Reklama

Każda mama chce, by jej dziecko było zdrowe. Przez całą ciążę jest pod stałą kontrolą lekarza by mieć pewność, że dziecko rozwija się prawidłowo.

Reklama

Tak było i w tych 2 przypadkach, tym razem jednak lekarze bardzo zawiedli swoje pacjentki. Choć obie były pod stałą opieką ginekologów, żaden z nich nie wpadł na pomysł, by zrobić kobietom podstawowe i obowiązkowe (!) badania w kierunku HIV.

Po co robi się testy?

Niestety okazało się, że obie ciężarne urodziły chore dzieci. 1,5 roczna dziewczynka właśnie zmarła, a chłopiec rozpoczął leczenie w Warszawie. Czy można było tego uniknąć? Niestety tak.

Ginekolog musi zlecić badanie na nosicielstwo HIV ciężarnej 2-krotnie. Jest to badanie obowiązkowe zgodnie z zaleceniami Ministerstwa Zdrowia i też dodatkowo jest refundowane. Testy wykonuje się do 10. tygodnia ciąży, a potem w 33.tygodniu. Jeżeli okaże się, że kobieta jest nosicielem (a często nawet sama o tym nie wie), to dla jej dziecka jest szansa na normalne życie. Rozpoczęcie leczenia już na etapie płodowym sprawia, że nie przekazujemy dziecku wirusa! Dlatego tak ważne jest kierowanie przyszłych mam na badanie.

Zobacz także: Kalendarz badań w ciąży.

Choroba u dzieci postępuje zbyt szybko!

Gdy lekarze nie zlecą jednak badania, a ciężarne się nie upomną o nie, wówczas dziecko na etapie porodu, czy w czasie karmienia staje się nosicielem. U maluszka choroba przebiega jednak zdecydowanie inaczej, niż u dorosłych. Inaczej- czyli zdecydowanie szybciej! Jeżeli nikt nie wykryje, że dziecko ma HIV, niestety może dojść nawet do śmierci. 80% dzieci przed ukończeniem 4 lat, mają już zaawansowaną postać AIDS.

W obu przypadkach, jakie miały ostatnio miejsce w Szczecinie, lekarze zapomnieli o ostrożności. Jeden zapomniał o zleceniu badań, a drugi, po prostu przyjął za pewnik, że skoro kobieta w 1. ciąży była zdrowa, to na pewno teraz także nie jest nosicielką HIV. Ich zapominalstwo i niedbalstwo spowodowało, że dwie kobiety przeżywają ogromną tragedię.

Pamiętajcie, każda ciężarna kobieta, musi wykonać badanie w kierunku nosicielstwa HIV. Nawet jeżeli wydaje jej się, że na pewno jest zdrowa, niech zrobi to dla spokoju i bezpieczeństwa dziecka!
A Ty robiłaś takie badania w ciąży?

Reklama

Przeczytaj także: Zrób test na HIV- dla siebie i swojego dziecka!

Reklama
Reklama
Reklama