O tym, że podczas podróży autem należy przewozić dziecko w foteliku, wie każdy rodzic. Wątpliwości pojawiają się jednak, gdy mamy podróżować z dzieckiem autobusem. Jak się wtedy należy zachować? Czy nadal obowiązuje fotelik, a może dziecko powinno podróżować bez niego, jak pozostali pasażerowie? Nasz specjalista, ratownik medyczny Kamil Kasiak, rozwiewa wszelkie wątpliwości.

Reklama

Czy podczas podróży autobusem fotelik jest konieczny?

Przewożenie dzieci w fotelikach podczas jazdy autobusem jest ważne ze względu na ryzyko wypadku lub chociażby ostrego hamowania. „Starajmy się w środkach komunikacji publicznej, jeśli to możliwe, przewozić dzieci w fotelikach samochodowych. Również w takich sytuacjach, podczas takich podróży, mogą zdarzać się wypadki komunikacyjne” – mówi Kamil Kasiak.

Jak jednak należy to zrobić? To również wyjaśnia ratownik medyczny: „Jeśli przewozimy niemowlaka, to zazwyczaj fotelik jest w zestawie na stelażu wózka i tutaj polecam, by w takim przypadku zająć miejsce dla matki z wózkiem albo dla osób niepełnosprawnych i poprosić kierowcę, aby pomógł przypiąć stelaż wózka w to miejsce, w którym będzie się znajdował wózek”.

W komunikacji miejskiej nie stawiaj wózka bokiem do kierunku jazdy. W tej pozycji jest on najbardziej wywrotny. Pamiętaj również, by od razu po jego ustawieniu zablokować koła wózka.

Jakie miejsce w autobusie wybrać, podróżując z dzieckiem?

Nie zawsze w autobusie jest możliwość wybrania odpowiedniego miejsca, dostosowanego do potrzeb dziecka. Co wtedy robić?

Zobacz także

„Jeśli nie mamy możliwości przewożenia dziecka w foteliku (mowa tutaj o starszym dziecku, bo niemowlę powinno być zawsze przewożone w foteliku samochodowym podczas podróży), to pamiętajmy, że powinniśmy wybierać miejsca, w których dziecko podróżuje tyłem do kierunku jazdy” – mówi ratownik medyczny.

Poza kierunkiem jazdy rodzice powinni również zwracać uwagę na położenie miejsca:

„Mamy zazwyczaj w autobusach możliwość wyboru, którą stroną do kierunku jazdy będziemy jechać. Radziłbym wybierać miejsce od środka autobusu (od korytarza), a nie od szyby, ponieważ podczas zderzenia dziecko może uderzyć głową o szybę. Odłamki szkła mogą też zranić dziecko, więc raczej powinniśmy unikać miejsca między oknem a osobą dorosłą, a wybierać miejsce między osobą dorosłą a przejściem. Zazwyczaj powinniśmy też szukać tych miejsc, gdzie jesteśmy w stanie w jakikolwiek sposób przypiąć dziecko pasem samochodowym” – wyjaśnia specjalista.

Ekspert zwraca także uwagę na to, jakie taksówki wybierać, gdy podróżujemy z dzieckiem:

„Jeśli będziecie podróżować taksówką, to wybierajcie tych operatorów, którzy posiadają w ofercie taksówki wyposażone w foteliki samochodowe – zazwyczaj w dużych miastach nie będzie z tym problemu”.

Zobacz także:

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama