Tego dnia wszystkie dzieci mogą pójść spać później!
Co roku w połowie maja ludzi opanowuje nastrój błądzenia po gmachach muzeów. Przewidzianych jest także wiele atrakcji dla najmłodszych, więc warto skorzystać.
Inauguracja projektu Noc Muzeów miała miejsce już 13 lat temu. Z roku na rok liczba zaangażowanych instytucji rośnie. Oprócz muzeów są to: domy kultury, stowarzyszenia, fundacje, pracownie artystyczne, urzędy oraz szereg miejsc niezwiązanych z kulturą. Warto więc sprawdzić jakie atrakcje w twoim mieście przygotowano dla dzieci. Interaktywne zwiedzanie, wykłady, zagadki, animacje, rodzinne gry miejskie, spotkania z ciekawymi ludźmi - każdy znajdzie coś dla siebie.
Zobacz także: Pierwszy raz z dzieckiem w muzeum
Kiedy rozpoczyna się wydarzenie?
Tegoroczna Noc Muzeów zaplanowana jest na dwa dni. W większości miast, w tym w Warszawie, odbędzie się w sobotę w nocy z 19 na 20 maja. Natomiast w Krakowie tegoroczna impreza odbędzie się w piątek w nocy z 18 na 19 maja. Większość obiektów otwiera się około godziny 18 i jest czynne do ok. 1-2 w nocy, jednak warto wiedzieć, że wiele placówek z myślą o najmłodszych otwiera swoje drzwi wcześniej. W niektórych miejscach obowiązują zapisy. Sprawdź to koniecznie wcześniej, by uniknąć rozczarowania.
O to kilka propozycji z dużych miast na które warto zwrócić uwagę:
Noc Muzeów: Warszawa
- Fabryka Wedla – w krainie czekolady
Zakład na warszawskiej Pradze zostanie otwarty specjalnie dla wszystkich, którzy marzyli o zobaczeniu, jak powstaje ich ulubiona czekolada. Podczas wycieczki goście zobaczą linię produkcyjną, zwiedzą Pracownię Rarytasów, Salę Pamięci oraz galerię czekoladowych rzeźb. Dla wszystkich zwiedzających będą słodkie niespodzianki.
Miejsce: Fabryka Wedla, ul. Zamoyskiego 24/26 od godz. 12:00
- Wieczorynka w Muzeum Narodowym
Muzeum Narodowe zaprasza dzieci w podróż do dalekich krajów i odległych epok. W planie podróży wizyta w katedrze w Faras i na dworze królewskim oraz rejs okrętem po wzburzonym morzu i zwiedzanie dawnej Warszawy.
Miejsce: Muzeum Narodowe, Al. Jerozolimskie 3, godz. 18.00
- Warsztaty dla rodzin U króla Maciusia
Rodzice i dzieci przygotują maciusiowe upominki: zapachowe poduszki, przypinki, magnesy.
Miejsce: Muzeum Historii Żydów Polskich Polin, od 19.00 do 22.00
- Guliwer w kosmosie
Teatr Guliwer zaprasza dzieci w kosmos. W czasie kosmicznej podróży maluchy będą szukały zagubionego w odległej galaktyce Guliwera. Zmęczone międzyplanetarną podróżą będą mogły odpocząć w teatralnej kawiarni Fika.
Miejsce: Teatr Lalek Guliwer, ul. Różana 16, godz. 19.30 – 23.00
Noc Muzeów: Wrocław
We Wrocławiu nie zabraknie warsztatów, zajęć i gier terenowych dla najmłodszych.
- Gwiezdne historie, cykl Maluchy odkrywają muzeum
Niebo fascynowało ludzi od zawsze – na mapie gwiazd odnajdywano nie tylko zwierzęta i postacie, ale całe historie! Potrafimy z fascynacją wpatrywać się w nocne niebo, wodząc palcem po konstelacjach gwiezdnych czy obserwować komety. Na tym spotkaniu poznamy bliżej mapę nieba.
Miejsce: Muzeum Pana Tadeusza, Rynek 6, godz. 17.00-18.00
- Wykonywanie odlewów skamieniałości
Muzeum Genealogiczne zaprasza wszystkie dzieci do własnoręcznego (lub z pomocą rodziców) wykonania gipsowych odlewów skamieniałości, które będą wspaniałą pamiątką po wizycie w muzeum. Przewodnicy pomogą rozpoznać jakie skamieniałości były podstawą do wykonania odlewów oraz opowiedzą o zwyczajach i trybie życia różnych dawno wymarłych zwierząt.
Miejsce: Muzeum Geologiczne im. Henryka Teisseyre, Uniwersytet Wrocławski, ul. Wojciecha Cybulskiego 30, godz. 13.00-18.00
Noc Muzeów: Poznań
- Wspólne odkrywanie – spacer rodzinny z quizem
Do obchodów Nocy Muzeów dołączył Muzeum Narodowe w Poznaniu. Oficjalną część wydarzenia podzielono na 7 ścieżek zwiedzania. Jedna z nich jest skierowana właśnie do rodzin z dziećmi. Organizatorzy przygotowali dla rodzin z dziećmi specjalną trasę wiodącą przez wszystkie muzealne sale i zakamarki. Po drodze czekają specjalne zadania! Quiz jest tak pomyślany, by oprócz zabawy stanowił też dawkę podstawowej muzealnej wiedzy. Będzie więc niezbędna rodzinna współpraca.
Miejsce: Muzeum Narodowe w Poznaniu, Aleje Marcinkowskiego 9, godz. 17.00 - 18.30
Noc Muzeów: Kraków
- Muzeum Inżynierii Miejskiej
Malowaliście już na wodzie? Tworzyliście własne witraże? Byliście w pracowni drukarza? Będziecie mieli okazję! Muzeum Inżynierii Miejskiej to nie tylko wystawy, ale także okazja do wszelakiego rodzaju doświadczania. Ciekawe atrakcje dla dzieci znajdują się także w Ogrodzie Doświadczeń. Pokazy fizyczne, dźwiękowy labirynt, obserwacje w podczerwieni i wiele innych.
Miejsce: Muzeum Inżynierii Miejskiej, ul. św. Wawrzyńca 15, godz. 18.30 – 22.00
- Wielicka Noc Muzeów
Swoje podwoje otwierają także Zamek Żupny i Muzeum kopalni soli w Wieliczce. Oprowadzanie po wystawie "Ballada o lubelskim bursztynie" odbędzie się o 19:30 i 21:00. Będziecie mogli zobaczyć małe dzieła sztuki, czyli... solniczki. Oprócz tego noc ubarwi Teatr Nikoli z Krakowa ze swoją akcją teatralno-plastyczną. Jednak co dla Was najważniejsze, Muzeum przygotowało także atrakcje dla dzieci i rodziców. Między 19:00 a 22:00 będziecie mogli wziąć udział w zajęciach edukacyjnych "Rodzinne inspiracje".
Miejsce: Muzeum Żup Krakowskich Wieliczka, godz. 19.00-24.00.
Trójmiasto i Pomorze
Na północy Polski kilka miast połączyło siły, aby stworzyć jedyny w swoim rodzaju program muzealny. Gdańsk, Gdynia, Sopot, Wejherowo, Rumia, Tczew, Malbork, Kwidzyn, Hel, Trąbki Wielkie, Będomin, Waplewo Wielkie i Żukowo to tegoroczni uczestnicy obchodów Nocy Muzeów, które w Trójmieście i okolicach odbędą się w nocy z 19 na 20 maja.
Tegoroczna Noc Muzeów, odbywać się będzie pod hasłem tego, co niewyjaśnione i paranormalne. Wszystkie biorące udział w akcji instytucje na jedną noc zmienią się w strefę X, w której zwiedzający będą poszukiwać tropów rozbitego statku UFO oraz miejskich legend.
- Muzeum Miasta Gdyni, ul. Zawiszy Czarnego 1
19:00 „W polu kapusty” – warsztaty ogrodnicze (warsztaty odbywają się o pełnych godzinach)
19:00 – 01.00 – Historyczna linia trolejbusowa – (do godziny 21:00 przejazdy z przewodnikiem)
19:30 „UFO, duchy, stwory – gdyńska mitologia” – wykład historyczny Michała Miegonia, prezentacja multimedialna
22:00-23:00 Koncert “Pin Park” / wizualizacje KINOmanual
- Podróż w czasie. Historia pewnej rodziny
Wystawa nie tylko dla dzieci.
Miejsce: Muzeum II Wojny Światowej, Gdańsk., pl. Bartoszewskiego 1, 19.00-01.00 (ostatnie wejście o g. 24.00)
- Maraton rzeźby
Akademia Sztuk Pięknych zaprasza wszystkich chętnych na otwarte, bezpłatne zajęcia z rzeźby i rysunku dla dzieci, młodzieży i dorosłych.
Miejsce: Akademia Sztuk Pięknych, Gdańsk, Targ Węglowy 6, godz. 12.00 – 15.00
Wybieracie się na Noc Muzeów z dziećmi? W Waszych miastach są organizowane atrakcje dla najmłodszych? Napiszcie w komentarzach.
Zobacz także:
- Nie wychowuj ignoranta. Zabierz dziecko do muzeum
- 35 pomysłów na zabawę z dzieckiem
- Jak rozwijać dziecięce pasje?