Według starych przepisów każde dziecko, które nie ukończyło 12 roku życia, mające mniej niż 150 centymetrów wzrostu musiało być przewożone w foteliku. Zgodnie z nowelizacją ustawy Prawo o ruchu drogowym, teraz wiek dziecka nie będzie ma już znaczenia. Ważny jest jedynie wzrost małego pasażera. W fotelikach samochodowych muszą być przewożone dzieci mierzące mniej niż 150 cm wzrostu, niezależnie od tego, ile mają lat. Ustawa obowiązuje od maja 2015 r.

Reklama

Nowe prawo dotyczące fotelików samochodowych

W nowej ustawie Prawa o ruchu drogowym wprowadzono następujące zmiany dotyczące przewożenia dzieci samochodem:

  • Dzieci do 3 lat nie mogą być przewożone pojazdami niewyposażonymi w pasy bezpieczeństwa.
  • Dzieci mające co najmniej 135 cm wzrostu i ważące powyżej 36 kg, można przewozić na tylnym siedzeniu bez fotelika, pod warunkiem, że nie można zakupić dla nich odpowiedniego fotelika i że są zapięte pasami.
  • Dziecko, które ma co najmniej 3 lata, można przewozić bez fotelika na tylnym siedzeniu (zapięte pasami) wówczas, gdy dwoje innych dzieci jest już w fotelikach i nie da się zamontować trzeciego.
  • Przewożenie dzieci mierzących mniej niż 150 cm wzrostu na przednim siedzeniu bez fotelika bezpieczeństwa jest zakazane.
  • Dziecko może podróżować w foteliku montowanym tyłem do kierunku jazdy na przednim siedzeniu tylko, kiedy poduszka powietrzna jest wyłączona.
  • Kobiety w widocznej ciąży mogą nie zapinać pasów bezpieczeństwa.

Co jest najbezpieczniejsze?

Kiedy twoje dziecko wyrośnie z fotelika do 36 kg, spróbuj znaleźć taki przeznaczony dla dzieci do wagi powyżej 50 kg, są dostępne na rynku. Fotelik jest zawsze bezpieczniejszy od pasów bezpieczeństwa. Jest też bezpieczniejszy od podstawki samochodowej. Kiedy to tylko możliwe, jak najdłużej przewoź dziecko w foteliku montowanym tyłem do kierunku jazdy - obecnie na rynku dostępne są takie foteliki także dla starszych dzieci, do 4 roku życia. Nawet w ciąży zapinaj pasy, mimo że prawo pozwala ci jeździć w odpiętych. jeśli bardzo ci niewygodnie, kup adapter do pasów.

Zobacz też:

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama