Trzeba przyznać, że sztuczne ognie to niezwykle piękne i fascynujące zjawisko. Dla wielu osób puszczanie fajerwerków kończy się jednak wizytą na ostrym dyżurze. Jeśli nie wyobrażasz sobie rodzinnego sylwestra bez sztucznych ogni, sprawdź jak zadbać o bezpieczeństwo swoje i swojej rodziny. Przeczytaj koniecznie!

Reklama

Najczęstsze urazy

Co roku najwięcej ofiar eksplozji jest właśnie wśród młodzieży i dzieci. Najczęstsze urazy to:

 • oparzenia, często głębokie;
 • uszkodzenia ciała, powstających nie tylko bezpośrednio w wyniku wybuchu petardy, ale też wtedy, kiedy straci się przy tym równowagę i upadnie na twardą ziemię lub różne przedmioty;
 • uszkodzenia narządu wzroku.

Nie zawsze ranna jest osoba odpalająca sztuczne ognie, ale często są to osoby, które tylko oglądały pokaz. Dlatego tak ważne jest, by odpowiednio się przygotować do puszczania sztucznych ogni.

Fajerwerki mają także wielu przeciwników. Są wśród nich przede wszystkim miłośnicy zwierząt - hałas towarzyszący pokazowi sztucznych ogni to dla wielu zwierzaków źródło silnego stresu i lęku. Cierpią nie tylko nasze domowe pupile: psy i koty, ale także dziko żyjące zwierzęta oraz ptaki, które podrywają się do lotu w panicznym strachu, rozbijają o ściany budynków, łamią skrzydła. Coraz więcej miast rezygnuje z oficjalnych pokazów sztucznych ogni, właśnie przez wzgląd na dobro zwierząt. Nie zmienia to faktu, że wiele osób nadal uwielbia tę rozrywkę, fajerwerki są ogólnodostępne w sklepach, a huk puszczanych petard słyszymy na kilka dni przed Sylwestrem i przez kilka dni nowego roku.

Jak robić to mądrze i bezpiecznie?

 1. Przede wszystkim pamiętaj, by sztuczne ognie kupować z pewnych źródeł, czyli w sklepach. Choć taka przyjemność może być droższa, możesz mieć pewność, że towar był przechowywany w odpowiednich warunkach.
 2. Zwróć uwagę czy zakupiony produkt posiada instrukcje obsługi w języku polskim i odpowiednie atesty. Produkty oryginalne przechodzą serię badań, sprawdza się ilość prochu, mierzy głośność wystrzału, tylko takie produkty uzyskują odpowiednie certyfikaty.
 3. Koniecznie sprawdź także, czy obudowa nie posiada wad mechanicznych np. pęknięć, wgnieceń lub wybrzuszeń.
 4. Dobrze wybierz miejsce, w którym będziesz przechowywać sztuczne ognie. Przede wszystkim poza zasięgiem dziecięcych rąk!
 5. Dobrze dobierz miejsce, w jakim będziesz odpalać race. Nie używaj sztucznych ogni w dużych skupiskach ludzi. Optymalne warunki do odpalania sztucznych ogni to spory plac, na którym nikogo nie ma — a obserwatorzy stoją co najmniej kilka metrów od petardy.
 6. Jeśli chcesz puszczać sztuczne ognie z dzieckiem, musi się ono znajdować w bezpiecznej odległości. Sztuczne ognie odpala WYŁĄCZNIE dorosły. Pamiętaj także, że nie tylko o potencjalne urazy chodzi, głośny huk może przerazić małe dziecko.
 7. Nigdy nie odpalaj racy trzymając w ręku. Wbij w ziemię lub postaw stabilnie na betonie.
 8. Przewiduj tor lotu i miejsce upadku. Pamiętaj – fajerwerki i petardy to otwarte źródła ognia, które mogą być przyczyną pożaru!
 9. Sztuczne ognie odpalaj tylko na trzeźwo. Tylko w ten sposób jesteś w stanie w pełni zapewnić sobie i innym bezpieczeństwo.
 10. Jeśli nie doszło do wybuchu, absolutnie nie próbuj jej odpalić ponownie. Jeśli podejrzewasz, że lont zgasł, odczekaj kilka minut, zanim podejdziesz.

Czy wiesz, że w całym kraju obowiązuje bezwzględny zakaz sprzedaży rac, petard i innych materiałów pirotechnicznych dzieciom. Sprzedaż niepełnoletnim fajerwerków lub petard jest przestępstwem i każdy, to robi musi liczyć się z grzywną albo ograniczeniem/pozbawieniem wolności nawet na dwa lata. Policjanci zachęcają, by informować ich o handlowcach, którzy sprzedają petardy dzieciom.

Zobacz także

Źródło: wp.pl, tvnwrszawa.pl

Robicie pokaz sztucznych ogni dla dzieci? Napiszcie w komentarzach.

Zobacz także:

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama