Czy ty też cierpisz na mamnezję? Sprawdź!
Czy wiesz, że młode matki są narażone na poważną chorobę: mamnezję?! Jeśli nie pamiętasz, jaki jest dziś dzień tygodnia i nie wiesz, jak właściwie się nazywasz – możesz być pewna: też padłaś jej ofiarą.
Wiem wszystko o chorobach wieku wczesnodziecięcego. Ospa, szkarlatyna czy choroba bostońska nie mają przede mną tajemnic. Nie wiedziałam jednak, że istnieją też choroby okresu wczesnomacierzyńskiego – a co więcej, że na jedną z nich – mamnezję – choruję już od lat!
Co to za choroba:
Mamnezja to specjalny rodzaj amnezji, który pojawia się tylko u młodych mam. Tak samo jak daltonizm mamnezja sprzężona jest z płcią, przy czym w przeciwieństwie od daltonizmu dotyka wyłącznie kobiety.
Sposób zarażania:
Kobieta zaraża się nią zwykle już na sali porodowej podczas kontaktu skóra do skóry z dzieckiem. Ewentualnie pierwsze objawy pojawiają się z kilkudniowym opóźnieniem i mogą być (mylnie!) interpretowane jako zwyczajne zmęczenie.
3 najczęstsze wczesne objawy mamnezji:
(utrzymują się w pierwszych miesiącach od porodu):
- Nie jesteś w stanie przypomnieć sobie, od której piersi zaczęłaś ostatnie karmienie.
- Nie pamiętasz, jaki dzień tygodnia był wczoraj.
- Nie pamiętasz, jaka pogoda była dwa dni temu.
3 najczęstsze późne objawy mamnezji:
(utrzymują się między 1. a 30 rokiem życia dziecka):
- Po powrocie ze szpitala chowasz szpitalną opaskę na rączkę swojego dziecka w bezpieczne miejsce i przez kolejne lata nie możesz przypomnieć sobie, gdzie konkretnie.
- Mniej więcej raz dziennie zwracasz się do męża imieniem twojego brata (tłumaczysz sobie, że Mariusz i Marcin brzmią przecież prawie tak samo!)
- Twierdzisz z absolutnym przekonaniem, że poród wcale nie był taki straszny i że właściwie nic nie bolało.
Leczenie mamnezji:
Do tej pory nie znaleziono jednego skutecznego sposobu leczenia, chociaż część lekarzy utrzymuje, że na mamnezję działa to samo, co na większość infekcji wirusowych, czyli sen i wypoczynek.
Psycholodzy behawioralni doradzają też doraźne metody łagodzenia skutków mamnezji, np. zapisywanie ważnych terminów w kalendarzu.
Powikłania:
Mamnezja jest niegroźna, czasem jednak – jeśli jednym z objawów będzie notoryczne zapominanie o śniadaniu (tak bywa u wielu cierpiących na nią matek!) – może prowadzić do poważniejszych kłopotów ze zdrowiem, np. anemii.
Uwaga! Najczęstszym powikłaniem trzeciego z późnych objawów mamnezji jest kolejna ciąża i poród.