Wyniki
Wyniki
Laureaci
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Dziecko w muzeum
Fotolia
Mama

Nie wychowuj ignoranta. Zabierz dziecko do muzeum

Warto pokazać dzieciom, że takie miejsca, jak galerie czy muzea istnieją i że warto je odwiedzić. Bo dziecko w muzeum może się świetnie bawić. Nie wierzycie? Sprawdźcie.

okiem mamy
"Z małym dzieckiem do muzeum? Chyba oszalałaś?" – usłyszałam od koleżanki, gdy zaproponowałam jej wspólną wyprawę do Muzeum Narodowego w Warszawie. To "małe dziecko" ma cztery lata i jest, jak na swój wiek, niezwykle ciekawym świata chłopcem. Jego mama zdecydowanie odrzuciła pomysł wspólnego oglądania wystawy i wybrała opcję: spacer do Łazienek. Gdy zapytałam ją, dlaczego tak wzbrania się przed muzeum, odpowiedziała: "On będzie się tam nudził, a ja go będę musiała co chwilę pouczać, by niczego nie dotykał i sama też nie będę mogła skoncentrować się na wystawie". "A poza tym" – dodała – "Muzeum jest ogromne i szkoda mi czasu. Wolę, by mały swobodnie pobiegał na świeżym powietrzu".  Z tym argumentem nie mogłam dyskutować, więc poszłyśmy do parku. Syn przyjaciółki rzeczywiście biegał, ale jego mama co chwila krzyczała: "Zatrzymaj się. Nie biegaj tak. Nie dotykaj tego. Zostaw ten kij! Uważaj na płotek!".

Z dzieckiem do muzeum. Ja oszalałam!

Chyba oszalałam, bo po powrocie do domu pomyślałam, że chłopiec o wiele lepiej mógłby bawić się w muzeum... gdyby dobrze zaplanować tam jego pobyt. Dobrze zorganizować, tzn. przeczytać trochę o muzeum i organizowanych w nim wystawach (zarówno tych stałych, jak i tych czasowych), zadzwonić do informacji i zapytać, czy w muzeum są organizowane zabawy dla dzieci, wybrać najbardziej interesujące dla dziecka eksponaty i – przygotować się – by małemu trochę o nich opowiedzieć. Niestety większość z nas – rodziców – tego nie robi. Zwiedzanie galerii, muzeów zwykle odbywa się według tego samego scenariusza: idziemy nieprzygotowani, zaczynamy zwiedzanie bez żadnego planu, suniemy się z maluchami od sali do sali, tracąc powoli zainteresowanie pochowanymi w gablotach eksponatami. "Nuda, Panie" – jak mawia mój kolega. Ktoś pewnie powie: "Inaczej się nie da". Da się!

Warto zobaczyć: Pierwszy raz z dzieckiem w muzeum

W poszukiwaniu bogów olimpijskich

Podczas tegorocznych wakacji byliśmy z rodziną w Atenach. Zwiedzaliśmy m.in. Muzeum Akropolu. Znajduje się tak mnóstwo bezcennych zabytków sztuki antycznej i bizantyjskiej. W rzeczywistości to kilkaset posągów, ściennych dekoracji, płaskorzeźb itp. Dla wielbicieli świata starożytnej Grecji to raj, dla pozostałych zwiedzających kolejny punkt, który trzeba odhaczyć na turystycznej mapie. Tak się jednak tylko wydaje. To muzeum tętni życiem i... śmiechem dzieci. Przy kasie biletowej na dzieci czeka niespodzianka – specjalna mapa (w języku angielskim). Maluchy dowiadują się z niej, że w muzeum jest organizowane przyjęcie dla bogów. Niestety bogowie jeszcze nic o tym nie wiedzą, więc trzeba ich najpierw odnaleźć, a potem zaprosić. Pomóc mają w tym właśnie maluchy. Aby było łatwiej odnaleźć "boskich" gości, na mapce zaznaczone są miejsca ich pobytu oraz charakterystyczny element, dzięki któremu można ich rozpoznać. Ta zabawa – wierzcie mi – wciągała nie tylko dzieci, ale i ich opiekunów. Po muzeum biegały całe rodziny w poszukiwaniu Hery, Ateny, Posejdona czy Zeusa. I może podczas tej zabawy dzieciaki nie obejrzały wszystkich eksponatów, ale zapamiętały imiona olimpijskich bogów, dowiedziały się, kim oni byli i jak wyglądali. A resztę eksponatów zobaczą innym razem, bo – jestem tego pewna – one tam jeszcze z pewnością wrócą.

