Wyniki
Wyniki
Laureaci
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki

Strona zawiera treści tylko dla osób dorosłych

Fotolia
Aktualności

Naturalna cesarka - czy to możliwe? Zobaczcie same!

Miliony kobiet na całym świecie rodzi dzieci poprzez cesarskie cięcie. Wiele z nich narzeka,  że z cudownych narodzin dziecka, robi się zwykły zabieg wykonywany za kotarą, a dostęp do dziecka jest utrudniony. Jest szansa na zmiany!

Gdy zapada decyzja lekarzy – cesarskie cięcie, już wiesz, że nic nie będzie takie, jak sobie wyobrażałaś. Poród na sali operacyjnej, w znieczuleniu lub nawet pod narkozą, parawan nad brzuchem oddzielający cię od długo wyczekiwanego maleństwa, szew uniemożliwiający ci wstawanie do dziecka, czy nawet podniesienie go. Słowem masa utrudnień.

Poród bez mamy?

Niektóre mamy mówią, że dla nich najtrudniejszym jednak momentem jest chwila narodzin maleństwa, które odbywa się za zasłoną. Całkowicie pozbawione udziału w tym niezwykłym zdarzeniu, nie widzą i nie wiedzą co dzieje się  z maleństwem. I choć parawan rozstawiony jest nad nimi zwłaszcza po to, by uchronić je przed widokiem krwi i rozciętej skóry, to niektóre mamy chcą świadomie uczestniczyć w porodzie. Stąd pomysł na naturalną cesarkę :-)



W Wielkiej Brytanii 1 na 4 dzieci rodzi się poprzez cesarskie cięcie. 13% cesarek jest wybieranych przez pacjentki, dlatego też postanowiono przetestować metodę zwaną "naturalną cesarką". Dzięki temu, matka może zobaczyć dziecko, wyłaniające się z brzuszka, a noworodek nie jest szybko wyciągany, tylko pozwala mu się samemu próbować "wydostać się" na zewnątrz. Bez żadnych kurtyn i parawanów. 

 

Zobacz także: Jak przygotować się do cesarki krok po kroku.

Na czym polega naturalna cesarka?

Mama oczywiście jest przysłonięta specjalną narzutą i ze swojej pozycji leżącej, nie widzi momentu cięcia oraz rozciętej skóry. Widzi tylko główkę swojego dzidziusia. Nadal ma podane znieczulenie zewnątrzoponowe i słyszy głosy pracującego zespołu medycznego. Dziecko za pomocą pracy własnego ciała, samodzielnie przychodzi na świat. Nad wszystkim czuwają oczywiście lekarze, którzy w każdej chwili mogą zainterweniować, gdyby sytuacja zrobiła się niebezpieczna w jakikolwiek sposób. Powolny poród, pozwala dziecku także oczyścić  płuca, tak jak to dzieje się przy porodzie drogami rodnymi. Dziecko urodzone poprzez cesarkę, nie musi być (oczywiście jeżeli nie zmusza do tego sytuacja medyczna) od razu zabierane od matki. Może przed przecięciem pępowiny pobyć przy mamie.

Testowana metoda najbardziej przypomina naturalny poród. Dzięki niej i dziecko i matka mają najlepsze warunki do magicznych i przede wszystkim wspólnych przeżyć. Oby ta metoda przyjęła się na całym świecie, a kobiety mogły same decydować o tym, w jaki sposób ich dziecko przyjdzie na świat.

Przeczytaj także: Dzięki tej metodzie, dzieci urodzone przez cc mają większe szanse na zdrowie.

Poród naturalny po cesarskim cięciu: czy to możliwe? Wyjaśnia ginekolog

ciekawostki o ciąży na świecie
Fotolia
Psychotesty i quizy
Co wiesz o macierzyństwie na świecie? Quiz
jak przygotować się do cesarskiego cięcia
Adobe Stock
Cesarskie cięcie
Jak się przygotować do cesarskiego cięcia? Wszystko, co musisz wiedzieć o zabiegu
Nie zawsze kobieta może rodzić siłami natury – czasem jedynym rozwiązaniem, aby dziecko w dobrej formie pojawiło się na świecie, jest cesarskie cięcie. Sprawdź, jak przygotować się do cesarki, by zminimalizować ryzyko komplikacji i ułatwić przeprowadzenie zabiegu.

