mycie owoców i warzyw
Fotolia.com
Zdrowie

Mycie owoców to za mało. Groźne pasożyty zginą tylko dzięki...

Chociaż zaleca się płukanie owoców i warzyw przed jedzeniem, zwykłe mycie nie sprawia, że stają się bezpieczne dla zdrowia dziecka. Wiele pasożytów wciąż na nich jest! Sprawdź, jak myć owoce i warzywa, żeby pozbyć się groźnych pasożytów.

 Brudne owoce i warzywa oraz jedzenie ubrudzonymi ziemią rękami to częsta przyczyna zakażeń pasożytami, głównie glistnicą. Choroba najczęściej dotyczy dzieci, a typowe objawy zakażenia pasożytami u dziecka to:

  • nawracający kaszel,
  • spowolnienie tempa wzrostu i przybywania na wadze,
  • blada, cienka skóra
  • tiki nerwowe

Od człowieka zarazić się glistnicą nie jest łatwo - chyba że chory, w trakcie wędrówki larw do jamy ustnej, całuje się z inną osobą. Dlatego właśnie tak ważna jest codzienna higiena: częste mycie rąk i dokładne mycie owoców i warzyw przed jedzeniem. 
 

Jak myć owoce i warzywa?

Płukanie owoców pod bieżącą wodą nie odkleja od skórki jaj glisty czy członów tasiemca, dla których jest to jedyna możliwość przetrwania. Aby rzeczywiście oczyścić owoce i warzywa z pasożytów, zamocz je  na 10-15 min w wodzie z octem lub wyciągiem z pestek grejpfruta, a następnie wypłucz pod bieżącą wodą.
Moczenia wymagają też jagody, na które lisy i wilki wypróżniają się i pozostawiają jaja bąblowca. Zarażenie bąblowicą daje wieloletnie dolegliwości.

Uwaga! Badania pokazują, że osoby spożywające dużo warzyw z gospodarstw eko (nawożonych szambami i nawozem naturalnym) są bardziej narażone na zarażenie.

Zobacz koniecznie: A może to nie alergia, tylko pasożyty?
 

Objawy pasożytów u dzieci: po czym poznać, że dziecko je ma?

słoik, owoce, przetwory
Panthermedia
Żywienie
Robimy przetwory - jak się do tego przygotować?
Nieprawda, że nikt już nie robi przetworów. Mimo że sklepowe półki uginają się od takich produktów, to przygotowany samodzielnie, według własnego uznania i smaku letni specjał będzie cieszyć ciebie i twoich najbliższych w zimowe dni.

Aby przetwory były naprawdę wysokiej jakości, czyli miały odpowiednią konsystencję, aromat, kolor i wartości, powinnaś wiedzieć kilka rzeczy.   Wybierz odpowiednie składniki na przetwory Sięgaj tylko po te owoce i warzywa , które są zdrowe (bez zdrapanej skórki czy śladów obicia lub nadgnicia), dojrzałe i świeże. Najlepiej przygotowywać zapasy, wybierając plony z  ekologicznych upraw albo z własnego ogródka. Wtedy mamy pewność, że nie leżały długo w skrzynkach czy chłodniach. Podczas zakupów zwróć uwagę na kolor warzyw i owoców , te o pięknej i intensywnej barwie są najbogatsze w składniki odżywcze. Umyj je dokładnie przed przygotowaniem. Drobne owoce najlepiej wymoczyć chwilę w wodzie. Dzięki temu „nieproszeni lokatorzy” z pewnością uciekną z owocu, a piasek ze wszystkich zakamarków opadnie na dno zlewu czy miski. Dopiero po tym wszystkim można przepłukać je na durszlaku.   Przygotuj naczynia zanim kupisz owoce, czy warzywa Słoiki umyj w gorącej wodzie z detergentem, wypłucz je i wytrzyj. Oddziel małe słoiczki na dżemy od dużych (litrowych), które przydadzą się np. na ogórki. Sprawdź wszystkie pokrywki, czy nie są zardzewiałe, a ich wewnętrzna strona się nie kruszy. Nawet najmniejsza nieszczelność sprawi, że przetwór się zepsuje. Potrzebne ci też będą stalowe lub plastikowe miski do mycia i układania owoców. Jeśli będziesz przygotowywać dżem, naszykuj płaski, szeroki garnek stalowy o pojemności 3–4 litrów. Do robienia powideł i smażenia konfitur przyda się rondel z grubym dnem lub duża patelnia (o średnicy ok. 40 cm).     Naszykuj wszystkie potrzebne akcesoria kulinarne Do krojenia warzyw i owoców używaj nierdzewnych noży (żelazo niszczy witaminy, np. witaminę C). Do przecierania składników potrzebne będzie sito o drobnych oczkach, drewniana pałka i przecierak. A jeśli...

Warzywa i owoce powinny stanowić połowę produktów na talerzu
AdobeStock
Żywienie
Światowy Dzień Owoców i Warzyw: czy na twoim talerzu jest ich odpowiednia ilość?
Warzywa i owoce powinny stanowić główne źródło pożywienia w diecie każdego człowieka, także dziecka. Do tej pory mówiło się o 5 porcjach warzyw i owoców, ale teraz zaleca się, by zajmowały one połowę talerza przy każdym posiłku. Tak jest prościej (i zdrowiej!).

Najnowsze zalecenia Światowej Organizacji Zdrowia, Instytutu Żywności i Żywienia oraz Narodowego Centrum Edukacji Żywieniowej są takie, aby warzywa i owoce stanowiły połowę wszystkiego, co jemy. Do tej pory sugerowano, że ważne jest spożywanie 5 porcji warzyw i owoców dziennie, jednak to nie było do końca klarowne i miarodajne. Jeśli mamy talerz i przygotowujemy posiłek, o wiele łatwiej jest nam dobrze go skomponować, gdy wiemy, że na połowie musimy zmieścić warzywa i owoce (z przewagą tych pierwszych), a drugą połowę podzielić po równo między zdrowe białko i produkty pełnoziarniste. Talerz pełen zdrowia zamiast Piramidy Zdrowego Żywienia Wszyscy, którzy znają Piramidę Zdrowego Żywienia , wiedzą, że na jej spodzie znajdują się warzywa i owoce, co oznacza, że powinny być podstawą odżywiania. Natomiast zdaniem ekspertów piramida traktowana jest jako teoretyczna wiedza szkolna, która niekoniecznie musi przekładać się na rzeczywistość. Aby Polacy zaczęli właściwie się odżywiać, trzeba pokazywać jasno i prosto, co powinno znajdować się na talerzu podczas każdego posiłku. Agata Zadrożna, ekspert Kantar, uważa, że „Piramidę Żywności i Żywienia ludzie postrzegają przez pryzmat szkoły, przypominają, że wtedy uczyli się o niej. Wiedzą, że piramida ewoluuje, ale generalnie jest dla ludzi tajemnicza. (…) Wadą jest to, co wydaje się jej siłą, czyli kształt. Piramida zaczyna się od tego, co powinniśmy ograniczać. Warzywa i owoce są na jej dole, co ludzie generalnie odczytują jako „podstawa żywienia”. Mają jednak kłopot z przełożeniem takiego postrzegania na życie codzienne. Reasumując: piramida jest mądra, ale nie jest użyteczna, nie jest praktyczna ”. Talerz pełen zdrowia wręcz przeciwnie – czytelnie pokazuje, co jeść i w jakich ilościach. Jak komponować zdrowe posiłki? Poniżej znajdują się fantastyczne grafiki,...

Czy myć mięso drobiu?
Adobe Stock
Aktualności
Czy trzeba myć mięso przed podaniem go dziecku? Rozwiewamy wątpliwości
Jedni myją mięso przed wrzuceniem do garnka, inni tego nie robią. A jak jest dobrze? Najnowsze badania potwierdzają to, co niektórzy mówią już od jakiegoś czasu.

