Wyniki
Wyniki
Laureaci
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
pogryzienie, przez, psa, pierwsza, pomoc, dziecko
Zdrowie

Pogryzienie przez psa - pierwsza pomoc

Pogryzienie przez psa może być niebezpieczne, głównie z powodu ryzyka zarażenia wścieklizną. Jak pomóc dziecku?


Pogryzienie przez psa może  być niebezpieczne głównie z powodu ryzyka zarażenia wścieklizną. Jednak nie tylko.   W psim pysku, podobnie jak w jamie ustnej człowieka, żyją różne bakterie. Gdy pies ugryzie, dostają się one do rany.

 

Co robić, gdy dziecko zostanie pogryzione przez psa?

 

  • Przemyj ranę wodą z mydłem, używając do tego jak największej ilości wody, by rana była wypłukana jak najdokładniej.
  • Zdezynfekuj ranę i zrób okład z Altacetu. Większą ranę zdezynfekuj i uciśnij jej brzegi, by zatamować krwawienie.
  • Załóż opatrunek, jeśli to możliwe, unieruchom pogryzioną kończynę i jedźcie do chirurga. Zabierz książeczkę szczepień dziecka.


Ważne!
Właściciel psa, który pogryzł dziecko,  musi przedstawić zaświadczenie o szczepieniu przeciw wściekliźnie. Jeżeli zwierzę jest bezpańskie, powiedz o tym lekarzowi. Zadecyduje on, czy maluchowi trzeba podać szczepionkę.

Polecamy także: Dziecięce wypadki - pierwsza pomoc

Zdrowie i bezpieczeństwo małego dziecka

chora, skóra, dziecko, alergia
Zdrowie
10 pytań o zakażenia skóry dziecka
Maluszek wciąż jest w ruchu, dlatego nietrudno o zbite kolano czy niewielkie zadrapanie skóry. Mogą one doprowadzić do zakażenia.

1. Czy małe rany, jakich dzieci doznają na placu zabaw, są groźne? Każda może (choć nie musi) być niebezpieczna, szczególnie gdy doszło do przerwania ciągłości skóry i pojawiła się krew. Jeśli rana została zanieczyszczona brudem, piaskiem, ziemią, trzeba zwrócić na nią szczególną uwagę. Koniecznie też sprawdź, czy dziecko było szczepione przeciw tężcowi . 2. Czy u dzieci zdarzają się przypadki tężca? W ostatnich latach zdarzały się u dorosłych, natomiast u dzieci – nie. To dzięki temu, że rodzice dopilnowują szczepień przeciw tężcowi. Pełny cykl to trzykrotne podanie szczepionki w okresie niemowlęcym – w szóstym tygodniu życia dziecka , na przełomie trzeciego i czwartego miesiąca oraz w piątym miesiącu (łącznie z błonicą i krztuścem). Potem dziecko trzeba doszczepić między szesnastym a osiemnastym miesiącem, a następnie w szóstym, czternastym i dziewiętnastym roku życia. Później konieczne jest podawanie dawki przypominającej co dziesięć lat. 3. Czy dzieci przed szóstym tygodniem mogą się zarazić tą chorobą? Mogłoby się to zdarzyć tylko w bardzo niezwykłych warunkach, np. jeśli poród miał miejsce na... ulicy czy w taksówce. Jeżeli istnieje niebezpieczeństwo zakażenia tężcem, lekarz poda dziecku przeciwciała – immunoglobulinę ludzką, przeciwtężcową. Potem maluszek może (i musi) być normalnie szczepiony. Podanie immunoglobuliny jest też wskazane, jeśli mama zaniedbała szczepienia, a dziecko ma skaleczenie , które mogło być zainfekowane. Niebezpieczne są rany kłute, szarpane, miażdżone. 4. Nawet najmniejszej rany nie można więc zaniedbać? Tak. Często to właśnie te małe ranki okazują się dużo bardziej niebezpieczne. Jeśli zranienie jest duże i poważne, mama na pewno pójdzie z dzieckiem do lekarza, rana będzie szyta, opatrzona. Mniejsze skaleczenie może zostać zaniedbane. 5. Co zatem zrobić, jeśli...

Pies zaatakował 5-latka i jego ciężarną mamę
StockAdobe
Aktualności
Pies dotkliwie pogryzł 5-latka. Zaatakował też jego matkę
Chłopiec wraz z mamą wylądowali w szpitalu. Gdzie był właściciel czworonoga?

Do zdarzenia doszło w miejscowości Kowalowice w województwie Opolskim. Owczarek niemiecki zaatakował 5-letniego chłopca , a kiedy matka próbowała pomóc synowi, zwierzę rzuciło się również na nią. Oboje doznali obrażeń, które wymagały szybkiego udania się do szpitala. Groźne pogryzienie przez psa Chłopiec został zaatakowany przez psa prawdopodobnie w momencie, gdy chciał do niego podejść. Policja wciąż ustala okoliczności , w jakich doszło do zdarzenia. Wiadomo jednak, że agresywny owczarek niemiecki był ze swoim właścicielem i miał smycz . To jednak nie uchroniło chłopca przed pogryzieniem. Największych obrażeń doznał w okolicy twarzy i głowy. Niestety wypadek był na tyle groźny, że 5-latek musiał zostać natychmiast przetransportowany helikopterem do szpitala – trafił do Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Opolu. W zdarzeniu ucierpiała także matka chłopca. Gdy pies rzucił się na niego, próbowała ratować syna i wówczas pies zaatakował również ją. Kobieta jest obecnie w kolejnej ciąży . Nie wiadomo, jaki jest jej stan, ale również została zabrana do szpitala. Co zrobić gdy ugryzie nas pies? Pierwsza pomoc przy pogryzieniu przez psa jest szczególnie ważna. Zwierzę może być zarażone wścieklizną lub mieć groźne bakterie i przenieść je do rany poszkodowanego. Właściciel psa zawsze w takim wypadku musi wykazać zaświadczenie, że jego pupil jest szczepiony przeciwko wściekliźnie. Jeśli nie da się ustalić, czyje to zwierzę, wówczas lekarz decyduje, czy dziecko powinno otrzymać prewencyjnie szczepionkę przeciw wściekliźnie . Pamiętaj, jeśli twoje dziecko zostanie pogryzione przez psa : Wypłucz dokładnie ranę wodą i umyj ją z dodatkiem mydła. Zdezynfekuj ranę, a jeśli krwawienie jest duże, uciśnij jej brzegi, by zatamować krew. Zrób okład z Altacetu i załóż opatrunek na ranę. Jeśli rana na ręce lub...

pies pogryzł dwójkę dzieci
AdobeStock
Aktualności
Tragedia pod Mławą: pies rasy amstaff pogryzł dwójkę małych dzieci
Stan 8-miesięcznej dziewczynki był na tyle poważny i zagrażający życiu, że natychmiast przetransportowano ją karetką do Centrum Zdrowia Dziecka w Warszawie. Na jaw wychodzą informacje, że pies już wcześniej był agresywny wobec dzieci. Dlaczego więc doszło do tak koszmarnego zdarzenia i dlaczego pies trafił do tej rodziny?

