Zakupy

Jak prawidłowo zapinać dziecko w foteliku samochodowym? [WIDEO]

Żeby dobrze zapiąć dziecko w foteliku samochodowym, trzeba odpowiednio napiąć i ustawić pasy. Można to sprawdzić „testem szczypnięcia”. Gdy dziecko będzie źle zapięte, nawet najlepszy fotelik samochodowy nie ochroni go podczas wypadku – dlatego tak ważne jest odpowiednie wykonywanie tej czynności i upewnienie się, że zarówno pasy biodrowe, jak i te na ramionach były odpowiednio zapięte.

Prawidłowe zapinanie pasów w foteliku samochodowym jest równie ważne dla bezpieczeństwa dziecka w podróży, co odpowiedni montaż fotelika. Jeśli dziecko będzie źle zapięte w foteliku, nawet najlepszy fotelik samochodowy nie ochroni dziecka podczas wypadku. Pasy muszą być dobrze napięte, zagłówek na odpowiedniej wysokości. Obejrzyj film i zobacz czy dobrze zapinasz pasy w foteliku samochodowym swojej pociechy.

Jak zapinać dziecko w foteliku samochodwym? Instrukcja zapinania pasów 

Aby zapinanie dziecka w foteliku pasami było właściwe, stosuj się do tych zasad:

  • odepnij pasy w foteliku i maksymalnie je wyciągnij. Niektóre foteliki wyposażone są w automatyczną blokadę pasów;
  • wkładając dziecko do fotelika, ustal optymalną wysokość pasów i zagłówka. Pasy w foteliku montowanym przodem do kierunku jazdy powinny być ustawione równo z barkiem dziecka lub nieco powyżej barku, tak żeby dziecko nie było wciskane w fotelik podczas zderzenia czołowego.
  • po włożeniu dziecka do prawidłowo zamontowanego fotelika zepnij pasy razem, włóż je w zamek i napnij pas barkowy;
  • po delikatnym napięciu pasu barkowego ściągnij mocno pasy biodrowe, ciągnąc za pasy barkowe i wyciągnij jeszcze raz pas barkowy.
  • Kiedy pasy będą już napięte, sprawdź testem "szczypnięcia", czy są napięte odpowiednio. W tym celu włóż palec pod pas, między pas barkowy a klatkę piersiową dziecka, i spróbuj pozostałymi palcami uszczypnąć pas. Jeśli uda ci się to zrobić, to znaczy, że pas jest jeszcze za luźny. Aby uniknąć tego częstego błędu przy zapinaniu dziecka w foteliku, dociągnij pas mocniej i jeszcze raz sprawdź. Jeśli będzie się wyślizgiwał z palców, oznacza to, że jest już odpowiednio napięty, a dziecko jest prawidłowo zapięte w foteliku.
  • Pamiętaj, żeby zawsze zdejmować dziecku kurtkę w foteliku! W przeciwnym razie pasy nie będą dobrze go chronić.
Ważne! Dziecko, które wsiada do samochodu, zawsze musi podróżować w foteliku z poprawnie zapięte pasami. Przewożenie malca bez fotelika może skutkować nie tylko wysokim mandatem, lecz także utratą zdrowia, a nawet życia dziecka. 


Zobacz także:

Zakupy
W foteliku samochodowym tyłem do kierunku jazdy?[WIDEO]
Dlaczego ważne jest by dziecko jeździło w foteliku samochodowym tyłem do kierunku jazdy? I jakie warunku musi spełniać fotelik by był naprawdę bezpieczny dla dziecka? Na te i inne pytania o foteliki samochodowe odpowiada specjalista marki BeSafe.

Kompletujesz właśnie wyprawkę dla dziecka? Pamiętaj, że Fotelik samochodowy dla dziecka jest rzeczą obowiązkową w wyprawce dla dziecka - to niezbędny i obowiązkowy sprzęt w samochodzie każdego rodzica. Bardzo ważne jest to, żeby do 15. miesiąca życia (a najlepiej do 4 roku życia) dziecko obowiązkowo jeździło w samochodzie tyłem do kierunku jazdy. Dlaczego? Bo takie foteliki są bezpieczniejsze! Zalety fotelików montowanych tyłem do kierunku jazdy Tomasz Świergolik, ekspert Marko – importera marki BeSafe w Polsce , wyjaśnia, dlaczego foteliki montowane tyłem do kierunku jazdy są najbezpieczniejsze: Wszystkie badania i testy udowadniają, że siły, które działają na dziecko podczas jazdy przodem, są pięciokrotnie większe i kumulują się na szyjnym odcinku kręgosłupa dziecka , który jest bardzo delikatny i nie jest w stanie sprostać takim naprężeniom podczas wypadku. podczas podróżowania w foteliku montowanym tyłem do kierunku jazdy te siły rozkładają się równomiernie na całej długości kręgosłupa i są pięciokrotnie mniejsze niż w foteliku montowanym przodem. Dlatego eksperci zalecają, żeby jak najdłużej wozić dzieci tyłem do kierunku jazdy – najlepiej do 4 roku życia . Pamiętaj! Zgodnie z prawem dziecko nie może podróżować na przednim fotelu w foteliku montowanym tyłem do kierunku jazdy, jeśli poduszka powietrzna jest włączona. 5 warunków, które musi spełniać bezpieczny fotelik dla dziecka Specjalista opowiada także o 5 najważniejszych warunkach, które musi spełniać bezpieczny fotelik : 5-punktowe szelki bezpieczeństwa poddany testom montowany tyłem do kierunku jazdy (najlepiej) montowany prawidłowo i w odpowiednim miejscu w samochodzie (najlepiej środek tylnej kanapy) dziecko musi być dobrze zapięte w foteliku – pasy muszą być odpowiednio naciągnięte.   Zobacz też: Zasady...

Zakupy
Jak wybrać fotelik samochodowy dla starszego dziecka?
Wielu rodziców zastanawia się, co powinni wziąć pod uwagę przy wyborze fotelika dla dziecka. Czy ty też masz ten problem? Jeżeli twoja odpowiedz jest tiwerdząca, obejrzyj film i dowiedz się jak dobrać fotelik dla starszego dziecka.

Nasz film pokaże wam jak wybrać fotelik dla starszego dziecka.

foteliki z pięciopunktowymi pasami są bezpieczniejsze
Fotolia
Zakupy
Oto dlaczego warto zwlekać z przesiadką do dużego fotelika! [WIDEO]
Martwisz się, że dziecku niewygodnie, więc przesadzasz je do większego fotelika samochodowego. Warto jednak ten moment odłożyć w czasie, tak długo, jak się da. Obejrzyj film i dowiedz się dlaczego.

Od pewnego czasu dużo mówi się o tym, że najbezpieczniejsze dla dzieci jest przewożenie ich fotelikach montowanych tyłem do kierunku jazdy i to tak długo, jak to tylko możliwe. Jeszcze kilka lat temu znalezienie takiego fotelika dla dziecka ważącego więcej niż 13 kg nie należało do łatwych zadań, ale teraz nie jest to już żadnym wyzwaniem: niemal wszyscy producenci fotelików samochodowych mają taki model w swojej ofercie, a tyłem do kierunku jazdy mogą jeździć nawet 4-latki i dzieci ważące do 25 kg . A dlaczego warto? Bo są o wiele bezpieczniejsze.  Dlaczego nie warto spieszyć się z przesiadką do fotelika montowanego przodem? Przy zderzeniu czołowym z prędkością 50 km/h:  w foteliku ustawionym przodem do kierunku jazdy szyja jest poddawana obciążeniu około 300 kg .  w foteliku ustawionym tyłem do kierunku jazdy , szyja jest poddawana obciążeniu poniżej 80 kg – siła uderzenia rozkłada się na całe ciało.  Ta różnica mówi wszystko. Wystarczy obejrzeć sobie filmiki z testów bezpieczeństwa , takie jak np. ten: Nieprawdziwy jest też argument, że dziecku w takim foteliku jest niewygodnie . Na zdjęciu zamieszczonym na Instagramie, widać 4,5-letniego chłopca, który wygodnie podróżuje w foteliku montowanym tyłem do kierunku jazdy:     BeSafe izi Plus in the upright position which has still got some recline to it in our Picasso because our back seats are very flat. Henry is 4,5 years old, 111cm tall, 19kg and still has plenty of room. This seat is PLUS tested and rearfacing to 25kg and lasts to approximately 115cm tall depending on torso height. :) It's installed with some extra legroom - but can have even more, just not in our car as I sit in the front. @besafeinternational @besafenorge @besafesverige Post udostępniony przez Therese Gilbert - Blogger (@inniebin) 5 Lut, 2017 o 9:03 PST Jeśli...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Partner
mata na piknik
Pielęgnacja
Jedziecie na piknik? Oto 6 wskazówek, dzięki którym się uda
Partner
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Partner
Podróże z Marko BeSafe
Rozwój
Oto sposób na przewożenie dziecka 5 razy bezpieczniej niż dotąd!
Partner
Polecamy
Porady
jak ubierać noworodka latem
Noworodek
Jak ubierać noworodka latem, żeby go nie przegrzać?
Małgorzata Wódz
Nowe urlopy dla rodziców
Prawo i finanse
Nowe urlopy dla rodziców w 2022 roku: od kiedy więcej dni wolnych?
Małgorzata Sztylińska-Kaczyńska
Bon turystyczny: jak wykorzystać w 2022?
Aktualności
Gdzie można wykorzystać bon turystyczny – lista podmiotów + zmiany przepisów
Ewa Janczak-Cwil
Rabarbar w ciąży
Dieta w ciąży
Czy w ciąży można jeść rabarbar? Tak, ale trzeba pamiętać o jednej rzeczy
Luiza Słuszniak
imiona unisex
Imiona
Imiona unisex – jak nazwać dziecko bez wskazywania na płeć? 168 propozycji!
Ewa Janczak-Cwil
biegunka w ciąży
Zdrowie w ciąży
Biegunka w ciąży: przyczyny i leczenie rozwolnienia w ciąży i przed porodem
Ewa Janczak-Cwil
bon turystyczny do kiedy
Aktualności
Bon turystyczny 2022 – ważność bonu. Do kiedy można wykorzystać?
Małgorzata Wódz
zapłodnienie
Starania o dziecko
Zapłodnienie: przebieg, objawy, kiedy dochodzi do zapłodnienia
Magdalena Drab
Czop śluzowy
Przygotowania do porodu
Czop śluzowy – co to, jak wygląda, kiedy odchodzi?
Joanna Biegaj
wyprawka noworodka
Niemowlę
Wyprawka dla noworodka na lato: ubranka i rzeczy do szpitala [LISTA ZAKUPÓW]
Małgorzata Wódz
uczulenie na jad pszczeli / uczulenie na jad osy
Zdrowie
Uczulenie na jad pszczeli i jad osy: objawy, co robić i jak przebiega leczenie
Katarzyna Pinkosz
Szparagi w ciąży: czy można jeść, właściwości, przeciwwskazania
Dieta w ciąży
Szparagi w ciąży: czy można jeść, właściwości, przeciwwskazania 
Luiza Słuszniak
jak pobrać bon turystyczny
Prawo i finanse
Jak pobrać i aktywować bon turystyczny: instrukcja rejestracji na PUE ZUS (krok po kroku)
Milena Oszczepalińska
domowe sposoby na komary
Aktualności
Domowe sposoby na komary: co robić, żeby komary nie gryzły?
Joanna Biegaj
twardy brzuch w ciąży
Zdrowie w ciąży
Twardy brzuch w ciąży – kiedy napięty brzuch jest powodem do niepokoju?
Ewa Cwil
plan porodu
Lekcja 2
Plan porodu: jak go napisać, czy jest obowiązkowy? Wzór do druku
Małgorzata Wódz
pozytywny test ciążowy
Ciąża
Pozytywny test ciążowy – co dalej? Kiedy test ciążowy jest fałszywie pozytywny?
Joanna Biegaj
plamienie implantacyjne
Objawy ciąży
Plamienie implantacyjne: co to jest, jak wygląda, ile trwa? Czy zawsze występuje w ciąży?
Małgorzata Wódz