Na kwarantannę kierowane są osoby, które miały kontakt z osobą chorą na COVID-19. W związku z tym, że pandemia nie odpuszcza i chorych jest coraz więcej – przybywa dzieci, młodzieży i dorosłych, którzy trafiają na kwarantannę. Sprawdź kiedy i jak możesz zwolnić dziecko z kwarantanny.

Reklama

Obowiązek kwarantanny – kogo nie obowiązuje?

Od 25 stycznia 2022 roku kwarantanna trwa 7 dni. Mimo że wcześniej jej czas wynosił 10 dni – skrócenie kwarantanny nie stanowi ulgi dla rodziców, którzy np. zaplanowali wyjazd na ferie. Bywa, że data wyjazdu pokrywa się z czasem kwarantanny i prowadzi do zmiany planów, a często i utraty wpłaconej zaliczki. Nie brakuje również rodziców młodszych i starszych dzieci, którzy podczas kwarantanny pociech nie mogą normalnie pracować i martwią się, że zdalne lekcje nie zastąpią „normalnych” zajęć.

To główne powody, dla których rodzice szukają sposobów na to, jak zwolnić dziecko z kwarantanny. Warto w takiej sytuacji wiedzieć, że kwarantanna nie obowiązuje, gdy dziecko jest zaszczepione lub ma negatywny wynik testu na COVID-19. Tak samo jest zresztą w przypadku młodzieży i dorosłych.

Po pierwsze: szczepienie

Czy szczepienie zwalnia z kwarantanny? Tak. Zaszczepione osoby nie są kierowane na kwarantannę i – nawet jeśli miały kontakt z osobą chorą na COVID-19 – nie muszą przez 7 dni przebywać w domu. W przypadku gdy zaszczepiona jest cała rodzina – jej członkowie bez obaw mogą planować wyjazdy, nawet z dużym wyprzedzeniem.

Rodzice zaszczepionych dzieci mogą również posyłać je do szkoły lub przedszkola – nawet gdy niezaszczepione dzieci z klasy lub grupy przebywają na kwarantannie i mają zdalne lekcje. Zgodnie z zaleceniem Rady Medycznej, dyrekcja szkoły (przedszkola) powinna w miarę możliwości zorganizować zajęcia dla uczniów, którzy nie muszą przebywać na kwarantannie.

Zobacz także

Po drugie: negatywny wynik testu

Innym sposobem na to, jak zwolnić dziecko z kwarantanny, jest zrobienie mu testu w punkcie pobierania wymazów. Negatywny wynik badania oznacza automatyczne zwolnienie z kwarantanny. Warto wziąć jednak pod uwagę, że na wyniki testu trzeba będzie poczekać – od kilku godzin do kilku dni. Co więcej – nawet gdy dziecko nie ma objawów COVID-19 – należy liczyć się z tym, że test wyjdzie pozytywny. Wtedy sanepid nałoży na dziecko obowiązek izolacji, która twa 10 dni.

A co, jeśli osoby zaszczepione po kontakcie z osobą zakażoną mają objawy COVID-19? Rzecznik praw pacjenta informuje, że wtedy należy skontaktować się z lekarzem POZ. Lekarz po ocenie stanu zdrowia dziecka może zlecić wykonanie testu lub stwierdzić, że wcale nie jest to konieczne. Według dostępnych statystyk – zaszczepione osoby, nawet gdy zachorują na koronawirusa, przechodzą go łagodniej i dużo szybciej niż osoby niezaszczepione.

Źródło: gov.pl

Zobacz także:

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama