Reklama

Tak jak pisałyśmy w zeszłym tygodniu w mamotoja.pl, z najświeższych danych o kosztach wychowanie dziecka w Polsce, sporządzonych przez Centrum im. Adama Smitha, wynika, że wychowanie jednego dziecka do osiemnastki to koszt rzędu 200-225 tys. złotych. Przy dwójce jest to już 370-400 tys. złotych. Zestawiając te dane i dodając do nich pieniądze państwowej pomocy, można wyliczyć najbardziej ekonomiczny model rodziny w Polsce. Zrobiło to serwis money.pl, a wnioski, do jakich doszedł, są dość zaskakujace. Sprawdź!

Reklama

Z każdym kolejnym dzieckiem taniej?

Blisko 83 tys. złotych trzeba dołożyć z własnej kieszeni do wychowania jednego dziecka - wynika z analizy money.pl. Przy dwójce koszt rośnie już do 127 tys. złotych.

Oznacza to, że utrzymanie drugiego potomka jest już nieco tańsze. Można to tłumaczyć tym, że drugie dziecko jest mniej kosztowne dla budżetu rodzinnego, gdyż np. może nosić ubrania po starszym rodzeństwie, używać po nim akcesoriów dziecięcych albo bawić się zabawkami brata lub siostry. Kolejne dziecko to stosunkowo mniejszy wydatek, ale czy jest tak także w przypadku trójki, czy czwórki potomstwa?

Becikowe, 500 plus, ulga podatkowa

Z wyliczeń money.pl wynika, że trzecie, czwarte, piąte i szóste dziecko kosztuje odpowiednio około 60, 53, 45 i 40 proc. kwoty wydanej na wychowanie pierwszego dziecka. Wychodzi zatem, że trójka dzieci to już wydatek około 455 tys. złotych, czwórka - 560 tys. złotych, a piątka i szóstka to odpowiednio - 630 tys. złotych i 700 tys. złotych.

Część tych kosztów bierze na siebie państwo, przyznając rodzinom:

  • 500 plus (od 1 lipca br. przysługuje na każde dziecko);
  • ulgę podatkową dla dzieci przed ukończeniem 18. roku życia (wynosi 1 tys.112,04 złotych na pierwsze i drugie dziecko, 2 tys. 04 złotych na trzecie i 2 tys. 700 złotych na czwarte i kolejne dziecko);
  • becikowe - 1000 złotych dla rodziców z tytułu urodzenia dziecka;
  • zasiłek macierzyński;
  • zasiłek rodzinny i dodatki (kryterium dochodowe)
  • 300 złotych na wyprawkę szkolną.

2+2 najdroższe, od czwartego "zysk"

Po zsumowaniu wszystkich form pomocy od państwa przez 18 lat życia dziecka i porównaniu kosztów jego wychowania przez rodziców wynika, że:

  • najmniej "opłaca się" mieć dwójkę dzieci - od państwa rodzice dostaną 258 tys. złotych, a koszt wychowania potomstwa to w sumie ok. 385 tys. złotych; ponad 125 tys. złotych trzeba będzie wyłożyć z własnej kieszeni;
  • przy jednym dziecku - trzeba będzie wydać blisko 83 tys. złotych;
  • przy trójce - 52 tys. złotych;
  • dopiero od czwartego dziecka pomoc państwa jest większa niż szacunkowy koszt wychowania dziecka - "zysk" rodziców wyniesie 634 złotych;
  • przy piątce dzieci jest to 88 tys. złotych;
  • przy szóstce - 175 tys. złotych.

To jednak tylko liczby. Dzieci to przede wszystkim ogromna miłość, opieka i praca, których w żaden sposób nie da się wyliczyć. I bardzo dobrze, bo przecież nie o to tu chodzi.

Napiszcie w komentarzach, czy brałyście pod uwagę koszty utrzymania dziecka, decudując się na jego urodzenie.

Reklama

Źródło: money.pl

Reklama
Reklama
Reklama