Dzień Nauczyciela jest świętem, które obchodzi się na cześć wszystkich pracowników oświaty. Z okazji tego dnia w placówkach edukacyjnych zazwyczaj odbywają się uroczyste gale. W przedszkolach i szkołach organizowane są akademie i przedstawienia. Poniżej znajdziesz wszystkie najważniejsze informacje o Dniu Edukacji Narodowej.

Reklama

Spis treści:

Kiedy wypada Dzień Nauczyciela w 2023 roku?

W Polsce Dzień Nauczyciela każdego roku wypada 14 października. W 2023 roku będzie to sobota.

Co ciekawe, Dzień Nauczyciela obchodzony jest w różnych państwach na świecie, m.in.:

  • 7 marca w Albanii,
  • 11 września w Argentynie,
  • 15 października w Brazylii,
  • 10 września w Chinach,
  • 28 marca w Czechach i na Słowacji,
  • 27 listopada w Hiszpanii,
  • 5 września w Indiach,
  • 5 października na Litwie,
  • 16 maja w Malezji,
  • 15 maja w Meksyku,
  • 5 października w Rosji,
  • 24 listopada w Turcji,
  • w pierwszą niedzielę października w Ukrainie,
  • 15 maja w Korei Południowej.

Natomiast Światowy Dzień Nauczyciela (World Teachers Day) jest świętem międzynarodowym, które obchodzi się 5 października. Data ta upamiętnia podpisanie w 1966 roku Rekomendacji w sprawie statusu nauczyciela opracowanego przez UNESCO oraz Międzynarodową Organizację Pracy. W Polsce Światowy Dzień Nauczyciela obchodzony jest przez nauczycieli, którzy reprezentują sektor nauki i szkolnictwa wyższego.

Zobacz także

Dzień Nauczyciela: kiedy powstał

Dzień Nauczyciela ma na celu upamiętnienie powstania Komisji Edukacji Narodowej (pierwszego w Europie ministerstwa oświaty, pełna nazwa to: Komisja nad Edukacją Młodzi Szlacheckiej Dozór Mająca), powołanej z inicjatywy Stanisława Augusta przez Sejm Rozbiorowy 14 października 1773 roku.

KEN w latach 1773-1794 stworzyła podstawy nowoczesnego, publicznego systemu oświaty i chociaż nie dane jej było funkcjonować ze względu na utratę podmiotowości przez Rzeczpospolitą, jej osiągnięcia pozwoliły stworzyć program nauczania, który był realizowany na ziemiach polskich przez ponad sto lat. W program ogólnego nauczania wpisano: przyrodę, historię i geografię Polski, naukę języka ojczystego oraz wychowanie obywatelskie. Oświeceniowe idee propagujące szeroko rozumiany humanizm były wprowadzone w życie za sprawą m.in.: Adama Kazimierza Czartoryskiego, Hugona Kołłątaja czy Ignacego Potockiego.

Jednak dzieje porozbiorowe, a następnie dwie wojny światowe, sprawiły, że Dzień Nauczyciela został wprowadzony dopiero w 1957 roku (niebagatelny wpływ miała organizacja Światowej Konferencji Nauczycielskiej w Warszawie), a data uroczystości przypadała na 20 października. Dopiero piętnaście lat później, w 1972 roku, wprowadzono rozporządzenie ustanawiające, że 14 października uznaje się za święto wszystkich pracowników oświaty.

Od 1982 roku na mocy Karty Nauczyciela święto obchodzone jest jako Dzień Edukacji Narodowej, a nazwa Dzień Nauczyciela nadal funkcjonuje w mowie potocznej. 14 października przyznawane są nagrody Ministra Edukacji i Nauki, Medale Komisji Edukacji Narodowej oraz inne nagrody dla wybitnych pedagogów.

Jak się obchodzi Dzień Nauczyciela? Czy to dzień wolny od lekcji?

Uczniowie (i ich rodzice) często zastanawiają się, czy Dzień Edukacji Narodowej jest dniem wolnym od szkoły. 14 października jest wolny od zajęć dydaktycznych, jednak uczniowie na ogół mają obowiązek pojawić się w szkole. Zamiast lekcji w szkołach odbywają się apele, nagradzani są wyróżniający się nauczyciele.

Jednak każda placówka ma pulę dni wolnych do wykorzystania w ciągu całego roku szkolnego, dyrektorzy szkół często decydują, że uczniowie i nauczyciele będą mieć dzień wolny właśnie w tym dniu (ustanawiając wówczas jeden z tzw. dni dyrektorskich).

Zobacz też:

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama