczne rysy twarzy i uszy. Wady te powstają w wyniku mutacji w obrębie chromosomu 7. Zespół opisał w 1961 roku nowozelandzki kardiolog J. C. P. Williams. Częstotliwość występowania wady to: 1/10 000-1/20 000 urodzeń. Zdarza się zarówno u chłopców, jak i dziewczynek.

Czy twoje dziecko miało już kontakt z końmi? Pozwalasz podchodzić tak blisko?
Czy Twój maluch lubi zwierzęta?

Zobacz także;

Reklama

Źródło: youtube.com

Reklama
Reklama
Reklama