Z informacji przekazywanych do mediów przez policję wynika, że bernardyn i owczarek niemiecki zaatakowały bawiące się nieopodal dzieci. Dziewięciolatka zasłoniła własnym ciałem swojego czteroletniego braciszka. W ten sposób chroniła go przed pogryzieniem. Sama jednak doznała ciężkich obrażeń.

Reklama

Mała bohaterka

Dzieci bawiły się na śniegu, gdy nagle pojawiły się dwa psy. Bernardyna i owczarka niemieckiego z kojca wypuściła córka właściciela. Niestety okazało się, że furtka była otwarta i psy opuściły posesję. Zwierzęta zaatakowały bawiące się rodzeństwo. Dzięki reakcji dziewiąciolatki chłopcu nic się nie stało. Po chwili dorosłym udało się uciec z dziećmi do domu. Dziewczynka została niestety dotkliwie pogryziona. Od razu została przewieziona do szpitala. Dziś już wiadomo, że jej życiu nic nie grozi.
"Nie wiemy, czy ktoś nie dopilnował tego, żeby bramka posesji była zamknięta. Nasze czynności prowadzone są w związku z artykułem 160 kk, ale za wcześniej jest przesądzanie o tym, kto i czy usłyszy zarzuty w tej sprawie. Narażenie na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia bądź poniesienie ciężkiego uszczerbku na zdrowiu obwarowane jest karą do 3 lat pozbawienia wolności" - podkreśliła w rozmowie z PAP rzeczniczka KPP w Lipnie.

Co zrobić, gdy atakuje pies?

Psy, szczególnie chore na wściekliznę, mogą zaatakować bez żadnego, wyraźnego powodu. Drażniący może być np. sam zapach człowieka. Jeżeli widzimy na ulicy samotnego psa, warto przejść na drugą stronę i nie łapać z nim kontaktu wzrokowego. Nie należy drażnić zwierzęcia, straszyć zazwyczaj wywołuje to odwrotny efekt. Jeśli pies zaatakuje, dla bezpieczeństwa trzeba przyjąć tzw. pozycję „żółwia”. Należy spleść ręce palcami do wewnątrz, po czym założyć je za głowę na wysokości szyi - ochroni to palce, uszy i kark. Następnie należy uklęknąć, skulić się zasłaniając klatkę piersiową i twarz.

Jak obchodzić się z psami?

​Warto zachować szczególną ostrożność, aby uchronić dziecko przed groźnymi skutkami pogryzienia przez psa. Dlatego naucz dziecko, aby:

  • nigdy nie podchodziło do obcych zwierząt, nawet pozornie niegroźnych;
  • trzymało cię za rękę, gdy w pobliżu jest pies;
  • stosuj zasadę ograniczonego zaufania wobec zwierzęcia - nawet własnego;
  • ucz dziecko, że z obcymi zwierzętami nie może bawić się tak swobodnie, jak z własnymi.

Źródło: wprost, pap, psy-pies.com

Zobacz także

Zobacz też:

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama