Zabawki dla dzieci
AdobeStock
Aktualności

UOKiK i służby skarbowe zakwestionowały 700 tys. zabawek

Polscy celnicy w ramach specjalnej akcji skontrolowali zabawki sprowadzane z zagranicy. W sumie pod lupę trafiło blisko 1,5 mln podejrzanych zabawek.

Zabawki potrzebne są nie tylko, by nieść radość, ale także, by wspomagać prawidłowy rozwój malucha. Warto jednak pamiętać, że producenci, którzy wabią kolorami nie zawsze mają na względzie dobro naszego dziecka... Stąd pomysł akcji, w której państwa Grupy Wyszehradzkiej (Polska, Węgry, Czechy i Słowacja) wspólnie wypowiedziały wojnę niebezpiecznym zabawkom sprowadzanym spoza Unii.  W efekcie w każdym z tych krajów różne służby i urzędy połączyły siły, by nie wpuścić na teren Unii zabawek, które zawierają zbyt dużo groźnych dla zdrowia substancji chemicznych - ftalanów.

W Polsce przy akcji, która odbyła się we wrześniu i październiku 2017 r., współpracowały: Krajowa Administracja Skarbowa (KAS), Inspekcja Handlowa oraz Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Kontrole odbyły się na granicy. Dzięki temu niebezpieczne produkty nie trafiły do polskich sklepów.   - Kierowała nami troska o bezpieczeństwo dzieci. Cieszymy się, że dzięki naszym wspólnym działaniom nie trafią do nich zabawki, które mogłyby zaszkodzić ich zdrowiu – mówi Marek Niechciał, prezes UOKiK.

Niebezpieczne ftalany

Inspekcja Handlowa na zlecenie UOKiK na co dzień czuwa nad tym, aby zabawki, które można kupić w polskich sklepach, były bezpieczne. W ramach tej akcji podejrzane zabawki zostały zatrzymane jeszcze na granicy. Polscy celnicy skontrolowali w sumie blisko 1,5 mln zabawek zgłaszanych do odprawy celnej. Jeśli coś budziło ich zastrzeżenia, zgłaszali sprawę do Inspekcji Handlowej. Ta wydała w sumie 58 opinii, z tego aż 49 negatywnych. Ostatecznie ok. 700 tys. zabawek nie zostało dopuszczonych do obrotu w Polsce. Część z nich nie miała wymaganej dokumentacji albo oznakowania, więc nie było pewności, czy spełniają obowiązujące w UE wymagania bezpieczeństwa. Funkcjonariusze KAS po konsultacji z inspektorami IH typowali plastikowe zabawki do specjalistycznych badań na stężenie ftalanów. W sumie przebadano 55 próbek. W 25 próbkach (wszystkie pochodziły z Chin) normy były przekroczone, czasem nawet kilkaset razy, np. w głowie jednej z lalek z zestawu „Sweet girl” zbadanej w laboratorium UOKiK stężenie ftalanu wyniosło ok. 29 proc. (dopuszczalne stężenie to 0,1%). Celnicy w sumie zniszczyli 30 tys. sztuk zabawek, które zawierały zbyt dużo toksycznych estrów. 

Krajowa Administracja Skarbowa w 2017 r. uczestniczyła w sumie kontrolach 5,5 mln sztuk importowanych towarów. 88 proc. z nich nie spełniało wymagań lub stwarzało zagrożenie.

Uważaj na miękki plastik

Jako rodzice nie posiadamy wiedzy i możliwości, by sprawdzić dokładny skład zabawki. Warto wiedzieć, że szczególnie niebezpieczne ftalany najczęściej występują w miękkich, plastikowych zabawkach - lalkach, zwierzątkach do kąpieli, kucykach i jednorożcach, maskach karnawałowych, piłkach, skakankach, gryzakach, grzechotkach, samochodzikach z miękkimi oponami. I na te zabawki powinniśmy uważać. Na co jeszcze zwrócić uwagę? Przede wszystkim przed zakupem należy sprawdzić, czy zabawka, którą wybrałaś, ma odpowiednie oznaczenia i symbole. Na opakowaniu musi być podana:

 • nazwa i adres producenta,
 • uwagi i zastrzeżenia np. o małych elementach, substancjach alergizujących lub koniecznym nadzorze osoby dorosłej,
 • informacja dotycząca wieku dziecka, dla którego jest przeznaczona,
 • informacja czy zabawka posiada atest PZH, IMiDz lub IPCZD i czy zgodna jest Rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 18 września 2001 roku i normą EN 71 (europejska - oznaczenie CE) lub ASTM - F963 (amerykańska).

Warto również zwrócić uwagę na producenta, zazwyczaj duże i znane firmy nie produkują szkodliwych zabawek (choć bywają wyjątki).

Kupując zabawkę wybierz taką, która:

 • będzie dostosowana do wieku dziecka i etapu rozwoju,
 • nie będzie zawierała małych elementów, które mogą trafić do buzi lub nosa,
 • jest wykonana solidnie i jest ładnie wykończona,
 • nie ma ostrych krawędzi,
 • łatwo nie pęknie i się nie zniszczy, 
 • ma solidne szwy np. pluszak,
 • pozsiada sznurek niedłuższy niż 22 cm, dla dzieci do 3 roku życia  np. samochód do ciągania,
 • ewentualne baterie ma umieszczone tak, by dziecko nie mogło ich wydostać,
 • posiada blokadę, jeśli jest to zabawka, która można złożyć np. wózek.

 


Zabawka nie może zawierać szkodliwych substancji (np. ftalany) lub je wydzielające (np. ołów czy chrom)! Farby użyte do pomalowania muszą być nietoksyczne, nie mogą się także łuszczyć i odpadać od przedmiotu. 

Jeżeli masz wątpliwości co do bezpieczeństwa czy jakości zabawki, skontaktuj się z Inspekcją Handlową lub Departamentem Nadzoru Rynku w UOKiK.

Kupując zabawki zwracacie uwagę na te wszystkie szczegóły? Napiszcie w komentarzach.


Źródło: UOKiK

Zobacz także:

 

Redaktorka Mamotoja.pl o śnie swoich córek: zaakceptuj fakt, że dzieci są różne

zabawki dla niemowlaka
Adobe Stock
Rozwój
Bezpieczne zabawki dla dzieci: 7 zasad kupowania dla rodziców
Cechy bezpiecznych zabawek to wiedza obowiązkowa dla każdego rodzica. Bez znajomości zasad bezpieczeństwa nie ma co wyruszać na poszukiwania prezentu dla dziecka. Dlaczego bezmyślne kupowanie zabawek może być groźne? Bo pomysłowość malca i łatwość wymyślania nietypowych rozwiązań nie mają granic.

Bezpieczne zabawki dla dzieci, czyli jakie? Grzechotki, klocki, lale, autka – twoje dziecko bawi się nimi codziennie. Dlatego tak ważne jest, by nie zrobił sobie nimi krzywdy. Kontrole w sklepach wciąż wykazują, że nie jest dobrze – zastrzeżenia budzi nawet jedna trzecia zabawek, szczególnie tych dla najmłodszych dzieci. Trzeba dokładnie sprawdzać zarówno zabawki do kąpieli, jak i klocki czy lalki. Zanim coś kupisz, dobrze to obejrzyj. Jaka powinna być bezpieczna zabawka dla dziecka? Bezpieczne zabawki to takie, które są dostosowane do umiejętności dziecka. Zabawka nie może zawierać małych elementów, które maluch może połknąć, włożyć sobie do noska czy ucha. Wszystkie jej części muszą być na trwałe przymocowane (np. oczko czy nosek misia nie mogą być łatwe do wyjęcia). Ważna jest precyzja wykończenia: ostre krawędzie, luźne nitki czy słabe szwy ją dyskwalifikują. Mechanizmy, które są w zabawce, powinny być tak skonstruowane, by dziecko mogło je samo uruchomić (odpowiednio do wieku). W przypadku zabawek dla niemowląt musisz mieć możliwość ich umycia lub wyprania. Uwaga! Na etykietach producenci często zawyżają wiek dziecka, dla którego zabawka jest przeznaczona. Bezpieczne zabawki dla dzieci: z jakiego materiału? Materiał w bezpiecznych zabawkach musi być trwały i odporny na uszkodzenia. Po uderzeniu zabawka nie może pęknąć, nie powinien odpaść od niej żaden element, a z pluszaka wychodzić futerko. Tworzywo nie może zawierać szkodliwych substancji (np. ftalanów) albo ich wydzielać (np. chromu lub ołowiu). Farby użyte do pomalowania muszą być nietoksyczne i niełuszczące się.   Skąd wiadomo, że zabawka nie zawiera toksycznej substancji? W przypadku niektórych zabawek (np. akcesoriów plastycznych czy kosmetyków dla lalek) wystarczy, jeśli przeczytasz etykietę, sprawdzając skład i to,...

toksyczne zabawki
Fotolia
Aktualności
Toksyczne zabawki napływają do nas ze Wschodu
Coraz częściej celnicy przechwytują toksyczne zabawki. Sprawdź, które produkty zagrażają zdrowiu twojego dziecka.

Celnicy z Izby Celnej we Wrocławiu przestrzegają rodziców przed kupowaniem toksycznych zabawek , które zagrażają zdrowiu dzieci. Coraz częściej przechwytują na granicy podróbki zabawek dla dzieci , które zawierają szkodliwe ftalany i kleje , których stężenie jest tak wysokie, że są one toksyczne dla dzieci. Jakie zabawki zagrażają naszym dzieciom? Rodzice powinni zwrócić szczególną uwagę na zabawki z miękkiego plastiku, w tym produkty do pływania : zabawki nadmuchiwane: piłki, nadmuchiwane zwierzątka i baseny nadmuchiwane zabawki ruchowe przeznaczone do wspinania lub skakania zabawki nadmuchiwane przeznaczone do używania w płytkiej wodzie: małe materace, małe łódki, koła do pływania. Zabawki te mogą zawierać wysokie stężenie ftalanów , czyli estrów kwasu ftalowego, które nadają im większą elastyczność. Dopuszczalne stężenie ftalanów w tych wyrobach to 0,1 proc. w stosunku do masy materiału z dodatkiem plastyfikatorów. Wyższe stężenie niż dopuszczalne jest niebezpieczne dla dzieci i ma negatywny wpływ na gospodarkę hormonalną , w szczególności na rozrodczość. Produkty te mają intensywny zapach kleju, który może zaniepokoić rodziców. Polecamy:   Plażowe zabawki dla przedszkolaka Jak rozpoznać, czy zabawka jest bezpieczna dla dziecka? Zabawki powinny być odpowiednio oznakowane, w większości przypadków znakiem CE (deklaracja producenta, że wyrób spełnia wymagania dyrektyw unijnych w zakresie bezpieczeństwa użytkowania, ochrony zdrowia i ochrony środowiska) oraz posiadać wymagane ostrzeżenia , np. "Do używania jedynie w wodzie na głębokości, na której dziecko wyczuwa dno pod nogami oraz pod nadzorem osoby dorosłej" lub ostrzeżenie: "Wyłącznie do użytku domowego" - w przypadku nadmuchiwanych zabawek ruchowych. Zabawki, które zawierają małe elementy , które mogą być brane przez dzieci do ust,...

chińskie zabawki niebezpieczne dla dzieci
Adobe Stock
Aktualności
Tysiące chińskich zabawek zatrzymanych przez kontrolę
Były niebezpieczne dla zdrowia dzieci - miały wielokrotnie przekroczone normy stężenia związków chemicznych.

Jedna z podlaskich firm zgłosiła do odprawy dwie partie zabawek sprowadzonych z Chin. Wzbudziły one podejrzenie funkcjonariuszy Krajowej Administracji Skarbowej w Białymstoku. Oddano je do analiz laboratoryjnych, a ich wynik potwierdził obawy, co do fatalnej jakości zabawek. Trujące lalki i figurki dla zwierząt Chodzi o ponad 2,2 tys. zabawek wyprodukowanych w Chinach i przywiezionych do naszego kraju, m.in. lalek i figurek zwierząt. Po kontroli dokumentacji i oględzinach towaru pracownicy KAS skierowali je do szczegółowych badań. W laboratorium wykryto, że zawierały wysokie, wielokrotnie przekraczające dopuszczalne normy stężenie ftalanów - związków chemicznych, z którymi kontakt może być niebezpieczny dla zdrowia – poinformował asp. Maciej Czarnecki z zespołu prasowego Izby Administracji Skarbowej (IAS) w Białymstoku. Niebezpieczne ftalany Ftalany to syntetyczne związki obecne w artykułach z tworzyw sztucznych, nadające im elastyczność. Stosowane są również do produkcji farb i lakierów. Ich nadmiar może być przyczyną astmy oraz prowadzić do zaburzeń układu nerwowego, szczególnie u dzieci. Przy dłuższym kontakcie ze skórą mogą wchłaniać się do organizmu i są łatwo rozpuszczalne w ślinie. Zabawki nie trafią do sprzedaży W związku z tym Podlaski Wojewódzki Inspektor Inspekcji Handlowej zdecydował, że zatrzymane zabawki stwarzają poważne zagrożenie dla zdrowia i bezpieczeństwa potencjalnych użytkowników i nie mogą być dopuszczone do sprzedaży. - 2214 sztuk niebezpiecznych dla dzieci zabawek nie trafi do sprzedaży. Towar zostanie zniszczony na koszt importera - poinformował Czarnecki. Do zadań KAS należy bezpieczeństwo i ochrona rynku, w tym zastrzeżonych znaków towarowych. Wśród podrabianych towarów często są również właśnie zabawki, np. lalki czy klocki znanych producentów. KAS współpracuje z Inspekcją Handlową i administracją,...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Partner
Miasteczko Zmysłów 2
Małe dziecko
Odwiedź Miasteczko Zmysłów i poznaj jego atrakcje!
Partner
KINDER Niespodzianka WSCW
Rozwój dziecka
Poznaj świat emocji dziecka! Ruszyła akcja Widzę, Słyszę, Czuję, Wiem
Partner
Polecamy
Porady
imiona dla dzieci, imiona amerykańskie
Imiona
Imiona amerykańskie – żeńskie i męskie, stare, rzadkie i popularne
Magdalena Drab
Życzenia na Dzień Dziecka
Święta i uroczystości
Życzenia na Dzień Dziecka 2022: wierszowane, wzruszające, śmieszne, poważne
Milena Oszczepalińska
bon turystyczny do kiedy
Aktualności
Bon turystyczny 2022 – ważność bonu. Do kiedy można wykorzystać?
Małgorzata Wódz
zapłodnienie
Starania o dziecko
Zapłodnienie: przebieg, objawy, kiedy dochodzi do zapłodnienia
Magdalena Drab
biegunka w ciąży
Zdrowie w ciąży
Biegunka w ciąży: przyczyny i leczenie rozwolnienia w ciąży i przed porodem
Ewa Janczak-Cwil
Pieniądze na dziecko
Prawo i finanse
Świadczenia na dziecko: co przysługuje po urodzeniu dziecka 2022? [ZASIŁKI, ULGI]
Małgorzata Wódz
Podróż kleszczowy
Poród naturalny
Poród kleszczowy: wskazania, powikłania, skutki dla matki i dziecka
Ewa Janczak-Cwil
Czop śluzowy
Przygotowania do porodu
Czop śluzowy – co to, jak wygląda, kiedy odchodzi?
Joanna Biegaj
co jeść w ciąży
Dieta w ciąży
Co jeść w ciąży, a czego lepiej unikać? Lista produktów
Małgorzata Wódz
plan porodu
Lekcja 2
Plan porodu: jak go napisać, czy jest obowiązkowy? Wzór do druku
Małgorzata Wódz
wyprawka dla noworodka wiosna
Noworodek
Wyprawka dla noworodka: wiosną to obowiązkowa lista! (ubranka i rzeczy do wózka)
Małgorzata Wódz
twardy brzuch w ciąży
Zdrowie w ciąży
Twardy brzuch w ciąży – kiedy napięty brzuch jest powodem do niepokoju?
Ewa Cwil
pozytywny test ciążowy
Ciąża
Pozytywny test ciążowy – co dalej? Kiedy test ciążowy jest fałszywie pozytywny?
Joanna Biegaj
plamienie implantacyjne
Objawy ciąży
Plamienie implantacyjne: co to jest, jak wygląda, ile trwa? Czy zawsze występuje w ciąży?
Małgorzata Wódz
jak ubrać dziecko na spacer
Pielęgnacja
Jak ubrać niemowlę i starsze dziecko na spacer, by nie było mu za zimno ani za gorąco?
Małgorzata Wódz
Pozycje wertyklane do porodu
Poród naturalny
Pozycje wertykalne do porodu: dlaczego warto rodzić w pozycji wertykalnej?
Dominika Bielas
wody płodowe
Przygotowania do porodu
Jak wyglądają wody płodowe? Jak je rozpoznać?
Beata Turska
9 miesięcy w 4 minuty: tak powstaje życie
Przebieg ciąży
Rozwój płodu tydzień po tygodniu – ten film wzruszy każdego!
Joanna Biegaj