Gniotki dla dzieci: lepiej je wyrzuć! A jak zrobić domowy gniotek antystresowy?
Gniotki są absolutnym hitem wśród dzieci, ale niestety większość zawiera szkodliwe substancje. Gniotki lepiej jak najszybciej wyrzucić do śmieci – ostrzegają naukowcy. Warto jednak zrobić dla dzieci domowego gniotka, bo taka zabawka nie szkodzi i działa antystresowo.
Popularne gniotki mają niedopuszczalny poziom substancji alergizujących i mogą być rakotwórcze – alarmują duńscy naukowcy po przebadaniu tzw. „squishies”, jednej z najpopularniejszych zabawek dla dzieci. Gniotki wycofano ze sprzedaży w Danii. Ale bezpiecznego gniotka antystresowego dla dzieci można zrobić samodzielnie w domu.
Gniotki dla dzieci: trująca zabawka roku
Gniotek to po prostu gumowy, szczelnie zamknięty balonik wypełniony proszkiem. Na ogół ma na wierzchu wymalowaną wesołą buźkę. Dzieci uwielbiają gniotki – bardzo długo potrafią bawić się nimi, uciskając balonik na wszelkie możliwe sposoby. Gniotki można kupić już za kilkanaście złotych na straganach nad morzem, w górach, w sklepach z zabawkami i oczywiście w internecie. Za każdym razem, gdy się je zgniecie, uwalniają zapach. Psychologowie podkreślają zalety zabawki. Gniotek rozwija zmysł dotyku, doświadczania nowych bodźców i różnych faktur oraz doskonale wpływa na rozwój małej motoryki. Gniotki dla dzieci działają też antystresowo, bo pozwalają wyrzucić z siebie negatywne emocje.
Ale problem z tym, co zabawka ma w środku. A ma sporo niefajnych substancji. Duńska Agencja Ochrony Środowiska wzięła pod lupę 12 pachnących zabawek (ze sklepów stacjonarnych i internetowych). Badania wykazały, że każda sztuka zawierała niedopuszczalny poziom szkodliwych substancji.
Z czego robi się gniotki dla dzieci?
Gniotki dla dzieci mogą być silnie toksyczne. Badania wykazały, że wszystkie przebadane próbki gniotków zawierały niebezpieczne chemikalia, w bardzo wysokich stężeniach. Zidentyfikowano:
- dimetyloformamid,
- styren,
- toluen.
Wszystkie te substancje wykryte w gniotkach uważane są za alergizujące i szkodliwe dla zdrowia. Dimetyloformamid jest niebezpieczny dla układu rozrodczego i może powodować uszkodzenie wątroby. Toluen może uszkodzić nerwy, nerki i prawdopodobnie także wątrobę. Substancja może również wpływać na układ rozrodczy, ma działanie teratogenne, może drażnić oczy i układ oddechowy oraz powodować reakcje alergiczne.
Ryzyko zachorowania wzrasta, jeżeli dziecko podczas zabawy weźmie gniotka do buzi. Agencja wydała ostrzeżenie dla wszystkich rodziców, a samą zabawkę wycofano ze sprzedaży w Danii.
Zamiast tradycyjnych gniotków polecamy zabawki sensoryczne, czyli wspierające rozwój zmysłów.
Jak zrobić gniotka dla dzieci?
Gniotki bez problemu można kupić w polskich sklepach. Ale po co ryzykować, skoro domowy gniotek antystresowy jest zdrowy, bezpieczny i łatwy do zrobienia? Wystarczy wypełnić balon mąką i ryżem, narysować na nim śmieszną buźkę i gotowe. W internecie znajdziesz mnóstwo filmików z instrukcjami, jak zrobić gniotka.
Źródło: onet, ekologia.pl
Zobacz też: