Od września 2015 obowiązują nowe zasady dotyczące produktów dostępnych w szkolnych sklepikach. Zmiana była na tyle duża, że spotkała się z protestami rodziców i właścicieli sklepików. Restrykcyjne normy dotyczące zawartości cukru, soli i tłuszczu spowodowały, że ze sklepików zniknęły popularne soki, napoje gazowane, drożdżówki i białe pieczywo. W zamian pojawiły się zdrowe alternatywy: kanapki z pełnoziarnistego pieczywa, napoje sojowe i ryżowe, świeże owoce i warzywa.

Reklama

Herbata? Z cukrem!

Ministerstwo zdrowia opracowało nowe rozporządzenie, które ma poszerzyć asortyment sklepików szkolnych w ramach zasad zdrowego żywienia dzieci i młodzieży. Dzięki większej ilości produktów, dzieci i młodzież mają świadomie kształtować dobre nawyki żywieniowe. Do głównych zmian należy wprowadzenie do oferty sklepików pszennego pieczywa i wyrobów cukierniczych, jeśli spełniają określone normy. Do sklepików powrócą także kawa i kawa zbożowa. Wszystkie napoje, w tym herbata, kawa, kakao, napary owocowe i kompoty mogą być słodzone cukrem, jeśli jego zawartość nie przekracza 10 g na 250 ml gotowego napoju. Obecnie jedyną dozwoloną substancją słodzącą jest miód.

Jakie produkty będzie można znaleźć w szkolnych sklepikach już od września?

  • Pieczywo pszenne, razowe i pełnoziarniste,
  • Sałatki i surówki z dodatkiem dressingu na bazie jogurtu naturalnego, wzbogacone o zioła zamiast soli,
  • Mleko krowie i mleka roślinne: m.in. sojowe, ryżowe, migdałowe, orzechowe, owsiane,
  • Jogurty i przetwory mleczne oraz ich roślinne odpowiedniki (jogurt sojowy, deser ryżowy),
  • Produkty cukiernicze, jeśli 100 g produktu nie zawiera więcej niż 15 g cukrów, 1 g soli i 0,4 g sodu,
  • Soki na bazie warzyw i owoców, bez dodatku soli i cukru,
  • Napoje słodzone cukrem: kawę, herbatę, kompot, napary owocowe, kakao,
  • Koktajle owocowe i warzywne na bazie mleka krowiego lub roślinnego, bez dodatku cukru i soli.

Wszystkie produkty dostępne dla dzieci muszą spełniać dotychczasowe normy dotyczące zawartości cukru, soli, tłuszczu i sodu.

Kiedy zmiany wejdą w życie?

Rozporządzenie miałoby obowiązywać od 1 września 2016, jednak do końca roku szkoły i właściciele sklepików mogliby stosować się do obecnych zasad.

Wielu rodziców przyzwyczaiło się do obowiązujących zasad i zmiana rozporządzenia wydaje im się niepotrzebna. Dla innych – to dobry sposób na danie dzieciom możliwości wyboru produktów zgodnie z własnymi upodobaniami. Co o tym myślicie?

Zobacz także
Reklama

Czytaj także: Kształtowanie dobrych nawyków żywieniowych

Reklama
Reklama
Reklama