Warto przeczytać: 5 pomysłów na weekend z dzieckiem na południu Polski

Być jak Le Corbusier

Podobnie było w Paryżu, w Centrum Pompidou. To tam wprawiła mnie w zdumienie klasa siedmiolatków, która wraz z nauczycielką oglądała wystawę czasową poświęconą twórczości Le Corbusiera. Dzieciaki z słuchały zainteresowaniem nauczycielki, która posiłkując się różnymi przedmiotami (m.in. pudełkiem zapałek),  pokazywała, na czym polegała idea modernizmu w architekturze. Później dzieci – na kartkach papieru – mogły zaprojektować swoje domy (lub domy dla lalek) zgodnie z tymi zasadami. Czy maluchy nie rozpraszały się? Owszem zdarzało się, że niektóre z nich rozchodziły się po sali, ale nauczycielka potrafiła z powrotem przyciągnąć ich uwagę.
Gdy dzieciaki projektowały swoje domy, podeszłam do nauczycielki i chwilę z nią porozmawiałam. Okazało się, że francuskie dzieciaki od najwcześniejszych lat chodzą do muzeów i galerii. Obcują z kulturą. Nauczycielom nie zależy na tym, by te dzieci, jak najwięcej się nauczyły, ale by w ogóle dowiedziały się, że takie miejsca istnieją i że warto je odwiedzić.

Cudze chwalicie, a swojego nie znacie?

A w Polsce? Ktoś może powiedzieć, że w Polsce takich miejsc nie ma. Ale to nieprawda. Jest ich wiele.
Takim miejsce jest Muzeum Powstania Warszawskiego, gdzie dzieci mogą – pod opieką opiekunów z muzeum – na przykład oglądać ruiny Warszawy w miniaturze, założyć hełm powstańca czy zaśpiewać z dziećmi piosenki powstańcze.
Takim miejscem jest Muzeum Żydów Polskich, gdzie maluchy mogą na przykład zaprojektować monetę, na której mogą napisać swoje imię w języku jidysz, mogą podróżować z żydowskimi bohaterami Jedwabnym Szklakiem, zostać też drukarzem i odbijać strony książek dla całej rodziny.
Takim miejscem jest Centrum Nauki Kopernik, gdzie dzieci mogą eksperymentować pod okiem dorosłych i zobaczyć, jakie siły oddziałują na świat.

Ta lista mogłaby być znacznie dłuższa, ja ograniczyłam się tylko do własnego podwórka... Może wy chcielibyście coś dopisać od siebie?

Polecamy: Z maluszkiem w Centrum Nauki Kopernik - galeria Bzzz! (video)

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
lektury klasa 6
Edukacja
Lektury do 6 klasy szkoły podstawowej – lista lektur szkolnych po zmianach 
Joanna Biegaj
300 plus - kiedy wypłata świadczenia dobry start
Aktualności
300 plus – kiedy wypłata świadczenia „Dobry start”?
Joanna Biegaj
obcięte dofinansowanie dla szkoły w chmurze
Edukacja
Szkoła w Chmurze – cena może wzrosnąć?
Magdalena Drab
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki nad dzieckiem – czy urlop opiekuńczy 2023 jest płatny?
Joanna Biegaj
wniosek u urlop rodzicielski
Prawo i finanse
Wniosek o urlop rodzicielski 2023 – wzór do druku
Magdalena Drab
Cytaty na chrzest
Cytaty i przysłowia
Cytaty na chrzest: piękne sentencje i złote myśli z okazji chrzcin
Milena Oszczepalińska
życzenia urodzinowe dla córki
Święta i uroczystości
Życzenia urodzinowe dla córki: piękne, wzruszające, mądre, od mamy i od taty
Joanna Biegaj
Przysłowia o nauce
Cytaty i przysłowia
Mądre przysłowia o nauce i wiedzy – 40 motywujących sentencji
Joanna Lechowicz
zgoda na samodzielny powrót dziecka ze szkoły
Uczeń
Zgoda na samodzielny powrót dziecka ze szkoły [WZÓR]
Joanna Biegaj
dziecko ciągle choruje
Zdrowie
Dziecko ciągle choruje: nawracające zapalenie oskrzeli i infekcje gardła [CO ROBIĆ?]
Magdalena Drab
ugryzienie szerszenia
Zdrowie
Ugryzienie szerszenia może być groźne (ale nie musi!)
Ewa Janczak-Cwil
wpływ telewizji na rozwój dziecka
Wychowanie
Wpływ telewizji na rozwój dziecka – negatywne i pozytywne skutki oglądania telewizji
Aneta Grinberg
Przedszkolaki powinny się bawić, a nie ciągle uczyć
Edukacja
Przedszkolaki coraz częściej potrafią czytać i pisać, ale mają zaburzenia sensoryczne. Gdzie tkwi błąd?
Milena Oszczepalińska
gęsty katar u dziecka
Zdrowie
Gęsty katar u dziecka – jak szybko się go pozbyć?
Ewa Janczak-Cwil
Pełne szpitale RSV
Aktualności
Lekarz mówi wprost: dziecko z RSV i z dusznością umrze, jeśli nie trafi do szpitala
Ewa Janczak-Cwil
morfologia u dzieci
Zdrowie
Morfologia u dzieci – jak czytać wyniki krwi [NORMY]
Ewa Janczak-Cwil
jak odpieluchować dziecko
Pielęgnacja
Odpieluchowanie dziecka: kiedy i jak to zrobić? Sprawdzone sposoby
Małgorzata Wódz
znieczulenie podpajęczynówkowe
Poród naturalny
Znieczulenie podpajęczynówkowe najczęściej stosowane podczas cesarskiego cięcia [zalety i wady]
Agnieszka Majchrzak