Dramat rozegrał się w środę wieczorem na podwórku domu w miejscowości Łomia pod Mławą na Mazowszu. Cała rodzina była na dworze. Pies trafił do nich zaledwie dzień wcześniej. Był na podwórku, na którym bawił się 3-letni chłopiec. W pewnym momencie zwierzę rzuciło się na dziecko , na pomoc synkowi ruszyli rodzice. Pies nie przestraszył się. Doszło do dramatycznej walki ze zwierzęciem. Dziewczynka ma złamania czaszki  "Wtedy zwierzę puściło chłopca i rzuciło się na ośmiomiesięczną dziewczynkę, którą na rękach trzymała matka" - relacjonuje rzecznik Prokuratury Okręgowej w Płocku Iwona Śmigielska-Kowalska. Uścisk szczęk psa był tak silny, że rodzice nie byli w stanie wyrwać ciała dziecka. Dopiero śmiertelny cios nożem zadany zwierzęciu przez ojca dziecka, uwolnił maleństwo. Stan dziecka był poważny. Dziewczynkę zabrała karetka , najpierw do szpitala w Mławie, potem do Centrum Zdrowia Dziecka w Warszawie. Ma połamane kości czaszki, rany ręki, obojczyka . Jej stan lekarze określają jako ciężki. Chłopiec także został też przewieziony do szpitala, jego obrażenia nie są na szczęście aż tak poważne, jak jego młodszej siostry. Sprawą już zajęła się prokuratura. Przede wszystkim chodzi o wyjaśnienie, czy rodzice nie narazili dzieci na niebezpieczeństwo utraty życia i ciężki uszczerbek na zdrowiu. "Przesłuchaliśmy dalszych członków rodziny i świadków zdarzenia, rodzice są w szpitalu przy chorych dzieciach" - poinformowała rzecznik prokuratury. Zabezpieczono także ciało psa, aby sprawdzić, czy nie miał wścieklizny. Poprzednia właścicielka psa miała z nim kłopoty  Gdy tylko tragiczna informacja dotarła do mediów, do prokuratury zgłosiła się poprzednia właścicielka psa. Jej słowa wiele tłumaczą zachowanie zwierzęcia . Kobieta oddała psa, ponieważ kiedy urodziła dziecko, zwierzę zaczęło się...

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko
Aktualności
Kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko? Przepisy w 2023
Ewa Janczak-Cwil
rekrutacja do szkół podstawowych
Aktualności
Rekrutacja do szkoły podstawowej 2023: zasady, zapisy. Kiedy zaczyna się nabór?
Ewa Janczak-Cwil
przedszkole integracyjne
Edukacja
Przedszkole integracyjne: co to jest, dla kogo? Program
Magdalena Drab
Rekrutacja do szkół średnich: jak wygląda, ważne terminy, obliczanie punktów
Aktualności
Rekrutacja do szkół średnich: kiedy składa się papiery do liceum? Kalendarz 2023
Luiza Słuszniak
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi
Prawo i finanse
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi – aktualne przepisy
Ewa Janczak-Cwil
Wielki Post: co to jest, ile trwa, historia, symbole
Święta i uroczystości
Wielki Post: ile trwa, historia, symbole, jak się go obchodzi? Kiedy się zaczyna i kończy w 2023 roku?
Luiza Słuszniak
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu
Święta i uroczystości
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu i czy są obowiązkowe
Luiza Słuszniak
kiedy wakacje
Aktualności
Kiedy wakacje w 2023 roku – początek i zakończenie, jak planować letni wypoczynek?
Ewa Janczak-Cwil
Opieka nad żoną po porodzie
Prawo i finanse
Opieka nad żoną po porodzie 2023: kto ma prawo do zwolnienia i na jak długo?
Joanna Biegaj
Czy alimenty wlicza się do dochodu
Prawo i finanse
Czy alimenty wlicza się do dochodu: czy liczą się do zasiłku rodzinnego i do kredytu?
Milena Oszczepalińska
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Uczeń
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Luiza Słuszniak
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
Pewniaki na egzamin ósmoklasisty z języka polskiego
Język polski
Pewniaki na egzaminie ósmoklasisty: co warto powtórzyć przed egzaminem z języka polskiego?
Luiza Słuszniak
AMR, schemat żywienia niemowląt
Dieta
Schemat żywienia niemowląt: aktualne zalecenia 2023
Magdalena Drab
olej z wiesiołka
Starania o dziecko
Olej z wiesiołka na płodność: czy pomaga zajść w ciążę?
Magdalena Drab
poród w szpitalu
Poród naturalny
Chwyt Kristellera – co to jest, jak wygląda, czym grozi i czy to legalne?
Luiza Słuszniak
Edukacja
Rodzaje przedszkoli: poznaj typy przedszkoli, by wiedzieć, które będzie najlepsze dla twojego dziecka
Luiza Słuszniak
Egzamin ósmoklasisty 2022  z języka polskiego. Zakres materiału
Uczeń
Egzamin ósmoklasisty 2023 z języka polskiego: co trzeba umieć, zakres materiału
Luiza Słuszniak