Koronawirus: brak testów na COVID-19. Zakażonych jest nawet 10 razy więcej?
Według danych opublikowanych w czwartek przez WHO liczba zakażonych koronawirusem na całym świecie przekroczyła już 1 milion. Profesor Brendan Murphy, główny ekspert medyczny rządu Australii przypuszcza, że rzeczywista liczba zakażonych koronawirusem może być dziesięciokrotnie większa, niż wskazują na to oficjalne statystyki.
Jak stwierdził Murphy, wiele zakażeń koronawirusem pozostaje niewykrytych, m.in. z powodu braku testów lub braku transparentności w działaniach niektórych krajów. Zdaniem Murphy’ego rzeczywista liczba może być od 5 do 10 razy większa niż oficjalnie podawany milion zakażonych.
Polska wykonuje za mało testów na koronawirusa
W najnowszym rankingu państw należących do Unii Europejskiej Polska zajmuje przedostatnie miejsce pod względem liczby wykonywanych testów (na milion mieszkańców). Za nami jest tylko Rumunia. Z zestawienia wynika, wskaźnik 1,9 tys. testów na milion jest 3-4 razy niższy niż europejska norma (w Czechach - 7,5 tys. Litwie 8,7 tys., Austrii 12 tys.). Tak mała liczba wykonywanych testów przyczynia się do powstawania wątpliwości względem publikowanych statystyk zachorowalności i śmiertelności na COVID-19, nie tylko ekspertów takich jak Murphy.
Reakcja Ministra Zdrowia
W reakcji na wyniki rankingu i burzę, jaką zastawienie wywołało w mediach, 4 kwietnia minister zdrowia Łukasz Szumowski poinformował, że — zgodnie z opublikowanym zarządzeniem — szpitale mogą już zamawiać testy dla personelu medycznego i pacjentów, które będą refundowane przez NFZ.
Ile testów zostało już wykonanych?
Minister zdrowia poinformował, że dotychczas wykonano już 72 901 testów. Ostania doba była pod tym względem rekordowa — wykonano 5,9 tys. testów. 4 kwietnia za pośrednictwem twittera Szumowski komunikował, że zakupiono właśnie 300 tys. kolejnych testów. Jak napisał minister: „testujemy ok. 6 tys. na dobę, możliwości są znacznie większe, w laboratoriach jest już 150 tys. zestawów, kolejne 500 tys. jest już zakontraktowane, w sumie zakontraktowane mamy blisko 800 tys. testów genetycznych”.
Oby zwiększona liczba wykonywanych testów przyczyniła się do właściwej diagnozy i postępowania w przypadku zarażenia COVID-19.
źródło: pap, oko.press
Zobacz także:
- Nowe obostrzenia dotyczące komunikacji
- Jak żyć i nie zwariować na kwarantannie?
- Jak dbać o psychikę w dobie koronawirusa?