Na surowym mięsie drobiowym mogą znajdować się bakterie, więc wydaje się całkowicie uzasadnione, że przed gotowaniem trzeba je dokładnie umyć pod bieżącą wodą. A jednak okazuje się, że to duży błąd, mogący mieć groźne konsekwencje dla zdrowia. Jesteście zaskoczone? Ale tak właśnie dowodzą badania. Nie myj kurczaka! Surowe mięso najczęściej zanieczyszczone jest niebezpiecznymi dla człowieka bakteriami takimi jak: Salmonella, Campylobacter, Escherichia coli lub Clostridium perfringens . Jeżeli dostaną się do organizmu ludzkiego, mogą spowodować bardzo nieprzyjemne zatrucia , w niektórych przypadkach kończące się pobytem w szpitalu. Nie oznacza to jednak, że jeżeli mięso przed obróbką cieplną umyjemy, to pozbędziemy się tego kłopotu. Stąd niektórzy eksperci już od jakiegoś czasu ostrzegali, aby nie myć mięsa drobiu przed gotowaniem, gdyż może to wręcz  zwiększyć ryzyko zatrucia. Najnowsze badania US Department of Agriculture (USDA) oraz uczelni North Carolina State University ze Stanów Zjednoczonych dały tego kolejne dowody. Umycie mięsa pod bieżącą wodą nie wyeliminuje do końca bakterii . Co więcej, według amerykańskiego raportu spowoduje dalsze rozsiewanie mikroorganizmów wokół zlewu i w kuchni. Jeżeli myjemy mięso w pośpiechu i dochodzi do pryskania wodą, to może okazać się, że bakterie wylądują także na naczyniach i sztućcach, które np. suszą się na suszarce przy zlewie. - Nawet jeśli jesteśmy przekonani, że dokładnie wyczyściliśmy wszystko po myciu drobiu, to badanie pokazują, że bakterie łatwo rozprzestrzeniają się na inne powierzchnie i pokarmy – napisała podsekretarz do spraw bezpieczeństwa żywności w USDA Minda Brashears. Czarno na białym W celu udowodnienia szkodliwości mycia mięsa przeprowadzono eksperyment z udziałem 300 osób. Ich zadaniem było przygotowanie potrawki z sałaty i udek kurczaka....

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko
Aktualności
Kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko? Przepisy w 2023
Ewa Janczak-Cwil
rekrutacja do szkół podstawowych
Aktualności
Rekrutacja do szkoły podstawowej 2023: zasady, zapisy. Kiedy zaczyna się nabór?
Ewa Janczak-Cwil
przedszkole integracyjne
Edukacja
Przedszkole integracyjne: co to jest, dla kogo? Program
Magdalena Drab
Rekrutacja do szkół średnich: jak wygląda, ważne terminy, obliczanie punktów
Aktualności
Rekrutacja do szkół średnich: kiedy składa się papiery do liceum? Kalendarz 2023
Luiza Słuszniak
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi
Prawo i finanse
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi – aktualne przepisy
Ewa Janczak-Cwil
Wielki Post: co to jest, ile trwa, historia, symbole
Święta i uroczystości
Wielki Post: ile trwa, historia, symbole, jak się go obchodzi? Kiedy się zaczyna i kończy w 2023 roku?
Luiza Słuszniak
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu
Święta i uroczystości
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu i czy są obowiązkowe
Luiza Słuszniak
kiedy wakacje
Aktualności
Kiedy wakacje w 2023 roku – początek i zakończenie, jak planować letni wypoczynek?
Ewa Janczak-Cwil
Opieka nad żoną po porodzie
Prawo i finanse
Opieka nad żoną po porodzie 2023: kto ma prawo do zwolnienia i na jak długo?
Joanna Biegaj
Czy alimenty wlicza się do dochodu
Prawo i finanse
Czy alimenty wlicza się do dochodu: czy liczą się do zasiłku rodzinnego i do kredytu?
Milena Oszczepalińska
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Uczeń
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Luiza Słuszniak
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
Pewniaki na egzamin ósmoklasisty z języka polskiego
Język polski
Pewniaki na egzaminie ósmoklasisty: co warto powtórzyć przed egzaminem z języka polskiego?
Luiza Słuszniak
AMR, schemat żywienia niemowląt
Dieta
Schemat żywienia niemowląt: aktualne zalecenia 2023
Magdalena Drab
olej z wiesiołka
Starania o dziecko
Olej z wiesiołka na płodność: czy pomaga zajść w ciążę?
Magdalena Drab
poród w szpitalu
Poród naturalny
Chwyt Kristellera – co to jest, jak wygląda, czym grozi i czy to legalne?
Luiza Słuszniak
Edukacja
Rodzaje przedszkoli: poznaj typy przedszkoli, by wiedzieć, które będzie najlepsze dla twojego dziecka
Luiza Słuszniak
Egzamin ósmoklasisty 2022  z języka polskiego. Zakres materiału
Uczeń
Egzamin ósmoklasisty 2023 z języka polskiego: co trzeba umieć, zakres materiału
Luiza Słuszniak