Cesarskie cięcie wykonuje się u kobiet, które z powodu przeciwwskazań nie mogą rodzić naturalnie. Bywa, że cesarka jest ostatnią deską ratunku, kiedy podczas porodu naturalnego dochodzi do komplikacji. Warto pamiętać, że jak każda operacja, także cesarka jest sporą ingerencją w ludzki organizm. Aby zabieg zakończył się szczęśliwie i zmniejszyć ryzyko powikłań, musisz wiedzieć, jak się do niego przygotować. Jak przygotować się do cesarskiego cięcia? Badania Niezależnie od tego, czy szykujesz się do planowanej cesarki , czy wybrałaś cesarskie cięcie na życzenie , musisz się dobrze przygotować. Zanim zapiszesz się na zabieg, twój ginekolog wypisze ci skierowania na niezbędne badania (np. krzepliwości krwi i poziomu elektrolitów). Większość z nich należy zrobić w ostatnim miesiącu ciąży, żeby były aktualne. W przeddzień zabiegu odbędziesz konsultację anestezjologiczną. To właśnie wtedy będziesz miała okazję porozmawiać z lekarzem na temat znieczulenia, twojego stanu zdrowia, przebytych i aktualnych chorób. Lekarz poinformuje cię też o możliwości wystąpienia powikłań po cesarce . Jeśli masz jakiekolwiek pytania czy wątpliwości dotyczące zabiegu, nie wahaj się o nich opowiedzieć. Tego dnia będziesz miała także wykonane badania laboratoryjne:   morfologię, badanie moczu, jonogram (zestaw badań laboratoryjnych, które pozwalają określić poziom elektrolitów w osoczu), APTT (badanie, które pozwala na diagnostykę związaną z krzepnięciem krwi). UWAGA! Pamiętaj, żeby mieć przy sobie dokument z grupą krwi oraz wyniki badania HBs , GBS, HIV. Jak się przygotować do cesarki i pobytu w szpitalu? Jeszcze w domu zmyj lakier z paznokci (lekarze chcą podczas operacji obserwować kolor płytek paznokci, który świadczy o krążeniu krwi). Do cesarskiego cięcia będziesz musiała też zdjąć wszystkie ozdoby (kolczyki,...

cesarskie cięcie, cesarka
Adobe Stock
Cesarskie cięcie
Cesarskie cięcie – jak wygląda, ile trwa? Wszystko, co musisz wiedzieć o cesarce
Cesarskie cięcie – to niezaprzeczalny fakt – pozwala przyjść na świat dzieciom, które dawniej mogłyby nie przeżyć porodu. Czasem jednak cesarka bywa traktowana jako sposób ucieczki od bólu i stresu. Sprawdź, czy wiesz, jak dokładnie wygląda ten zabieg, kiedy się go wykonuje, a także jakie powikłania mogą pojawić się po cięciu cesarskim.

Coraz więcej dzieci rodzi się w wyniku cesarskich cięć. Zdaniem niektórych lekarzy „moda” na cesarskie cięcie w dużej mierze podyktowana jest brakiem wystarczającej wiedzy kobiet o przebiegu porodu. Za tym twierdzeniem przemawiają fakty – przyszłe mamy, które chodzą do szkół rodzenia, rzadziej decydują się na poród operacyjny. Czasem jednak wybór nie jest możliwy – ze względu na zdrowie dziecka lub jego mamy ciąża musi zakończyć się cesarskim cięciem. Przeczytaj, jak wygląda ten zabieg, jakie są wskazania oraz jak się do niego przygotować. Spis treści: Jak wygląda cesarskie cięcie? Cesarskie cięcie: wskazania Cesarskie cięcie: przeciwwskazania Rodzaje cesarskich cięć Planowana cesarka i cesarka na życzenie Co jest przyczyną nieplanowanej cesarki? Jak znieczula się kobietę do cesarskiego cięcia? Jak przygotować się do cesarskiego cięcia? Konsekwencje cesarskiego cięcia Jak dojść do siebie po cesarce? Czy po cesarce można rodzić naturalnie? Jak wygląda cesarskie cięcie? Zabieg cesarskiego cięcia zwykle przeprowadza dwóch ginekologów. Składa się on z kilku etapów. Cesarskie cięcie zawsze rozpoczyna się od znieczulenia, zazwyczaj typu podpajęczynówkowego (dzięko niemu kobieta jest świadoma tego, co się dzieje, ale nie czuje żadnego bólu). Tylko w wyjątkowych sytuacjach (np. gdy operacja wykonywana jest w trybie pilnym) niezbędne jest znieczulenie ogólne (kobieta jest wówczas nieprzytomna, pod narkozą). Kolejnym ważnym etapem cesarskiego cięcia jest cewnikowanie. Pęcherz podczas operacji musi być cały czas opróżniany, żeby nie stanowił przeszkody podczas wydobywania dziecka. Sama operacja poleca na wykonaniu nacięcia na dolnej części brzucha (o długości ok. 15 centymetrów), a następnie nacinaniu i rozchylaniu kolejnych tkanek,...

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
1000 zł na wakacje
Prawo i finanse
Bon 1000 zł na wakacje: od kiedy bon turystyczny 2023? Nowe informacje
Magdalena Drab
świadectwo z paskiem
Wychowanie
Czerwony pasek na świadectwie — od jakiej średniej? Wymagania i kryteria 2023
Joanna Biegaj
początek roku szkolnego 2023
Newsy
Będą dłuższe wakacje: początek roku szkolnego 2023/2024 został przesunięty
Magdalena Drab
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki nad dzieckiem – czy urlop opiekuńczy 2023 jest płatny?
Joanna Biegaj
Życzenia na Dzień Ojca
Święta i uroczystości
Życzenia na Dzień Ojca 2023: od małego i dorosłego dziecka (krótkie, wzruszające, śmieszne)
Joanna Biegaj
ile dać na komunię
Święta i uroczystości
Ile dać na komunię w 2023: ile do koperty od gościa, dziadków, chrzestnej i chrzestnego?
Maria Nielsen
wniosek u urlop rodzicielski
Prawo i finanse
Wniosek o urlop rodzicielski 2023 – wzór do druku
Magdalena Drab
Cytaty na chrzest
Cytaty i przysłowia
Cytaty na chrzest: piękne sentencje i złote myśli z okazji chrzcin
Milena Oszczepalińska
gdzie nad morze z dzieckiem
Czas wolny
Gdzie nad morze z dzieckiem? TOP 10 sprawdzonych miejsc dla rodzin z maluchami
Ewa Janczak-Cwil
jak ubierać niemowlę na spacer wiosną
Pielęgnacja
Jak ubierać niemowlę wiosną: w kwietniu, w maju i przy 20 stopniach [LISTA UBRANEK]
Magdalena Drab
Szkarlatyna - co to oznacza
Zdrowie
Szkarlatyna u dzieci: co to za choroba? Przyczyny, objawy i leczenie płonicy
Beata Turska
larwy kleszczy
Edukacja
Larwy kleszczy – jak wygląda larwa kleszcza i czy jest niebezpieczna? [ZDJĘCIA]
Joanna Biegaj
czy można przykrywać wózek pieluchą
Pielęgnacja
Zakrywanie wózka pieluchą to nie sprytna ochrona przed słońcem. Dziecku grozi szpital!
Magdalena Drab
gęsty katar u dziecka
Zdrowie
Gęsty katar u dziecka – jak szybko się go pozbyć?
Ewa Janczak-Cwil
pas poporodowy
Połóg
Pas poporodowy: kiedy i ile godzin nosić pas brzuszny? [EFEKTY I OPINIE]
Agnieszka Majchrzak
latające kleszcze
Święta i uroczystości
Latające kleszcze – czy strzyżak sarni jest niebezpieczny?
Magdalena Drab
angielskie imiona
Imiona
Angielskie imiona żeńskie i męskie: popularne i ładne (+ ich polskie odpowiedniki)
Joanna Biegaj
uczulenie na słońce
Pielęgnacja
Uczulenie na słońce u dziecka: jak wygląda wysypka od słońca u dziecka? Leczenie, zapobieganie
Małgorzata Wódz