Znieczulenie zewnątrzoponowe staje się coraz trudniej dostępne w polskich szpitalach. Dlaczego?

Reklama

Braki kadrowe

Coś, co powinno być dostępne dla każdej kobiety w kraju, staje się niestety towarem deficytowym. Wszystko za sprawą coraz mniejszej liczby anestezjologów. Braki kadrowe w wielu szpitalach stają na tyle uciążliwe, że wiele kobiet zmuszonych jest rodzić bez znieczulenia, albo szukać prywatnej opieki medycznej, co dla wielu ciężarnych jest po prostu zbyt drogie.

W Chrzanowie i Olkuszu znieczulenie dostaje się tylko w wybrane dni i godziny, kiedy akurat anestezjolog jest na dyżurze. Coraz więcej kobiet wybiera nawet bardziej odległe szpitale, gdzie jest większa dostępność do znieczulenia.

-Mamy XXI wiek, a nie średniowiecze. Pacjentki powinny mieć wybór - zaznacza Maciej Bodzek, położnik z chrzanowskiego szpitala.- Zdaję sobie sprawę, że aby wprowadzić zmiany na lepsze, potrzebne są pieniądze.- dodaje.

Żeby sytuacja uległa zmianie, potrzebne są nowe etaty dla anestezjologów, co jest utrudnione i przez brak pieniędzy w placówkach, jak i fakt, że wielu wyszkolonych lekarzy wyjechało z kraju. Są dni, gdy na dyżurze jest tylko 2 anestezjologów i muszą oni obsłużyć cały szpital, więc nie zawsze mogą na czas pojawić się na ginekologii.

Zobacz także

Na czym polega znieczulenie zewnątrzoponowe?

Inne rozwiązania zamiast znieczulenia

Utrudniony dostęp do znieczulenia zewnątrzoponowego powoduje szereg dalszych patologicznych sytuacji. Kobiety ze strachu przed bólem w czasie porodu załatwiają sobie cesarki, które muszą być przeprowadzane w znieczuleniu. Ale to przecież nie rozwiązuje sprawy!

Lekarze proponują pacjentkom inne rozwiązania by złagodzić ból w czasie porodu. W wielu szpitalach dostępne są :
- wanna – do kąpieli relaksacyjnej

- leki rozluźniające (spazmolityczne) -które zmniejszają napięcie mięśni, ale mają też niestety
wiele skutków ubocznych w postaci m.in. przyspieszenie akcji serca u dziecka

- gaz rozweselający – poprawia nastrój, ale i niekiedy powoduje senność

- aparat TENS – elektrody przyklejane wzdłuż kręgosłupa

A jak jest w Waszych szpitalach z dostępem do znieczulenia? Piszcie w komentarzach nazwę miasta, szpitala oraz tak/nie odnośnie dostępności. Pomóżmy innym ciężarnym znaleźć miejsce, w którym będą mogły otrzymać znieczulenie, jeżeli wyrażą taką chęć.

Reklama

źródło: gazetakrakowska.pl

Reklama
Reklama
Reklama