Poród pod wpływem gazu. Czy to dobry sposób na ból?
Choć gaz rozweselający nie wywoła salw śmiechu na porodówce, może sprawić, że poród będzie dla ciebie mniej bolesnym doznaniem. Sprawdź, czego możesz się spodziewać, jeśli zdecydujesz się na znieczulenie wziewne podtlenkiem azotu.
W ostatnich latach pojawiła się możliwość znieczulania porodu gazem rozweselającym. Nie jest to nowy sposób uśmierzania bólu, ale dopiero od niedawna można spotkać go na porodówkach.
Gaz rozweselający to potoczna nazwa mieszaniny, w skład której wchodzi tlen i podtlenek azotu (w proporcjach pół na pół). Sprawdź, czy warto się zdecydować na ten rodzaj znieczulenia i co będziesz czuła, rodząc pod wpływem gazu.
Jak działa gaz rozweselający?
Gaz rozweselający to rodzaj znieczulenia wziewnego. Podaje się je przez maseczkę lub specjalny ustnik – kobieta trzyma go w ręce i sama decyduje, kiedy chce z niego skorzystać. Powinna to robić, gdy pojawi się bolesny skurcz porodowy. Podtlenek azotu sprawi, że stanie się mniej dokuczliwy (ból nie znika, tylko staje się słabszy!).
Gaz rozweselający przede wszystkim uspokaja rodzącą i obniża poziom lęku (w terminologii medycznej wprowadzenie pacjenta w taki stan nosi nazwę sedacji). Jakie dokładnie przynosi korzyści?
- zmniejsza ból – sprawia, że skurcze porodowe są mniej bolesne
- działa szybko – w ciągu kilku sekund po zaczerpnięciu gazu
- rozluźnia ciało – ale nie hamuje porodu (nie wpływa na mięsień macicy)
- nie wymaga obecności anestezjologa przy porodzie
- jest tańszy od znieczulenia zewnątrzoponowego
Zobacz także
Jeśli wpisałaś chęć korzystania z podtlenku azotu w swój plan porodu, upewnij się wcześniej, czy szpital, w którym chcesz rodzić, udostępnia tę formę znieczulenia. Pamiętaj, że nie jest to metoda na całkowite pozbycie się bólu, tylko na zmniejszenie dolegliwości!
Co czujesz, rodząc pod wpływem gazu?
Gaz wziewny nie wywoła salw śmiechu na porodówce. Jego podanie sprawia, że podczas porodu będziesz bardziej wyciszona. Rodzące bywają również lekko oszołomione, ponieważ odczucia, jakie wywołuje sedacja podtlenkiem azotu, porównuje się do stanu upojenia alkoholowego. Ale bez obaw – poród w znieczuleniu wziewnym jest bezpieczny (gaz rozweselający został np. zatwierdzony do użycia na porodówkach przez Amerykańską Agencję Żywności i Leków). To dobra alternatywa dla innych rodzajów znieczulenia porodowego. Poleca się go szczególnie ciężarnym, które chcą rodzić naturalnie, ale obawiają się związanego z porodem bólu. A jak wiadomo panika i silny lęk mogą utrudniać narodziny dziecka, przyczyniając się do spowolnienia porodu, a nawet jego zatrzymania.
Jakie są przeciwwskazania?
Jeśli jesteś zdrowa, bez obaw możesz korzystać z tej formy łagodzenia bólu porodowego. Gaz rozweselający jest bezpieczny i dla mamy, i dla dziecka – organizm szybko się go pozbywa. Przeciwwskazaniem do jego podania jest: przeziębienie, przerost migdałków (drogi oddechowe przy sedacji wziewnej muszą być drożne). Podtlenku azotu nie podaje się również, jeśli rodząca cierpi na stwardnienie rozsiane lub choroby psychiczne.
Czy są jakiej skutki uboczne?
Skutki uboczne znieczulenia wziewnego zdarzają się bardzo rzadko. Należą do nich:
- senność – może zabraknąć ci sił w dalszej części porodu
- dezorientacja – sprawia, że trudniej rodzić w wybranej przez siebie pozycji porodowej.
- mrowienie rąk i suchość w ustach.
Uczucia senności i dezorientacji podczas znieczulenia podtlenkiem azoru można uniknąć, odpowiednio wdychając gaz – powinnaś zacząć nim oddychać na początku skurczu i skończyć w momencie, gdy jest najsilniejszy.