Wirus HPV brodawczaka ludzkiego (z łac. Human Papillomavirus) jest jednym z najczęstszych wirusów przenoszonych drogą płciową. Może nim być zakażonych nawet 80 proc. ludzi. Wirus wywołuje raka szyjki macicy, a nasz kraj jest cały czas w niechlubnej czołówce zachorowań na ten typ nowotworu. Na raka szyjki macicy umiera w Polsce każdego roku ponad 1700 kobiet.

Reklama

Darmowe szczepienia HPV dla dzieci w Warszawie

W ubiegły czwartek Rada Warszawy na swojej sesji podjęła decyzję o znowelizowaniu budżetu miasta i wpisania do niego m.in. programu darmowych szczepień dla dzieci. Postulat takich szczepień był jedną z obietnic wyborczych nowego prezydenta Warszawy Rafała Trzaskowskiego.

"Polska jest w niechlubnej europejskiej czołówce zachorowań na raka szyjki macicy wywoływanego przez HPV. Uważam, że Warszawa powinna uruchomić program profilaktyczny szczepień przeciwko HPV dla dziewczynek" – pisał jeszcze w trakcie jesiennej kampanii samorządowej na swoim profilu facebookowym Trzaskowski, jako kandydat PO i Nowoczesnej na prezydenta miasta.

Jak powiedziała mamotoja.pl Magdalena Łań z biura prasowego warszawskiego ratusza, program darmowych szczepień jest już wpisany do tegorocznego budżetu i będzie realizowany w drugiej połowie 2019 roku.

W jakich miastach darmowa szczepionka przeciw HPV?

Szczepienia dofinansowuje ponad 200 samorządów, m.in. Toruń, Radom, Częstochowa, Poznań, Gdynia. Warszawa już kilka lat temu przymierzała się do tego, jednak brakowało na to pieniędzy w budżecie miasta. Koszt takiego programu to około 12 mln złotych.

Zobacz także

Szczepionkę przeciw HPV podaje się dziewczynkom między 12. a 14. rokiem życia, ale lekarze zalecają także szczepienie chłopców. Niestety, jest to drogie leczenie. Jedna dawka kosztuje 300–400 zł, a zastrzyk trzeba powtórzyć trzykrotnie. Narodowy Fundusz Zdrowia jej nie refunduje.

Co to jest wirus HPV?

HPV jest jednym z najczęstszych wirusów przenoszonych drogą płciową. Do zakażenia najczęściej dochodzi w trakcie stosunku seksualnego (również analnego czy oralnego) bez odpowiedniego zabezpieczenia, ale również, gdy używa się wspólnie ręcznika, przyrządów higienicznych lub ma się kontakt z bielizną osoby - nosiciela wirusa. Odmiany HPV16 i HPV18 odpowiedzialne są za dwie trzecie przypadków raka szyjki macicy. Wirus potrafi być groźny także dla mężczyzn – najbardziej znany jest przypadek amerykańskiego aktora Michaela Douglasa, który zachorował z tego powodu na raka krtani.

Czy warto szczepić dziecko?

Narzędzia dla rodziców mamotoja.pl

Kalendarz szczepień Czytaj więcej

Szczepionka przeciwko wirusowi brodawczaka ludzkiego wzbudza szereg kontrowersji – antyszczepionkowcy przekonują, że może wywoływać poważne działania niepożądane, a konserwatyści alarmują, że promowanie szczepienia dziewczynek jest zachęcaniem ich do rozpoczęcia wczesnego współżycia.

Eksperci Europejskiej Agencji Leków (EMA), po przeanalizowaniu wszystkich zgłoszeń działań niepożądanych, nie potwierdzili związku między podaniem szczepionki przeciw HPV a pojawieniem się zespołów chorobowych (CRPS i POTS). Dodatkowo stwierdzono, że obydwa schorzenia mogą występować również u osób niezaszczepionych.

O tym, jakie efekty może dać szczepienie przeciw wirusowi HPV najdobitniej pokazuje przykład Australii. W kraju tym od 2007 roku realizowany jest rządowy program szczepienia dziewczynek w wieku 12-13 lat, a od 2013 roku dołączono do niego również chłopców. Na darmową szczepionkę mogą liczyć również starsze nastolatki - do19 roku życia. Dzięki temu liczba kobiet w wieku 18-24 lat zarażonych wirusem HPV spadła z 22,7 proc. do zaledwie 1,1 proc.

Tak niesamowite statystyki spowodowały, że towarzystwo Papillomavirus Society International Australia (organizacja zajmujących się badaniami nad wirusami brodawczaka ludzkiego) oświadczyło, iż Australia ma spore szanse stać się pierwszym państwem na świecie, w którym zostanie całkowicie wyeliminowany rak szyjki macicy.

Napiszcie w komentarzach czy zaszczepicie dzieci przeciw wirusowi HPV?

Źródło: gazeta.pl

Zobacz też:

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama