Muszka owocówka powoduje szybsze psucie owoców i innych produktów spożywczych w kuchni, ale może też zarazić człowieka groźnymi bakteriami i wirusami. Jak to możliwe? Muszka owocówka uwielbia takie miejsca, jak śmietniki czy kosze na śmieci, w których aż się roi od rozmaitych chorobotwórczych mikroorganizmów.

Reklama

Skąd się biorą muszki owocówki?

Muszki przylatują do owoców, resztek w śmieciach, pestek, ogryzków, warzyw, zakwasu na chleb, wina, octu, konfitur itp. Najbardziej lubią fermentujące soki owocowe i zawarte w nich drożdże. Na owocach składają jaja i tam rozwijają się ich larwy. Stąd potem całe roje w kuchni lub w domu, czy na straganach w sklepach i bazarkach.

Sposoby na muszki owocówki

Można ochronić się przed owocówkami i pozbyć się ich raz na zawsze. Bardzo skuteczne są specjalne pułapki na muszki owocówki do kupienia już od ok. 15 zł. Pułapka na muszki to najczęściej pojemnik, w który wlewa się specjalny płyn wabiący owady. Dla człowieka nieszkodliwy, choć lepiej, żeby dzieci się nim nie bawiły. Pułapka jest tak zbudowana, że zachęcony owad od razu do niej wchodzi, ale już nie może wydostać się na zewnątrz. Około 15 ml wabiącego płynu starcza średnio na ok. 4 tygodnie. Po tym czasie trzeba wlać nowy płyn lub ustawić nową pułapkę.

Pułapkę z resztek owoców i folii spożywczej z dziurkami można też zrobić samemu, ale wygląda to niezbyt ładnie. I czasami muszki potrafią się z nich wydostać. Można też próbować je wabić na ocet i płyn do mycia naczyń, ale topiące się w nim muszki zwykle też nie wyglądają zbyt estetycznie.

Jak wytępić muszki owocówki?

Jeśli w kuchni są już całe roje muszek owocówek, można próbować wyłapać je odkurzaczem. Ale pod warunkiem, że później wyczyścisz worek lub go wypierzesz w wysokiej temperaturze. Inaczej muszki będą stamtąd po prostu wylatywać lub co gorsza – rozmnażać się na resztkach spożywczych.

Zobacz także

Warto również pamiętać, zwłaszcza jeśli muszek w kuchni wylęgły się olbrzymie ilości, że utrzymywanie czystości jest teraz sprawą nadrzędną.

Sposoby na muszki owocówki:

  • Należy dokładnie myć każdy owoc.
  • Często myć kosz na śmieci i szafkę, w której stoi, przykrywać go i często wynosić.
  • Nie zostawiać żadnych owoców, warzyw, resztek jedzenia i brudnych naczyń na blacie czy w zlewie.
  • Trzeba myć i wymieniać też często gąbkę do mycia naczyń.
  • Wszystkie owoce, warzywa, soki, ale też wino chować do lodówki. Jedzenie przykrywać.
  • Raczej kupować mało i jeść na bieżąco.

Warto to wszystko robić także jeszcze zanim muszka do nas przyleci i złoży jaja. Sprawdź, jak sprzątać w domu bez chemii.

Zobacz też:

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama