Kurs pierwszej pomocy – czy umiesz ratować dziecko?
Wiesz, ile uciśnień klatki piersiowej powinnaś wykonać, gdy dziecko nie oddycha? Czy klepać niemowlę po plecach, gdy się zadławi? Jak często możesz zmieniać lekarza dziecka? Których leków absolutnie nie wolno podawać maluchowi? Odpowiedzi na te wszystkie pytania (i wiele innych) znajdziesz w specjalnym wydaniu „Kurs Pierwszej Pomocy".
Kiedy na świecie pojawiły się moje dzieci, pojawił się też strach o nie. Pewnie go znacie. Czy będzie zdrowe? Czy ta kupka nie wróży przypadkiem biegunki? O, kicha – znów będzie chorować? I to przerażenie, że gdyby mojemu dziecku coś się stało...
Dobra wiedza – mniejszy strach
Można się przerażać i nie robić nic. Albo przygotować się na wypadek. Wszelki. Bo dzieci broją, psocą i mają tysiąc pomysłów na minutę. Najczęściej kończą się one jedynie siniakiem czy guzem, ale bywają też poważniejsze obrażenia. Warto wiedzieć, jak wówczas reagować. Nie chcę, żeby zabrzmiało to pompatycznie, ale można dzięki takiej wiedzy uratować dziecku życie.
Pierwsza pomoc w małym palcu
Od 29 kwietnia w kioskach można kupić wydanie specjalne „Kurs Pierwszej Pomocy". Jest przeznaczone dla rodziców. Bo musisz wiedzieć, że sposób udzielania pierwszej pomocy czasami uzależniony jest od wieku, np. inaczej ratuje się niemowlę, które nie oddycha, a inaczej nieoddychające dziecko powyżej 1. roku życia. Podobnie jest z zadławieniem.
W wydaniu znajdziesz mnóstwo informacji na temat zdrowia i bezpieczeństwa dziecka:
- instruktaże krok po kroku (resuscytacja, zadławienie, oparzenie, złamanie, krwotok, zatrucie)
- podpowiedzi, jak zadbać o bezpieczeństwo dziecka w domu, na podwórku, podczas zabawy i w czasie podróży
- prawa małego pacjenta
- wywiady z ratownikami, lekarzami, policjantami, dzięki którym przekonasz się, jak czasem niewiele trzeba, by wydarzył się wypadek, i niewiele trzeba, by fachowo pomóc dziecku
Zobacz też: Foteliki samochodowe - bezpieczna podróż
Najlepsi eksperci
Patronem wydania została Fundacja Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy, która jest autorem programu edukacyjnego „Ratujemy i Uczymy Ratować". Co to oznacza? To, że w gazecie znajdziesz rzetelne i najbardziej aktualne informacje dotyczące zasad udzielania pierwszej pomocy (wytyczne w tej kwestii zmieniają się co kilka lat). Dzięki nim będziesz wiedzieć, co zrobić, gdy zdarzy się wypadek. A taka wiedza, uwierzcie, powoduje, że strach o dziecko staje się znacznie mniejszy. Sama sprawdziłam.