Tiktokerka uznała, że maź płodowa to najzdrowsza substancja dla skóry maluszka, dlatego postanowiła nie zmywać jej z dziecka po porodzie. Kąpiel odłożyła na naprawdę długi czas.

Reklama

Nie kąpała noworodka przez miesiąc. Za długo?

Shahnta Hoare oświadczyła, że nie będzie kąpać synka ani przemywać niczym jego skóry. Jej zdaniem maź płodowa, która pokrywa ciało dziecka po urodzeniu, ma zbawienne działanie, cudownie nawilża i chroni.

„Miał ją [maź płodową] na fałdach szyi, uszach, palcach u rąk i nóg. Jest najlepsza i najlepiej nawilża” – powiedziała tiktokerka.

24-latka zdaje sobie sprawę, że dla niektórych rodziców brak kąpieli przez tak długi czas jest zwykłym zaniedbaniem, a jeszcze inni uważają jej postępowanie za obrzydliwe. Mimo to wybrała taki naturalny sposób na ochronę skóry synka. Słusznie?

Według ekspertów pierwsza kąpiel noworodka powinna odbyć się nie wcześniej niż 6 godzin od porodu (WHO). Choć maź płodowa stanowi dla skóry ochronę, po powrocie do domu najlepiej ją zmyć. Wraz z mazią płodową dziecko pozbędzie się groźnych drobnoustrojów, które przyniosło ze sobą ze szpitala. Jeśli mama urodziła w domu, można wstrzymać się z kąpielą, ale nie dłużej niż kilka dni.

Zobacz także

Pamiętaj! Kąpiel tuż po porodzie jest konieczna, jeśli dziecko zostało ubrudzone smółką lub krwią.

Piszemy też o:

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama