Na temat wychowania dzieci istnieje wiele poglądów. Ponieważ jest to niełatwa sztuka, bywa, że są one absolutnie sprzeczne. Zwłaszcza gdy w grę wchodzą tak kontrowersyjne tematy, jak… spanie. Jedni grzmią, że dziecko od początku powinno spać samodzielnie w osobnym łóżku, inni przekonują, że tylko spanie z rodzicami zapewni odpowiedni rozwój maluchowi. Jaka jest prawda? Oto najnowsze doniesienia naukowe!

Reklama

Jak długo dziecko powinno spać z matką?

Dr Nils Bergman z Uniwersytetu w Cape Town w Afryce Południowej twierdzi, że zdrowe noworodki powinny spać na piersiach matki przez pierwsze tygodnie życia. Zapewni im to odpowiedni, optymalny rozwój. Wnioski z badań Bergmana na tym się jednak nie kończą! Według tego lekarza dzieci powinny spać w jednym łóżku z rodzicami, dopóki nie ukończą co najmniej trzech lub czterech lat!

A co ze śmiercią łóżeczkową?

Może się wydawać, że spanie wspólnie z dzieckiem nie jest rozsądnym rozwiązaniem z uwagi na ryzyko wystąpienia śmierci łóżeczkowej. Ta obawa, że ​​rodzic może udusić dziecko w nocy, prowadzi do negatywnego spojrzenia na wspólne spanie. Dr Bergman na podstawie swoich badań stwierdza jednak jednoznacznie: „Śmierć łóżeczkowa nie jest związana z obecnością rodzica w łóżku. Powodują ją inne rzeczy: toksyczne opary, papierosy, alkohol, duże poduszki i niebezpieczne zabawki”.

Badanie snu dziecka

Naukowcy przeprowadzili badanie, w którym monitorowali szesnaścioro śpiących niemowląt. Zauważyli, że kiedy dzieci spały w łóżku razem z matkami, ich serca przeżywały trzy razy mniej stresu niż wtedy, gdy spały same. Niemowlęta i małe dzieci śpiące samodzielnie miały znacznie bardziej zakłócony sen, a ich mózgom dużo trudniej było przejść z fazy snu płytkiego w sen głęboki. Jakość snu tych dzieci w znacznej większości była dużo gorsza, niż maluchów, które spały wtulone w mamy.

Inne korzyści związane ze współspaniem

Wspólne spanie z rodzicami gwarantuje dziecku coś więcej niż tylko dobry sen. Dr Bergman przekonuje, że ​​gdy dziecko śpi samotnie w łóżeczku, struktura jego mózgu zmienia się pod wpływem stresu. W przyszłym życiu może to powodować trudności w zawiązywaniu bliskich relacji z innymi.

Zobacz także

Badania naukowe udowodniły także po raz kolejny, jak ważny jest kontakt skóra do skóry matki i dziecka w pierwszych tygodniach jego życia. Dotyk ten przyczynia się do wzmocnienia u dziecka odporności na stres, lepszej kontroli poznawczej, poprawy jakości snu oraz lepszego budowania więzi między matką a dzieckiem.

Źródło: healthy-holistic-living.com

Zobacz też:

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama