Lekarze alarmują: rak jelita grubego u coraz większej liczby ciężarnych
To na razie prognozy, ale bardzo niepokojące: liczba przypadków raka jelita grubego u ciężarnych będzie wzrastać. Tymczasem ciąża utrudnia postawienie prawidłowej diagnozy. To ciężarne muszą być czujne i nie dać się zbywać lekarzom.
Coraz więcej kobiet zwleka z urodzeniem dziecka. Sprawia to, że zachodzą w ciążę w późniejszym wieku niż kobiety z poprzednich pokoleń. Z drugiej strony coraz więcej młodych kobiet diagnozowanych jest i leczonych z powodu raka jelita grubego. Te dwa fakty sprawiają, że specjaliści nie mają wątpliwości: coraz więcej ciężarnych będzie chorych na ten nowotwór.
To tylko ciąża czy jednak rak?
Rak jelita grubego daje objawy, które często występują też w przebiegu ciąży: zmiana rytmu wypróżnień (biegunka na zmianę z zaparciami), anemia, skurcze i bóle brzucha, ogólne osłabienie, krwawienie z dolnego odcinka przewodu pokarmowego. To sprawia, że lekarze bardzo często ich występowanie zrzucają na karb ciąży, zamiast wysłać pacjentkę na dalsze badania. Niestety połóg i karmienie piersią też mogą maskować chorobę nowotworową tocząca się w obrębie jelita grubego. Efekt? Choroba jest diagnozowana u ciężarnych później niż u pozostałych grup pacjentów.
Tymczasem wczesne wykrycie raka jelita daje aż 90 proc. szans na całkowite wyleczenie. W stadium czwartym choroby szanse na przeżycie kolejnych 5 lat maleją do 10 proc. Jest więc o co walczyć: o to, by choroba była wykrywana u ciężarnych jak najwcześniej.
Wystarczy zrobić badania!
Jeśli u kobiety w ciąży istnieje ryzyko, że może mieć raka jelita grubego (np. rak ten był diagnozowany w rodzinie kobiety), lekarz powinien ją skierować na dalszą diagnostykę. W tym celu wykonuje się test na krew utajoną w kale, badanie USG, badanie per rectum, rezonans magnetyczny oraz badanie endoskopowe trzech ostatnich odcinków układu pokarmowego: odbytnicy, esicy i dolnego odcinka zstępnicy.
Aby zwiększyć świadomość na temat raka jelita grubego wśród ciężarnych, ich rodzin oraz lekarzy, Fundacja EuropaColon Polska zorganizowała akcję „Nie przegap objawów”.
Zobacz także
„Nie chcemy absolutnie straszyć przyszłych mam, ale nie możemy też omijać tego tematu. Podejmujemy trudne tematy, aby jak najwcześniej wykryć nowotwór jelita grubego” – mówi Iga Rawicka, prezes Fundacji.
Źródło: pap.pl
Piszemy też o: