zmysł dotyku u dziecka
Adobe Stock
Gry i zabawy

Rozwijamy zmysł dotyku – 10 fajnych zabaw dla dzieci

Wypróbuj nasze propozycje zabaw sensorycznych na stymulację zmysłu dotyku. Instrukcje są bardzo proste, więc przygotujesz je szybko.

Dotyk jest bardzo ważny dla prawidłowego rozwoju fizycznego i psychicznego dziecka. Kontakt matki z dzieckiem skóra do skóry jest nie do przecenienia - przez dotyk dziecko poznaje świat. Dlatego warto bawić się z dzieckiem w sposób, który pomoże mu dodatkowo rozwijać czucie i świadomość własnego ciała. Dotyk pobudza rozwój mózgu, usprawnia malucha ruchowo, ma wpływ na mowę, a także emocje dziecka.

Miasteczko Zmysłów 2019

10 zabaw rozwijających zmysł dotyku

1. Malowanie bez pędzla

Jak się bawić? Wszelkie formy malowania farbami plakatowymi, kiedy dziecko może zanurzyć w nich ręce to już świetne ćwiczenie dla zmysłów. Jeśli pomalujemy farbami najpierw stopy, a później tymi stopami będziemy starać się robić barwne obrazy na kartkach leżących na  ziemi – zabawa sensoryczna gotowa!

Z doświadczenia: Można malować nie tylko stopami, ale też np. łokciami. Oczywiście najlepiej zabezpieczyć otoczenie przed ubrudzeniem - folią, materiałem, który bez problemu można wyprać. Warto wybrać nietoksyczne farby, które łatwo się zmywają. W ciepłe dni to świetna zabawa na świeżym powietrzu.

2. Rysowanie bez kartek

Jak się bawić? Rysowanie bez kartek brzmi tajemniczo, ale to nic innego, jak np. rysowanie przy pomocy kredy na chodniku. Można też rysować węglem, kredkami różnego rodzaju. Chodzi o to, by dziecko mogło poznać różne materiały, a przy okazji ćwiczyło wyobraźnię, koordynację i mogło twórczo się wyżyć.

Z doświadczenia: Do rysowania bez kartek można też użyć np. pianki do golenia. W domu można tworzyć obrazy piankowe np. na lustrze czy szybie.

3. Sensoryczne pojemniki ze skarbami

Jak się bawić? Rozmaite sensoryczne pojemniki, w których dziecko znajdzie różne struktury, kształty i kolory można wykonać w prosty sposób. Wystarczy do miski lub kartonu nasypać kaszy, makaronu, grochu. Może to być też coś miękkiego: waciki, papierki gniecione w kulki, koraliki, guziki itp. Dziecko ma za zadanie przy pomocy rączek wyszukać jakieś konkretne przedmioty.

Z doświadczenia: Jeśli pozwolisz dziecku pomagać w kuchni i dasz mu swój oddzielny sprzęt, np. sitko, trochę mąki lub grochu oraz pojemniki do przesypywania – też będzie mogło ćwiczyć swój zmysł dotyku i pozna różne konsystencje. Dodatkowo można także nasypać ziarenka do puszek lub plastikowych butelek – w ten sposób powstaną wspaniałe domowe grzechotki.

4. Masy plastyczne i żel sensoryczny

Jak się bawić? Wszelkiego typu masy plastyczne lub gotowy żel, które można kupić w sklepach to świetny pomysł na zabawę dla dziecka. W gęstym żelu (rozpuszcza się w wodzie) można wyszukiwać przedmioty. Z ciastoliny czy zrobionej w domu masy solnej można ulepić rozmaite kształty i rzeczy, którymi potem wspólnie się bawimy.

Z doświadczenia: W sklepach można też znaleźć takie masy, jak np. plastopianki, plastyki, piasek kinetyczny. Ale najtańsza i najprostsza masa solna też jest świetnym źródłem zabawy.

Rozwiąż ten test i sprawdź, czy wiesz wszystko o zmyśle dotyku u dziecka!

5. Zabawa w małych ogrodników

Jak się bawić? Dla tych, którym piaskownica już się znudziła. Równie praktyczny pomysł na zabawę - po prostu posadź z dzieckiem roślinki lub dokarmiaj ptaki. Wystarczy do tego plastikowa butelka, którą smarujemy np. masłem orzechowym, obtacza się ją mieszanką ziaren dla ptaków i przy pomocy sznurka mocujemy w wybranym miejscu. Przy smarowaniu i obtaczaniu w ziarenkach dziecko czynnie nam pomaga.

Z doświadczenia: Już 2-letnie dziecko może pomóc robiąc taki karmnik dla ptaków. Moja córka była zachwycona! Zwłaszcza dotykaniem i przylepianiem różnorodnych ziarenek.

6. Wodne zabawy i przelewanie

Jak się bawić? Do wypełnionej wodą wanny wrzucamy różnego rodzaju przedmioty. Ciężkie, lekkie i sprawdzamy, które się unoszą, a które toną. Inna zabawa to przelewanie wody z kubków i kubeczków do misek i miseczek. Im większa różnorodność, tym lepiej. Co unosi się i tonie na wodzie? Można pociąć np. plastikowe rurki albo wrzucać znalezione na spacerze kamyczki. To świetna zabawa nad jeziorem lub nad morzem. Oczywiście pod nadzorem.

Z doświadczenia: Można też zrobić... tęczę! Użyć  popularnych kolorowych drażetek/pastylek czekoladowych lub owocowych. Układamy je w kółko na talerzu i polewamy gorącą wodą. Krótka zabawa, ale bardzo efektowna.

7. Ścieżki i dróżki sensoryczne

Jak się bawić? Trzeba zbudować na podłodze tor przeszkód lub wytyczyć ścieżkę przy pomocy różnych materiałów. Przydatna będzie np. folia bąbelkowa, futro, rozmaite tkaniny i... wszystko co przyjdzie wam do głowy, a po czym dziecko może stąpać gołymi stopami. Ważne, żeby w dotyku różniły się od siebie. Małe kawałki materiałów można zbierać, po większych można chodzić.

Z doświadczenia:  Dla młodszych dzieci można też przygotować tablicę, np. z kartonu, na której będą przyczepione kawałeczki tych materiałów. Dziecko będzie mogło ich dotykać.

8. Masaże i zabawy w masażyki

Jak się bawić? Zabawa w masowanie różnymi przedmiotami polega na masowaniu poszczególnych części ciała z użyciem rozmaitych przedmiotów, np. gąbki, piórek, piłki z kolcami, futerka. Dziecko może zamknąć oczy i zgadywać jaki to przedmiot. Po krótkim czasie – zamiana ról. Można też bawić się w popularną zabawę dotykając pleców: "Idą słonie, idą konie, idzie pani na szpileczkach, pada deszczyk, przeszedł dreszczyk" itp. Najważniejsze to nie spieszyć się, delikatnie dotykać, skupić się na dziecku.

Z doświadczenia: Takim typowym masażykiem jest też najsłynniejszy "Idzie raczek nieboraczek, jak uszczypnie będzie znaczek". Ale można też wykorzystać znane: "Idzie kominiarz po drabinie, zaraz będzie przy kominie. Liczy kroki raz-dwa-trzy. Kominiarzem jesteś ty!". Książeczka "Przytulanki. Czyli wierszyki na dziecięce masażyki" może się przydać!

9. Worek pełen niespodzianek

Jak się bawić? Potrzebny będzie worek materiałowy, albo po prostu jakiś nieprzezroczysty. Wkładamy do niego różne rzeczy. Dziecko wsuwając rękę ma odgadnąć co to za rzecz. Po odgadnięciu może opisywać przedmiot, np. „To jest kwadratowe, twarde i się otwiera… to jest książeczka”. Potem dziecko może przygotować taki worek z niespodziankami dla rodzica.

Z doświadczenia: Dziecko dzięki tej zabawie rozszerzy też swoje słownictwo!

10. Bawimy się w gotowanie lub pieczenie

Jak się bawić? Bawimy się w gotowanie lub pieczenie, ale... prawdziwe! To jest tak proste, że rzadko przychodzi nam do głowy. Chcemy zrobić wszystko szybciej, jak maluch śpi i żeby nie było bałaganu. Warto czasami jednak poświęcić więcej czasu i perfekcyjny ład po to, by maluch ćwiczył zmysł dotyku. Można wspólnie zrobić np. pierogi lub ciasteczka. Wówczas przygotowujemy ciasto, mamy sypką mąkę, nalewamy wodę, rozbijamy jajko - ciekawe są różne konsystencje i struktury oraz mieszanie. A efekt będzie niezwykle smakowity.

Z doświadczenia: Oczywiście gotowanie i pieczenie pobudzi jednocześnie zmysł węchu i zmysł smaku.

Znacie jeszcze jakieś zabawy, które rozwijają zmysł dotyku u dziecka?

Przeczytaj też:

Rozwój zmysłów dziecka - dlaczego zajęcia ogólnorozwojowe to dobry pomysł? Film

Jak zrobić gluta
Adobe Stock
Gry i zabawy
Jak zrobić gluta - 6 bardzo prostych przepisów
Jak zrobić gluta, żeby się udał? Skorzystaj z naszych przepisów. Większość potrzebnych składników znajdziesz u siebie w domu. Wystarczy je wymieszać i gotowe! Takiego gluta możesz zrobić z mydła, płynu o mycia naczyń, mąki, a nawet... płynu do soczewek!

„Jak zrobić gluta” - to pytanie zadaje sobie większość rodziców, których dzieci zakochały się w tej elastycznej masie. Maluchy uwielbiają robić go same, a potem ugniatać i rozciągać w dłoniach. Jego wykonanie jest bardzo proste i... tanie! Przedstawiamy aż 6 przepisów na zrobienie gluta. Koniecznie też zerknij na nasze „złote rady”, dzięki którym jego wykonanie będzie jeszcze prostsze.  1. Jak zrobić gluta - przepis - Jak zrobić gluta z wody i kleju? - Jak zrobić gluta z pianki do golenia? - Jak zrobić gluta z mąki? - Jak zrobić gluta z płynu do naczyń? - Jak zrobić gluta z mydła? - Jak zrobić gluta z płynu do soczewek? 2. Jak zrobić gluta – złote rady 3. Co to jest glut? 4. Glut – zalety zabawki 5. Jak się bawić glutem? Jak zrobić gluta - przepis Zabawa glutem i robienie go na pewno nie są przeznaczone dla bardzo małych dzieci, które lubią wszystko wsadzać do ust. To zabawa dla przedszkolaków - mniej więcej 5-latków i starszych, czyli dzieci umiejących już przestrzegać zasad bezpiecznej zabawy. Oto kilka najważniejszych zasad przy robieniu gluta: sprawdź, czy dziecko nie jest uczulone na któryś ze składników do zrobienia gluta, miseczki do wyrabiania masy przeznacz wyłącznie już do tego celu, po zrobieniu gluta trzeba dokładnie umyć ręce, naczynia i blat, na którym był robiony. Jak zrobić gluta z wody i kleju? Do zrobienia gluta z wody i kleju potrzebujesz: kilka łyżek kleju bezbarwnego kilka łyżek wody łyżkę żelu do prania Wszystkie składniki wymieszaj w miseczce lub kubku. Gdy już się ze sobą dobrze połączą – weź masę do rąk i ugniataj, aż powstanie glut. Gluta przechowuj w szczelnie zamkniętym pudełku. Jak zrobić gluta z pianki do golenia? Do zrobienia gluta z pianki do golenia potrzebujesz: klej w...

niemowlę, zabawa, uśmiech
Pielęgnacja
W co się bawić zimą
Jeśli twój maluch stanął już na nóżkach i ruszył na podbój świata, znajdziesz w nim najlepszego kompana zabaw. I to bez względu na aurę panującą na dworze.

Dla dziecka, które skończyło roczek, mama jest najlepszym partnerem do zabawy. Jeszcze nie ciągnie go do rówieśników, na razie bacznie przygląda im się z daleka. Dlaczego stanowicie dobraną parę? Ty masz setki pomysłów na zabawy, dla dziecka jesteś duża i silna. Maluszka rozpiera energia, dotyka, próbuje, zagląda – i nie ma mowy, by go powstrzymać. Obojgu wam przyda się ruch i śmiech, zwłaszcza na powietrzu. W drugim i trzecim roku życia malec odkrywa, do czego służą otaczające go przedmioty. Ale z radością o tym zapomina. Wtedy garnek przestaje być garnkiem, a staje się perkusją, stawem dla gumowych kaczek albo strażackim kaskiem. Dzięki temu nie potrzebujesz wielu zabawek, by zapewnić maluchowi doskonałą rozrywkę, przy okazji ćwicząc jego paluszki, rozwijając wyobraźnię i wyostrzając zmysły . Oto garść pomysłów. Domowe zabawy zimowe Gdy na dworze zawierucha albo szkrab troszkę choruje, plac zabaw zorganizuj w domu. Sprytne paluszki Wielką frajdą dla dziecka będzie lepienie. Może to robić z plasteliny, ciastoliny, ale wykorzystaj też ciasto solne. Świetnym materiałem do lepienia, np. figurek zwierząt, są chrupki kukurydziane. Potnij je na krótsze kawałki, z których powstaną krówki, kotki i pieski. Aby skleić chrupki, wystarczy zwilżyć ich końce wodą. Gdy farma będzie już gotowa, naśladujcie odgłosy, jakie wydają zwierzęta. Co to daje: zabawa doskonali precyzję rączek , uwrażliwia wnętrza dłoni oraz receptory znajdujące się w opuszkach palców. Uwaga! Jeśli lepicie z plasteliny, ciastoliny czy masy solnej, pilnuj, by dziecko ich nie jadło. Bawcie się w „ciepłe–zimne” – podawaj malcowi kawałki masy z lodówki lub ogrzane w dłoniach. Niech oceni ich temperaturę. Kuchenna orkiestra Przygotuj drewniane łyżki, pokrywki, deseczki oraz plastikowe pojemniki. Możecie razem zorganizować...

Zabawy na urodziny
Fotolia
Gry i zabawy
Sprawdzone zabawy urodzinowe dla dzieci w wieku 3-6 lat
Zamierzasz zorganizować dziecku urodziny i szukasz inspiracji, jakie zabawy będą odpowiednie na tę okazję? Zobacz nasze propozycje!

Przyjęcie urodzinowe dla dzieci nie może się obyć bez ciekawych zabaw. Zanim zaprosisz gromadę przyjaciół twojego dziecka, przemyśl, w jaki sposób zorganizować im ten wspólny czas. Nie masz pomysłów? Tutaj znajdziesz ich całkiem sporo. Podpowiadamy, jakie atrakcje warto przygotować dzieciom na imprezę urodzinową! Zabawy na urodziny w domu i w ogrodzie Zabawy urodzinowe powinny być dostosowane do wieku uczestników i w miarę możliwości angażować wszystkich. Koniecznie dostosuj je do miejsca, w którym będzie odbywał się kinderbal. Np. puszczanie wielkich baniek mydlanych lepiej zarezerwować na zabawę urodzinową w ogrodzie, chyba że nie masz nic przeciwko zamoczeniu podłóg w całym mieszkaniu. Również zawody, które wymagają większej przestrzeni , takie jak bieg w workach czy rzucanie do celu lepiej, żeby odbywały się na powietrzu niż w ciasnym mieszkaniu. Z kolei w domu najlepiej sprawdzą się zabawy kreatywne , wymagające precyzji, takie jak rysowanie, lepienie, tworzenie. Na dworze niespodziewany wiatr mógłby zepsuć całą radość z zabawy, a tego chciałabyś pewnie uniknąć. Pamiętaj też, żeby nie robić niczego na siłę. Nawet jeśli przygotujesz dziesięć superzabaw, a dzieci będą chciały bawić się tylko w jedną z nich, nie każ im przestawać. W końcu ostatecznie chodzi o miłe spędzenie czasu, a nie o wypełnianie planu przyjęcia punkt po punkcie. Zabawy urodzinowe dla 5-latków i 6-latków Starsze przedszkolaki chętnie będą się bawić w bardziej skomplikowane zabawy. Dzieci w wieku 5-6 lat potrafią już grać według zasad, lubią zabawy kreatywne , zadaniowe, chętnie też biorą udział w różnego rodzaju zawodach. Atrakcją dla dzieci w tym wieku będą zabawy w:  ciuciubabkę; podchody; poszukiwaczy skarbów; lepienie z masy solnej ; kalambury; dekorowanie drewna metodą decoupage; zawody sportowe z nagrodami; tańce w parach z...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Partner
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Partner
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Partner
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Partner
Polecamy
Porady
jak pobrać bon turystyczny
Prawo i finanse
Jak pobrać i aktywować bon turystyczny: instrukcja rejestracji na PUE ZUS (krok po kroku)
Milena Oszczepalińska
ukraińskie imiona
Imiona
Ukraińskie imiona: męskie i żeńskie + tłumaczenie imion ukraińskich
Joanna Biegaj
cytaty na urodziny
Cytaty i przysłowia
Mądre i piękne cytaty na urodziny –​ 22 sentencje urodzinowe
Joanna Biegaj
Ile dać na Chrzest?
Święta i uroczystości
Ile wypada dać na chrzciny w 2022 roku? – kwoty dla rodziny, chrzestnych i gości
Luiza Słuszniak
gdzie nad morze z dzieckiem
new badge ranking small
Niemowlę
Gdzie nad morze z dzieckiem? TOP 10 sprawdzonych miejsc dla rodzin z maluchami
Hanna Szczesiak
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki (urlop na dziecko) – wszystko, co trzeba wiedzieć o nowym urlopie
Joanna Biegaj
pesel po 2000
Prawo i finanse
PESEL po 2000 - zasady jego ustalania
Agnieszka Majchrzak
hiszpańskie imiona
Imiona
Najczęściej nadawane hiszpańskie imiona - ich znaczenie oraz polskie odpowiedniki
Joanna Biegaj
Bon turystyczny: jak wykorzystać w 2022?
Aktualności
Gdzie można wykorzystać bon turystyczny – lista podmiotów + zmiany przepisów
Ewa Janczak-Cwil
Urlop ojcowski
Prawo i finanse
Urlop ojcowski 2022: ile dni, ile płatny, wniosek, dokumenty
Magdalena Drab
przedmioty w 4 klasie
Aktualności
Jakie są przedmioty w 4 klasie szkoły podstawowej w roku szkolnym 2022/2023? [LISTA]
Ewa Janczak-Cwil
300 plus
Prawo i finanse
300 plus 2022 – dla kogo, kiedy składać wniosek?
Małgorzata Wódz
na komary dla niemowląt
Zdrowie
Co na komary dla niemowląt: co wolno stosować, czego unikać?
Ewa Janczak-Cwil
urwany kleszcz
Zdrowie
Urwany kleszcz: czy usuwać główkę kleszcza, gdy dojdzie do jej oderwania?
Ewa Janczak-Cwil
Bon turystyczn atrakcje dla dzieci
Czas wolny
Bon turystyczny – atrakcje dla dzieci, za które można płacić bonem
Ewa Janczak-Cwil
300 plus dla zerówki 2021
Aktualności
300 plus dla zerówki w 2022 roku – czy Dobry Start obejmuje sześciolatki?
Joanna Biegaj
rekrutacja do liceum
Wychowanie
Jak wygląda rekrutacja do liceum 2022/2023? Jak dostać się do dobrego liceum?
Joanna Biegaj