Czy spanie z dzieckiem w jednym łóżku może być niebezpieczne
Fotolia
Aktualności

Spanie z dzieckiem w łóżku w niektórych miejscach na świecie jest… nielegalne!

Dla wielu rodziców spanie w łóżku z niemowlakiem jest formą bliskości i sposobem budowania więzi. Są jednak miejsca, w których wspólne spanie jest... nielegalne.

Rodzice, psychologowie i pediatrzy spierają się, czy spanie z dzieckiem w jednym łóżku jest dla malucha bezpieczne. Są jednak miejsca, w których rodzice mogą ponieść konsekwencje swojego wyboru. Sama decyzja o spaniu z dzieckiem w jednym łóżku nie jest w żaden sposób regulowana przez prawo. Jeśli niemowlę umrze, śpiąc z rodzicami w łóżku, mogą oni zostać oskarżeni o nieumyślne spowodowanie śmierci dziecka, a nawet zabójstwo. Dla was również brzmi to tak przerażająco, jak dla nas?

Zarzuty zamiast opieki psychologa?

Przykładem tego typu postępowania jest historia 28-letniej Jessiki Harper z Pensylwanii w USA. W 2011 roku 2-miesięczny synek Jessiki udusił się, leżąc na kanapie. Według danych policji Jessiki nie było wtedy w pokoju. W lipcu tego roku kolejne (również 2-miesięczne) niemowlę udusiło się podczas snu, tym razem śpiąc z mamą w łóżku. Policja postawiła kobiecie zarzuty. W trakcie śledztwa funkcjonariusze dowiedzieli się, że po śmierci pierwszego dziecka, wielokrotnie informowano Jessikę o zagrożeniach wynikających ze wspólnego spania. Zaledwie kilka dni przed śmiercią drugiego chłopca Jessika konsultowała się z pediatrą. Podobne przypadki miały miejsce w kilku innych stanach – w Minnesocie, Georgii i Wisconsin. 

Zobacz także: 10 sposobów, by zapobiec nagłej śmierci łóżeczkowej

Historia Jessiki jest kontrowersyjna. Nie można zabronić spania z dzieckiem, jednak czy w tak skrajnych przypadkach karanie rodziców jest usprawiedliwione? Śmierć dziecka jest dla rodziców niewyobrażalnie bolesnym doświadczeniem, niezrozumiałym dla tych, których nie dotyczy. Być może matki, które w ten sposób straciły dzieci, powinny otrzymać fachową pomoc specjalistów zamiast zarzutów i kary pozbawienia wolności? 

Czy dzielenie łóżka z niemowlakiem jest bezpieczne?

Pozostawienie dziecka samego w łóżku czy na kanapie jest niebezpieczne, jednak wspólne spanie może przynieść wiele korzyści. Spanie z dzieckiem jest niewskazane tylko w szczególnych przypadkach, np. gdy rodzic pił alkohol lub gdy pali papierosy. Większość pediatrów zapewnia, że nie ma przeciwwskazań do wspólnego spania, wręcz przeciwnie. Choć nie jest to jedyny sposób budowania więzi, wspólny sen daje dziecku poczucie bezpieczeństwa, może pomóc w utrzymaniu laktacji i ma działanie terapeutyczne. To rodzic powinien zadecydować czy spanie z dzieckiem jest dla niego dobrym rozwiązaniem.

Jakie jest wasze zdanie na ten temat?

Czytaj także: 7 szkodliwych mitów o spaniu z dzieckiem

źródło: romper.com

Redaktorka Mamotoja.pl o śnie swoich córek: zaakceptuj fakt, że dzieci są różne

sleeping with baby
fotolia.com
Rozwój
Czy spanie z dzieckiem to dobry pomysł?
Spanie z dzieckiem ma swoich zwolenników i przeciwników. I jedni, i drudzy mają swoje argumenty. Przeczytaj, jakie są zalety i wady spania z dzieckiem!

Zalety i wady spania z dzieckiem Wśród zalet spania z dzieckiem jest m.in. wygoda (nie trzeba wstawać do dziecka w nocy), poczucie bezpieczeństwa maleństwa oraz tworzące się między rodzicami a niemowlakiem więzi emocjonalne. Przeciwnicy wskazują na potrzebę nauczenia dziecka samodzielności oraz na liczne niebezpieczeństwa czyhające na malca w rodzicielskim łóżku. Czy spać z dzieckiem? Jeśli zdecydujesz się na spanie ze swoim maluszkiem, zadbaj przede wszystkim o jego bezpieczeństwo: materac na łóżku musi być twardy, prześcieradło mocno opięte, niedopuszczalne są przerwy między materacem a ramą łóżka. Niemowlę nie może spać w zadymionym pokoju, z osobą nietrzeźwą lub zapadającą w bardzo głęboki sen. Decyzję o wspólnym spaniu podejmijcie razem z partnerem. Dobrym rozwiązaniem może być również branie niemowlęcia do łóżka jedynie na krótki czas po lub w trakcie karmienia wczesnym rankiem. Pamiętaj, że im dłużej dziecko śpi z rodzicami, tym trudniej je potem od tego odzwyczaić. Przeczytaj więcej o różnych spojrzeniach na wspólne spanie z dzieckiem:   7 szkodliwych mitów o spaniu z dzieckiem "zimny chów", czyli Czy nasze niemowlęta powinny spać jak mali Francuzi? oraz: Przegląd metod nauki samodzielnego zasypiania Źródło: H. Murkoff, A. Eisenberg, S. Hathaway B.S.N., Pierwszy rok życia dziecka , Warszawa 2006

Plaster przeciwbólowy spowodował śmierć dziecka w trakcie snu
AdobeStock
Aktualności
Plaster przeciwbólowy spowodował śmierć 15-miesięcznej dziewczynki w trakcie snu
Mała Amelia spała w jednym łóżku z rodzicami. Czy można było zapobiec tej tragedii?

15-miesięczna Amelia z St Austell w Kornwalii spała z rodzicami w jednym łóżku. Kiedy obudzili się rano, zobaczyli, że dziewczynka nie żyje. Do jej ciała w nocy przykleił się plaster przeciwbólowy , który wcześniej miała jej mama. W szpitalu okazało się, że zawierał on fentanyl, silny lek przeciwbólowy, którego stężenie było dawką śmiertelną dla dziecka . Amelia była zdrowym dzieckiem Dziewczynka nie cierpiała na żadne dolegliwości , nie chorowała. Pech chciał, że plaster przeciwbólowy z niewyjaśnionych przyczyn przekleił się w nocy z ciała mamy na brzuch 15-miesięcznej córki. Rano, kiedy rodzice zorientowali się, że dziewczynka nie żyje , zgłosili się do szpitala. Badania lekarskie zdiagnozowały, że w jej krwi znajdował się w bardzo dużej dawce silny lek przeciwbólowy o nazwie fentanyl. To on przyczynił się do śmierci dziecka. Policja zbadała sprawę w celu sprawdzenia czy był to na pewno wypadek,ale nie znalazła żadnych śladów wskazujących na to, by do śmierci dziecka doszło na skutek zaangażowania osób trzecich. Na ciele dziecka nie znaleziono też żadnych obrażeń. Czym jest fentanyl? Fentanyl to silny lek przeciwbólowy stosowany w plastrach uśmierzających ból. Jest pochodną morfiny , ale o wiele silniejszą. Opioidy fentanylu mają działanie wysoce uzależniające. Kolejny argument przeciwko spaniu z dzieckiem w jednym łóżku Przeciwnicy co-sleepingu uznają tę tragedię za kolejny argument za tym, żeby dziecko spało w swoim własnym łóżku, a nie razem z rodzicami. Choć wspólne spanie ma wiele zalet, uznają, że zbyt często jest ono niebezpieczne dla malucha , bo zdarzają się np. przypadki, że rodzic przygniata dziecko w trakcie snu , powodując jego śmierć przez uduszenie. Czy spanie razem z dzieckiem może być bezpieczne? Czasami tragedii po prostu nie da się uniknąć. Z drugiej strony spanie z dzieckiem w jednym łóżku daje...

Karmienie piersią a SIDS
AdobeStock
Rozwój
Karmienie piersią ma wpływ na ryzyko wystapienia SIDS? Badacze to sprawdzili
Naukowcy znaleźli związek pomiędzy sposobem karmienia dziecka a zespołem nagłej śmierci łóżeczkowej.

Amerykańska Akademia Pediatryczna (AAP) zwraca baczną uwagę na bezpieczeństwo niemowląt w trakcie snu. W swoich wytycznych zaznacza, by dzieci nie spały ze swoimi rodzicami w jednym łóżku. Ostatnie badania pokazują jednak, że ryzyko śmierci dziecka we śnie jest znacznie bardziej zależne od czynników takich jak, np. palenie papierosów przez któregokolwiek rodzica, spanie z dzieckiem na sofie/kanapie, czy spanie z dzieckiem rodzica znajdującego się pod wpływem substancji odurzających. Najnowsze doniesienia naukowców, przekonują, że spanie z dzieckiem w łóżku wcale nie jest niebezpieczne. Najnowsze badania Zdaniem ekspertów z ABM Academy of Breastfeeding Medicine informacje, które obecnie posiadamy na temat bezpiecznego spania z dzieckiem, należy doprecyzować. Wzywają także do dalszych badań i bardziej zindywidualizowanego doradztwa dla rodziców w tej sprawie. ABM skupiło się na sposobie karmienia niemowląt. Badania wykazały, że niemowlęta, które są karmione piersią i nie występują inne czynniki ryzyka, to spanie w jednym łóżku z rodzicami w żaden sposób nie wpływa na zwiększenie się ryzyka wystąpienia SIDS , a wręcz przeciwnie, może to ryzyko nawet obniżyć. Autorzy badania twierdzą, że dzielenie łóżka z rodzicem może być korzystne dla niemowląt karmionych tylko piersią, a nawet zapobiegać SIDS. „Kiedy matki karmiące piersią śpią ze swoimi dziećmi, chronią je przed potencjalnymi zagrożeniami m.in. zakryciem dróg oddechowych czy przegrzaniem, a wszystko dzięki charakterystycznej pozycji do spania w kształcie litery C (mama jest jakby zwiniętą wokół niemowlaka, tworząc ograniczoną przestrzeń do spania swoim ciałem)”, twierdzą eksperci. Zbyt głęboki sen Badania wykazały także, że dzieci karmione sztucznie, a także niemowlęta karmione naturalnie śpiące w łóżeczku budzą się w nocy rzadziej, a także trudniej jest dobudzić, co jest...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Partner
mata na piknik
Pielęgnacja
Jedziecie na piknik? Oto 6 wskazówek, dzięki którym się uda
Partner
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Partner
Podróże z Marko BeSafe
Rozwój
Oto sposób na przewożenie dziecka 5 razy bezpieczniej niż dotąd!
Partner
Polecamy
Porady
jak ubierać noworodka latem
Noworodek
Jak ubierać noworodka latem, żeby go nie przegrzać?
Małgorzata Wódz
Nowe urlopy dla rodziców
Prawo i finanse
Nowe urlopy dla rodziców w 2022 roku: od kiedy więcej dni wolnych?
Małgorzata Sztylińska-Kaczyńska
Bon turystyczny: jak wykorzystać w 2022?
Aktualności
Gdzie można wykorzystać bon turystyczny – lista podmiotów + zmiany przepisów
Ewa Janczak-Cwil
Rabarbar w ciąży
Dieta w ciąży
Czy w ciąży można jeść rabarbar? Tak, ale trzeba pamiętać o jednej rzeczy
Luiza Słuszniak
imiona unisex
Imiona
Imiona unisex – jak nazwać dziecko bez wskazywania na płeć? 168 propozycji!
Ewa Janczak-Cwil
biegunka w ciąży
Zdrowie w ciąży
Biegunka w ciąży: przyczyny i leczenie rozwolnienia w ciąży i przed porodem
Ewa Janczak-Cwil
bon turystyczny do kiedy
Aktualności
Bon turystyczny 2022 – ważność bonu. Do kiedy można wykorzystać?
Małgorzata Wódz
zapłodnienie
Starania o dziecko
Zapłodnienie: przebieg, objawy, kiedy dochodzi do zapłodnienia
Magdalena Drab
Czop śluzowy
Przygotowania do porodu
Czop śluzowy – co to, jak wygląda, kiedy odchodzi?
Joanna Biegaj
wyprawka noworodka
Niemowlę
Wyprawka dla noworodka na lato: ubranka i rzeczy do szpitala [LISTA ZAKUPÓW]
Małgorzata Wódz
uczulenie na jad pszczeli / uczulenie na jad osy
Zdrowie
Uczulenie na jad pszczeli i jad osy: objawy, co robić i jak przebiega leczenie
Katarzyna Pinkosz
Szparagi w ciąży: czy można jeść, właściwości, przeciwwskazania
Dieta w ciąży
Szparagi w ciąży: czy można jeść, właściwości, przeciwwskazania 
Luiza Słuszniak
jak pobrać bon turystyczny
Prawo i finanse
Jak pobrać i aktywować bon turystyczny: instrukcja rejestracji na PUE ZUS (krok po kroku)
Milena Oszczepalińska
domowe sposoby na komary
Aktualności
Domowe sposoby na komary: co robić, żeby komary nie gryzły?
Joanna Biegaj
twardy brzuch w ciąży
Zdrowie w ciąży
Twardy brzuch w ciąży – kiedy napięty brzuch jest powodem do niepokoju?
Ewa Cwil
plan porodu
Lekcja 2
Plan porodu: jak go napisać, czy jest obowiązkowy? Wzór do druku
Małgorzata Wódz
pozytywny test ciążowy
Ciąża
Pozytywny test ciążowy – co dalej? Kiedy test ciążowy jest fałszywie pozytywny?
Joanna Biegaj
plamienie implantacyjne
Objawy ciąży
Plamienie implantacyjne: co to jest, jak wygląda, ile trwa? Czy zawsze występuje w ciąży?
Małgorzata Wódz