Prawo dla rodziców

opieka nad chorym dzieckiem
prawo dla rodziców
prawo pracy

Opieka nad chorym dzieckiem 2023: ile dni przysługuje? Czy są płatne?

Rodzic chorego dziecka ma prawo wziąć wolne dni na opiekę. Nie jest to jednak urlop w pełni płatny. Wyjaśniamy, ile dni wolnych należy się pracownikowi i jakie wynagrodzenie dostaniesz za opiekę nad chorym dzieckiem.
Magdalena Drab
Nazwisko dziecka
prawo dla rodziców

Nazwisko dziecka: czy dziecko musi mieć nazwisko ojca? Jakie są możliwości?

Choć w Polsce najczęściej dziecko otrzymuje nazwisko po ojcu, nie zawsze musi tak być. Może nosić również nazwisko matki albo oba, matki i ojca. Przepisy jasno regulują tę kwestię, również jeśli chodzi o nazwisko dziecka ze związku nieformalnego (partnerskiego). A jak to wygląda ze społecznego punktu widzenia?
Milena Oszczepalińska
Zmiany w Kodeksie pracy ważne dla rodziców [urlop rodzicielski, elastyczne formy czasu pracy i inne]
urlop
prawo dla rodziców
urlopy dla rodziców

Zmiany w Kodeksie pracy  ważne dla rodziców w 2023 roku [urlop rodzicielski, elastyczne formy czasu pracy i inne]

Zmiany w Kodeksie pracy były przygotowywane już od jakiegoś czasu. Na początku roku 2023 rząd przyjął projekt takich zmian. Wiele z nich dotyczy pracujących rodziców. Sprawdź, co warto wiedzieć na temat nowych przepisów.
Luiza Słuszniak
zasiłek rodzinny
pieniądze
prawo dla rodziców

Zasiłek rodzinny 2023: ile wynosi i komu przysługuje? Jaki dochód do zasiłku rodzinnego?

Zasiłek rodzinny to pomoc dla najuboższych rodzin. Jego kwota co jakiś czas ulega podwyższeniu, zmienia się też kryterium dochodowe dające prawo do pobierania świadczenia. Aby ubiegać się o tzw. rodzinne, należy złożyć wniosek o zasiłek w urzędzie lub online.
Magdalena Drab
Urlop dla ojca po urodzeniu dziecka
prawo dla rodziców
prawo pracy
urlop ojcowski

Urlop dla ojca po urodzeniu dziecka: sprawdź aktualne przepisy!

Ojcu przysługuje urlop po urodzeniu dziecka. Od lutego 2023 r., w związku z tzw. dyrektywą unijną work-life balance, wchodzą w życie przepisy zmieniające dotychczasowe zasady korzystania z urlopów dedykowanych rodzicom. Czy wiesz, jaki urlop po urodzeniu dziecka przyznawany jest ojcu? Sprawdź też, ile dni urlopu jest przewidzianych dla ojca po urodzeniu dziecka.
Małgorzata Sztylińska-Kaczyńska
Urlop ojcowski
prawo dla rodziców
opieka nad dzieckiem

Urlop ojcowski 2023: ile dni, ile płatny, wniosek, dokumenty

Urlop ojcowski to płatny urlop, z którego może skorzystać ojciec spełniający wymienione w przepisach warunki. Urlop przysługuje tylko w określonym czasie, potem przepada. Można wykorzystać go w całości lub podzielić na części. Przedstawiamy najważniejsze informacje o urlopie ojcowskim. Wyjaśniamy, jak należy o niego wnioskować, i jak się niebawem zmieni.
Magdalena Drab
Urlop tacierzyński
prawo dla rodziców
opieka nad dzieckiem

Urlop tacierzyński 2023 –​ ile dni wolnych, zasady przyznawania, wniosek

Urlop tacierzyński umożliwia mężczyźnie opiekę nad dzieckiem. Można z niego skorzystać, pod warunkiem że matka dziecka zrezygnuje z części przysługującego jej urlopu macierzyńskiego. Niewykorzystana część urlopu może wówczas przejść na ojca. W trakcie urlopu tacierzyńskiego przysługuje prawo do zasiłku.
Joanna Biegaj
urlop ojcowski wniosek
ojciec
prawo dla rodziców
opieka nad dzieckiem

Wniosek o urlop ojcowski 2023 – wzór do druku

Wniosek o urlop ojcowski należy złożyć w formie pisemnej u pracodawcy. Do wniosku o udzielenie urlopu ojcowskiego należy dołączyć m.in. oświadczenie, że nie skorzystało się z tego prawa wcześniej. Wydrukuj gotowy wzór wniosku o urlop ojcowski i dowiedz się, jak prawidłowo go napisać.
Magdalena Drab
opieka nad zdrowym dzieckiem
prawo dla rodziców

Opieka na dziecko 2023: ile dni wolnych rodzic może wziąć na dziecko? 

Zasiłek opiekuńczy na zdrowe dziecko przysługuje rodzicowi, który z powodu sytuacji losowej (np. choroby niani lub drugiego rodzica) musi zająć się zdrowym dzieckiem. Aby otrzymać zasiłek, należy spełniać określone kryteria i złożyć wymagane dokumenty. Tłumaczymy, jakie zmiany weszły w życie w opiece nad dzieckiem i ile dni wolnych można wziąć łącznie na dziecko.
Magdalena Drab
szkoły pytają o powody niechodzenia dzieci na religię
szkoła
prawo dla rodziców

Takich pytań szkoła nie powinna zadawać. „Kazano nam to zrobić”

O praktyce stosowanej w wielu szkołach opowiada jedna z mam. Choć to niezgodne z konstytucją, rodziców próbuje się zmusić do udzielenia odpowiedzi na temat uczestnictwa dzieci w lekcjach religii. Urzędnicy przekonują, że muszą zbierać takie informacje.
Ewa Janczak-Cwil
Minimalna temperatura w szkole
prawo dla rodziców

Minimalna temperatura w szkole – przepisy, podstawa prawna

Wielu rodziców zaczyna się zastanawiać, jaka powinna być minimalna temperatura w szkole. Pytanie jest uzasadnione, gdyż coraz poważniejsze stają się obawy o to, czy wystarczy energii i funduszy do ogrzania szkół. Sprawdziliśmy, co na temat minimalnej temperatury w szkole mówią przepisy.
Ewa Janczak-Cwil
do kiedy rodzice muszą utrzymywać dziecko
pieniądze
prawo dla rodziców
pomoc dzieciom

Do kiedy rodzice muszą utrzymywać dziecko? Odpowiedź może cię zdziwić!

Do kiedy rodzice muszą utrzymywać dziecko? To pytanie zadają sobie nie tylko rodzice, ale i dorosłe dzieci, zwłaszcza uczące się. Kiedyś obowiązek utrzymania dziecka kończył się wraz z osiągnięciem przez nie pełnoletności. Jak jest teraz?
Małgorzata Sztylińska-Kaczyńska
Nowe urlopy dla rodziców
prawo dla rodziców
urlop rodzicielski
urlopy dla rodziców

Nowe urlopy dla rodziców w 2022 roku: od kiedy więcej dni wolnych?

Nowe urlopy, za sprawą decyzji Parlamentu Europejskiego i Rady Europejskiej, w polskim Kodeksie pracy pojawią się już w sierpniu 2022 roku. Dyrektywa rodzicielska oraz w sprawie przejrzystych i przewidywalnych warunków pracy w Unii Europejskiej obejmie wszystkie osoby zatrudnione w ramach umowy o pracę. O ile dni wolnego wydłużą się urlopy?
Małgorzata Sztylińska-Kaczyńska
rejestr ciąż  czy jest się czego bać
ciąża
prawo dla rodziców

Możliwe skutki wprowadzenia tzw. rejestru ciąż. „To narzędzie represji”

Politycy partii rządzącej uspokajają: to dla bezpieczeństwa pacjentek, a kobiety i prawnicy alarmują: to kolejny krok do zniewolenia kobiet w Polsce. Wyjaśniamy, jakie informacje będą gromadzone w rejestrze ciąż i czym to może grozić.
Ewa Janczak-Cwil
rząd chce wiedziec o tobie wszystko
prawo dla rodziców

Projekt „Wielki Brat”? Rząd chce wiedzieć wszystko o naszych rodzinach! A gdzie prawo do prywatności?!

Rządzący chcą zebrać w jednym miejscu informacje o Polakach ze wszystkich urzędów i instytucji. W bazie obok nazwiska obywatela mają znaleźć się ważne informacje na jego temat. To łamie zasady ochrony danych RODO!
Ewa Janczak-Cwil
Idziesz chodnikiem z dzieckiem? Zgodnie z prawem grozi za to nagana albo nawet grzywna 5 tys. zł!
przepisy
prawo dla rodziców

Idziesz chodnikiem z dzieckiem? Zgodnie z prawem grozi za to nagana albo nawet grzywna 5 tys. zł!

Czy wiesz, że podczas spaceru czy przejażdżki rowerowej z dzieckiem poniżej 7. roku życia grozi nagana albo wysoka grzywna? Zgodnie z przepisami: maluchom nie wolno przebywać nawet na chodniku, poboczu czy ścieżce rowerowej. Bez względu na tym, czy towarzyszy im opiekun, czy nie. Pracownicy Sądu Rejonowego w Sokółce dopatrzyli w się kodeksie luki prawnej…
Luiza Słuszniak
rodzina zastępcza
rodzina
prawo dla rodziców

Jak zostać rodziną zastępczą – warunki, finansowanie [ETAPY KROK PO KROKU]

Aby zostać rodziną zastępczą należy spełnić określone warunki i złożyć odpowiedni wniosek. Proces ten składa się z kilku etapów, podczas których kandydaci na rodziców zastępczych są sprawdzani i oceniani. Przechodzą także odpowiednie szkolenie. 
Joanna Biegaj
Jak zwolnić dziecko z kwarantanny?
prawo dla rodziców
koronawirus

Jak zwolnić dziecko z kwarantanny?

Czy w obowiązujących przepisach znajdziemy podpowiedź, jak zwolnić dziecko z kwarantanny? Tak. Okazuje się, że prawo przewiduje taką możliwość. Korzystają z niej rodzice, którzy zaplanowali rodzinny wyjazd i nie chcą z niego rezygnować, lub po prostu nie wyobrażają sobie, by ich dziecko (często już po raz kolejny) siedziało zamknięte w czterech ścianach domu.
Luiza Słuszniak
Polski Ład wspiera TYLKO małżeństwa, a wyklucza wszystkich innych!
prawo dla rodziców
samotny rodzic
samotne macierzyństwo

Polski Ład wspiera TYLKO małżeństwa, a wyklucza wszystkich innych!

Polski Ład uderza w samotnych rodziców. Okazuje się, że z finansowego punktu widzenia bardziej opłacalne jest małżeństwo bez dzieci niż samotne macierzyństwo lub ojcostwo.
Luiza Słuszniak
prawa człowieka
prawo dla rodziców
prawa dziecka
prawo rodzinne

Prawa człowieka – czym są, kiedy powstały, cechy praw i przykłady

Prawa człowieka są zespołem wolności i praw, które przysługują każdemu człowiekowi. Z ich uwzględnieniem konstruowane są akty prawne, np. konstytucje, ustawy, dyrektywy, konwencje czy traktaty. Prawa człowieka są wartościami uniwersalnymi.
Ewa Janczak-Cwil
rozwód a dzieci
prawo dla rodziców
rozstanie rodziców
emocje dziecka

Rozwód a dzieci: rady dla rodziców (emocje dziecka i formalności)

Rozwód to trudna sytuacja, która wymaga odpowiedzialnego i pełnego wsparcia podejścia rodziców. Wyjaśniamy, jak przebiega rozwód, gdy macie dzieci, jakie formalności i dokumenty są wymagane przez sąd i jak rozwód wpływa na dziecko w zależności od jego wieku.
Magdalena Drab
opieka naprzemienna nad dzieckiem po rozwodzie
prawo dla rodziców

Opieka naprzemienna nad dzieckiem po rozwodzie: wady i zalety. Co mówi prawo?

Opieka naprzemienna nad dzieckiem, zwana również pieczą wspólną, oznacza, że dziecko przebywa na przemian u każdego z rozwiedzionych rodziców. Aby sąd zadecydował o opiece naprzemiennej nad dzieckiem po rozwodzie, rodzice muszą zgodnie wystąpić o to rozwiązanie. Wyjaśniamy, czy opieka naprzemienna jest dobra dla dziecka.
Magdalena Drab
pomoc rodzinie, interwencja
prawo dla rodziców
pomoc charytatywna
pomoc dzieciom

Pomagamy mamom!

Serwis mamotoja.pl to nie tylko eksperckie rady, ale także pomoc dla ciężarnych, mam i dzieci. Jeśli jakiś urząd, placówka zdrowotna czy oświatowa twoim zdaniem nie działają tak, jak powinny, jeśli chcesz pomóc w nagłośnieniu ważnej sprawy – napisz do nas. Pomożemy!
Aleksandra Sokalska
Rodzic 1 i Rodzic 2 we włoskim prawie
prawo dla rodziców
prawo rodzinne

W dowodzie zamiast matki i ojca będą… „RODZIC 1” i „RODZIC 2”

Określenia „rodzic 1” i „rodzic 2” będą widniały w nowych dowodach osobistych dla dzieci poniżej 14 roku życia na terenie całych Włoch.
Aleksandra Zaborowska
Zasiłek chorobowy w ciąży
prawo dla rodziców
zwolnienie lekarskie w ciąży
zasiłek chorobowy

Ile wynosi zasiłek chorobowy w ciąży i jak go otrzymać?

Zasiłek chorobowy w ciąży może być pobierany w przypadku, gdy przyszła mama ma odprowadzane składki na ubezpieczenie chorobowe (obowiązkowe – przy umowie o pracę lub dobrowolne – przy umowie zlecenie oraz własnej działalności gospodarczej) i przebywa na L4.
Milena Oszczepalińska
Zwolnienie na dziecko w szpitalu
prawo dla rodziców
prawo pracy

Zwolnienie na dziecko w szpitalu: komu przysługuje i na jakich zasadach?

Zwolnienie na dziecko w szpitalu jest potrzebne, by móc opiekować się chorym dzieckiem bez utraty środków do życia. L4 na chore dziecko jest płatne. Nie każdy jednak może je otrzymać.
Agnieszka Majchrzak
czy można zwolnić kobietę w ciąży
urlop macierzyński
prawo dla rodziców
zwolnienie lekarskie

Czy można zwolnić kobietę w ciąży – co mówią przepisy 2020?

Czy można zwolnić kobietę w ciąży? Zgodnie z przepisami jest to niemożliwe, gdyż prawo pracy mocno chroni kobietę ciężarną przed utratą pracy. Są jednak wyjątki, kiedy jest to dopuszczalne, gdy np. ma miejsce likwidacja zakładu pracy. Ale także wówczas przyszła mama może dochodzić swoich praw.
Małgorzata Wódz
emeryrura 4 plus
prawo dla rodziców

Jak dużo kobiet dostaje pieniądze z Mama 4 Plus - ministerstwo policzyło

To świadczenie uzależnione jest od ilości dzieci. Oto najnowsze liczby, ilu kobietom zostało wypłacone.
Agnieszka Majchrzak
urlop ojcowski
prawo dla rodziców

Urlop ojcowski: ilu mężczyzn w Polsce opiekuje się swoim dzieckiem

Czy panowie w Polsce są chętni do tego? Te dane dają do myślenia.
Agnieszka Majchrzak
separacja a rozwód
rozwód
kryzys małżeński
prawo dla rodziców

Separacja: co to jest, faktyczna a prawna, separacja a rozwód (różnice i podobieństwa)

Separacja nie jest tym samym co rozwód, nie rozwiązuje małżeństwa. Daje jednak podobne do rozwodu skutki prawne. Są też różnice między separacją faktyczną a prawną.
Karolina Stępniewska, Alicja Hass