Urodzić zdrowe dziecko - to cel nadrzędny każdej przyszłej mamy. Dlatego regularnie monitorujemy ciążę, łykamy kwas foliowy i ogólnie staramy się robić wszystko zgodnie z zaleceniami lekarza. Ale wiele zależy także od naszego zdrowia jeszcze przed ciążą. Aby wszystko było z nim w porządku, najlepiej szczepmy się - apelują lekarze. Te badania powinny rozwiać wszystkie wasze wątpliwości!

Reklama

Przebadano ponad 1 mln 700 tys. dzieci

To najnowsze badania pokazujące, jak infekcje w ciąży negatywnie wpływają na rozwój mózgu dziecka, a w dalszym etapie na jego zdrowie psychiczne. Opublikowało je czasopismo naukowe Amerykańskiego Towarzystwa Psychiatrycznego "JAMA Psychiatry". Naukowcy wykazali, że zakażenia kobiety z okresu ciąży zwiększają ryzyko rozpoznania autyzmu lub depresji u ich dzieci.

Wydział Położnictwa i Ginekologii Uniwersytetu Washington School of Medicine zbadał związek między występowaniem zakażenia wymagającego hospitalizacji w okresie ciąży a występowaniem chorób neuropsychiatrycznych u dziecka. Przebadano w tym celu 1 milion 791 tysięcy 520 szwedzkich dzieci urodzonych w latach 1973–2014. Wyniki obserwacji zostały zebrane z aż 41 lat.

Blisko 80 proc. ryzyko zachorowania na autyzm

Naukowcy analizowali zakażenia kobiet w ciąży związane z hospitalizacją oraz takie ciężkie zakażenia jak posocznica, zapalenie opon mózgowych, zapalenie mózgu, płuc, grypa, odmiedniczkowe zapalenie nerek, zapalenie błon płodowych oraz zakażenie dróg moczowych. Okazało się, że w przypadku tych chorób aż o 79 procent zwiększa się prawdopodobieństwo rozpoznania autyzmu oraz o 24 procent ryzyko rozpoznania depresji u ich dzieci.

Nie znaleziono powiązania z występowaniem choroby afektywnej dwubiegunowej lub psychozy. Badacze wykazali jednak, że każda infekcja w okresie ciąży może powodować nieznaczne uszkodzenia mózgu u płodu, przyczyniając się do rozwoju autyzmu i depresji.

Zobacz także

Szczepienia przed i w trakcie ciąży

Stąd też naukowcy podkreślają znaczenie zapobieganiu zakażeń zarówno przed zajściem w ciążę, jak również w okresie ciąży. W tym przypadku szczepienia mogą być tego najskuteczniejszą metodą.

Aby jak najlepiej przygotować się do ciąży, należy zacząć to robić już pół roku wcześniej. Lekarze zalecają, aby w tym czasie zaszczepić się przeciwko:

  • różyczce;
  • grypie;
  • ospie;
  • tężcowi i błonicy;
  • zapaleniu wątroby typu A i B.

Czy w ciąży można się szczepić? Tak, gdyż stan ten nie jest bezwzględnym przeciwwskazaniem do ich wykonania (w tym czasie nie podaje się szczepionek zawierających żywe drobnoustroje). Dlatego, jeżeli wymaga tego stan zdrowia kobiety i dziecka, można, po konsultacji z lekarzem ginekologiem wykonać szczepienia przeciw:

  • grypie;
  • WZW B;
  • krztuścowi.

Czy pilnowałyście swoich szczepień jeszcze przed zajściem w ciążę? Napiszcie swoje zdanie w komentarzach.

Reklama

Źródło: pzh.gov.pl

Reklama
Reklama
Reklama