Wielu specjalistów podkreśla, że najlepszy wiek, by zostać mamą ze względów biologicznych to między 18 a 25 rokiem życia. Jednak mało która kobieta czuje się gotowa na dziecko mając naście lat. Coraz częściej kobiety wolą poczekać do 30-tki. Kylie Jenner przekonuje jednak, że w tak młodym wieku ciąża nie musi być wpadką, a decyzję taka można podjąć świadomie.

Reklama

Za młode na matki

Temat młodych mam powraca za sprawą młodziutkiej Kylie Jenner. Celebrytka niedawno urodziła maluszka, mając zaledwie 19-lat. Nastolatka jeszcze przed zajściem w ciążę mówiła otwarcie, że mamą chciałby zostać w młodym wieku. Clebrytka zdecydowała się ukryć wiadomość o ciąży, ze względu na to, że chciała dla dobra dziecka unikać stresujących sytuacji, a także wykorzystać ten czas na przygotowanie się do roli matki. Napisała również na Instagramie, że okres ciąży był dla niej najpiękniejszym życiowym doświadczeniem, które zupełnie ją odmieniło.

Na zostanie mamą w młodym wieku zdecydowało się także wiele innych gwiazd. Co więcej, wiele z tych przykładów udowadnia, że taka ciąża to nie koniec świata. Np. Sofia Vergara wyszła za mąż w wieku 18 lat, a mając 19 lat urodziła synka, dopiero później zrobiła karierę w show-biznesie. Modelka Natalia Vodianova urodziła pierwszego syna, Lucasa, w wieku 18 lat. Prezenterka Katarzyna Dowbor została mamą w wieku zaledwie 19 lat. Później stała się jedną z najbardziej rozpoznawalnych prezenterek telewizyjnych i jest wciąż aktywna zawodowo. „Królowa soulu” Aretha Franklin pierwsze dziecko urodziła w wieku zaledwie 14 lat, a kolejne w wieku lat 16. Legendarna aktorka, Shirley Temple urodziła córkę w wieku 19 lat.

Dzieci rodzą dzieci

Choć nasze babcie rodziły dzieci młodo, przez ostatnie lata pokutuje przekonanie, że takie mamy nie mogą być szczęśliwe, a ciąża w tak młodym wieku to wpadka. Często jest utożsamiana ze zmarnowanym życiem oraz brakiem możliwości realizacji swoich planów zawodowych, czy marzeń. Badania pokazuje, że życie młodej mamy faktycznie nie jest łatwe. Wiele kobiet podkreśla jednak, że kluczowe jest wsparcie partnera i rodziców.

Z raportu MTV opracowanego przez Millward Brown SMG/KRC, że największym problemem nastoletnich mam są trudności finansowe – wskazało je 44 proc. ankietowanych. Utrudnieniem bywa także brak akceptacji ze strony środowiska (21 proc.), brak wsparcia ze strony rodziny i/lub ojca dziecka (19 proc.), brak możliwości kontynuacji nauki (15 proc.) oraz brak doświadczenia w wychowywaniu dziecka (12 proc.). Badania wykazały także, że nastoletnie matki wciąż są w naszym społeczeństwie stygmatyzowane. Aż 26 proc. respondentów o młodych dziewczynach, które zostały mamami, myśli w kategoriach: „dzieci rodzą dzieci”.

Zobacz także

Warto zaznaczyć, że wiek ciężarnej czasem nie ma nic wspólnego z dojrzałością, a to przecież o nią chodzi. A Wy co uważacie na temat ciąży przed 20-tką? Napiszcie w komentarzach.

Zobacz także:

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama