Mleko matki wpływa na zachowanie i rozwój dziecka – tak wykazały 2 międzynarodowe badania opublikowane przez pisma "PLOS Medicine" i "The Lancet Global Health".
Niemowlęta karmione przez pierwsze roku życia wyłącznie piersią sprawiają mniej problemów wychowawczych w przyszłości zaś uczniowie, którzy w dzieciństwie zachęcani byli przez rodziców do zabaw edukacyjnych, lepiej radzą sobie w szkole!

Reklama

- Co trzecie dziecko z krajów rozwijających się nie wykorzystuje swojego pełnego potencjału. Te badania pokazują, że rodzice mogą zwiększyć szanse swoich dzieci na lepszy rozwój poznawczy i społeczny poprzez karmienie piersią oraz zabawy edukacyjne - komentuje dr Peter A. Singer z kanadyjskiej organizacji Grand Challenges Canada, która ufundowała oba badania.

Karmienie piersią a problemy wychowawcze

Z badań tych wynika, że dzieci karmione wyłącznie piersią przez pierwsze 6 miesięcy życia (900 z 1500 badanych dzieci) o 56% rzadziej sprawiały kłopoty wychowawcze w wieku 7-11 lat w porównaniu z dziećmi karmionymi piersią przez okres krótszy niż miesiąc.

Równoległe prowadzone badanie (wśród dzieci z ubogich rodzin z Pakistanu) wykazało, że zaangażowanie rodziców i opiekunów w edukacyjną i kreatywną zabawę z dziećmi wpływa na ich iloraz inteligencji, poprawia pamięci czy rozwój zachowań prospołecznych.
Rodzice biorący udział w badaniu zostali poinstruowani, w jaki sposób skutecznie komunikować się z dziećmi do 2. roku życia podczas zabawy, by najlepiej stymulować ich rozwój emocjonalny, zdolności poznawcze, językowe i funkcje motoryczne.
Po 2 latach porównano umiejętności dzieci, których rozwój był wspomagany podczas zabaw edukacyjnych z ich rówieśnikami, którzy nie uczestniczyli w badaniu. Wyniki wykazały, że dzieci biorące udział w edukacyjnym programie miały:

  • wyższy iloraz inteligencji,
  • lepiej rozwinięte funkcje wykonawcze (obejmujące m.in. planowanie i rozwiązywanie problemów czy pamięć roboczą),
  • wykazywały więcej zachowań prospołecznych.

Ile czasu w ciągu dnia poświęcasz na zabawę z dziećmi? Napisz w komentarzu.

Zobacz także
Reklama

Zobacz też: Jak wspierać inteligencję dziecka? – 7 sprawdzonych rad

Reklama
Reklama
Reklama