Wyniki
Wyniki
Laureaci
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
mama, dziecko, czytać, książka
Wychowanie

Jak rozwijać dziecięce pasje?

Dwuletni Tymuś rozpoznaje marki niemal wszystkich aut, Marysia chce wiedzieć wszystko o żabach. Oto dzieci z pasją. Twój maluch też może taki być.

Nawet nie wiesz, ile od ciebie zależy. Czasem jeden wakacyjny wyjazd, jeden prezent albo twoje stare hobby mogą rozbudzić w dziecku wielką pasję. A potem to już tylko duma oraz obowiązek, by malucha w niej wspierać. Dziecięca pasja to kapitał na całe życie. Dzięki niej twoje dziecko...

...więcej wie o świecie

Dziecięce hobby to bezbolesny sposób zdobywania trwałej wiedzy. Dobrze wiesz, że jeśli pojawi się interesujący fakt, łatwo go zapamiętujesz, a te mniej ciekawe szybko ulatują z pamięci. Zafascynowany geografią kilkulatek niepostrzeżenie uczy się nazw krajów, ich stolic, bezbłędnie rozróżnia flagi, gdy nie umie jeszcze czytać. Można by się zastanowić, po co ta wiedza? W ten sposób dowiaduje się, że świat to coś więcej niż najbliższe otoczenie, ćwiczy pamięć, wrzucając do niej wiele nowych określeń. Rozpoznając flagi, doskonali spostrzegawczość, poznaje kolory i kształty. Wymawiając nazwy stolic i krajów, ćwiczy wymowę.

...ma szansę na sukces w życiu

Nie zawsze tak się zdarza, że dziecięca pasja staje się tą na całe życie. Zanim maluch dorośnie, może ulegać różnym fascynacjom. Każda z nich zostawia jednak trwały ślad w postaci zdobytej wiedzy, a także nawyku, by poświęcać się z oddaniem jakiemuś zagadnieniu. A wiadomo – trening czyni mistrza. Podobno każdego z nas dzieli od mistrzostwa w każdej dziedzinie 10 tysięcy godzin spędzonych na doskonaleniu. Jeśli widzisz, że dziecko codziennie z zapałem lepi figurki z plasteliny albo rysuje nigdy niekończący się komiks, nie przeszkadzaj mu, być może jego zegar już odlicza godziny.

...będzie bardziej pewne siebie

Wiedza może dawać pewność, pod warunkiem że pozwolisz dziecku poczuć się ekspertem. Nie obawiaj się pytać małego fana motoryzacji, jakiej marki samochód właśnie mijacie. Nie upieraj się, że to była Honda, a nie Hyundai, jeśli akurat pomyliły ci się ich znaczki. Gdy maluch okaże się mądrzejszy, nie ucierpi na tym twój autorytet. Za to zyska dziecko – dowie się, że jest w czymś dobre (nawet mama zasięga u mnie rady). Zacznie wierzyć w swoje siły i możliwości, przekona się, że jego zdanie też się liczy.

...zyska kolegów

Posiadanie własnej kolekcji modeli Bburago albo umiejętności żonglowania piłką futbolową podnosi pozycję dziecka w grupie, zwraca na niego uwagę kolegów, a ci mogą nawet naśladować jego hobby. Tworzą się grupki wspólnych zainteresowań, odbywa się twórcza wymiana doświadczeń. Ale bywa i odwrotnie, dziecko może naśladować kolegów i ku zaskoczeniu rodziców prosić o kupno figurek Spidermana, Batmana albo Transformersów do kolekcji.

...nie nudzi się

Mamo, co mam teraz robić? Takie pytanie raczej nie padnie z ust ogarniętego pasją malucha, chyba że zabronisz mu zajmować się tym, co lubi. Nawet gdy maluch sam sobie organizuje zajęcia, staraj się jednak rozmawiać o nich lub czasem mu w nich towarzyszyć. To podniesie w jego oczach wartość własnych zainteresowań.

Czytaj też:


Dlaczego nie powinniśmy porównywać rozwoju naszych dzieci? Rady mamy 1,5-rocznej Michaliny

Jak ułatwić dziecku przygotownie do nauki w szkole
Fotolia
Edukacja
Jak ułatwić szkolny debiut – 10 zadań dla rodziców
Czas, które dziecko spędza w przedszkolu, na pewno nie pójdzie na marne. Ale to, co robi w domu, też ma duże znaczenie. Zobacz, jak w prosty sposób pomożesz maluchowi odnieść sukces w szkolnej ławce.

1. Zapraszaj do domu kolegów dziecka - nie tylko na kinderparty . Dobrze przygotowane do szkoły dziecko powinno umieć odnaleźć się w grupie. Jeśli twój maluch jest odludkiem, w takich sytuacjach łatwiej przełamie koleżeńskie lody.    2. Cierpliwe odpowiadaj na dziecięce pytania - nawet jeśli wydają się niemądre lub sądzisz, że maluch słyszał już odpowiedź na nie setki razy. Pytanie do klucz do zdobywania wiedzy. Jeśli nie znasz odpowiedzi, poszukajcie jej z dzieckiem w książkach lub w internecie. Od razu podasz gotowy sposób na zdobywanie informacji, bardzo potrzebny wszystkim, którzy sie uczą.   3. Czytaj maluchowi - nauczysz go słuchania – w szkole trzeba umieć słuchać przede wszystkim pani, ale też kolegów. Podczas czytania książek dziecko ćwiczy skupianie uwagi, a także rozwija wyobraźnię i wiedzę - sama wiesz, ile można się z książek dowiedzieć.   4. Podsuwaj rebusy, zagadki, krzyżówki - uczą myślenia, cierpliwości, dają satyfakcję ze znalezienia rozwiązania. Dzieci, które chętnie bawią się w ten sposób, zwykle nie mają problemów w szkole.    5. Rozmawiaj z dzieckiem - dzięki nim nie tylko staniecie się sobie bliższi, ale maluch będzie mógł doskonalić słownictwo, wypowiadać się potoczyście. Gdy dziecko wypowiada się, ma szansę uporządkować swoje myśli. Jesli więc już piąty raz słuchasz, co dziś kolega Filip zrobił po przedszkolnym obiedzie, nie okazuj znudzenia.   6. Nie wyręczaj - choć wiele rzeczy mogłabyś zrobić szybciej i lepiej, pięciolatek powinien już umieć ubierać się sam, myć, czesać i jeść. Pozwól mu ćwiczyć te umiejętności i zachęcaj, jeśli nie wierzy w swoje możliwości.    7. Nie zgaduj, co ma na myśli - czy może wolałby na śniadanie truskawkowy serek czy waniliowy. Naucz dziecko mówić o swoich potrzebach. Sytuacja, w...

wąż horoskop chiński
Fotolia
Horoskop
Wąż - horoskop chiński dla mamy
Co czeka cię w 2017 roku Ognistego Koguta według chińskiego horoskopu dla mamy? Sprawdź, co mówią gwiazdy w horoskopie na 2017 dla węża!

Pieniądze Sprawy finansowe nie powinny w tym roku sprawiać zmartwień. Codzienne życie będzie zorganizowane, wydatki przemyślane. Będziesz bardziej oszczędna i rodzinnie zaczniecie wprowadzać w życie ekologiczne przyzwyczajenia . Poza tym – może w końcu uda wam się pozbyć kredytu czy spłacić zaległe długi, dzięki czemu wasza rodzina stanie finansowo na nogi. Koniec roku będzie dobrą okazją do zdobycia gotówki, która pomoże odbić się od dna i pozwoli na kilka ponadprogramowych przyjemności. Bez wahania przeznacz ją na egzotyczną podróż lub spełnienie niezwykłych rodzinnych marzeń . Praca i kariera Ten rok będzie spokojny, nie zapowiada się by miały dopaść cię jakieś wielkie zmiany. Za to relacje w pracy z innymi się poprawią, a nawet znajdziesz wśród współpracowników przyjaciela. Nie przejmuj się humorami szefa, skup się na rozwijaniu swoich zainteresowań i pasji. Cierpliwość to cecha, która ci się przyda, a nowe hobby tylko cię w niej umocni i pozwoli spojrzeć na wiele rzeczy z dystansu. Miłość i rodzina Problemy w rodzinie i w związku? Czas zawsze pomoże w takich sytuacjach, ale też wspieranie się nawzajem i optymizm. Nie myśl o drobiazgach, które drażnią cię w rodzinie, skup się na pozytywnych aspektach. Szczęście sprzyja ci w otoczeniu osób wykształconych lub pochodzących spoza kraju. Patrz przed siebie pogodnie i z optymizmem, a spotka cię wszystko, co najlepsze. Pomyślcie nad rozwojem pasji dziecka i jego zainteresowań, jego sukcesy sprawią radość także tobie i partnerowi.

Targi ksiazki Przecinek i Kropka 2019
Adobe Stock
Aktualności
Największe w Polsce targi książki dziecięcej – Przecinek i Kropka – startują 6 kwietnia!
Setki nowości wydawniczych i najpiękniej zilustrowanych książek dla najmłodszych, dziesiątki rozwijających dziecięce pasje warsztatów i spotkania z ulubionymi pisarzami. 6 i 7 kwietnia w Centrum Praskim Koneser w Warszawie odbędzie się trzecia edycja Targów Książki Dziecięcej Przecinek i Kropka – największego w Polsce święta skierowanego do miłośników literatury dziecięcej. Wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny.

Aż 15 tysięcy uczestników zgromadziły ubiegłoroczne Targi Książki Dziecięcej Przecinek i Kropka. Druga edycja wydarzenia dowiodła, że rodzice chcą, by dzieci od najmłodszych lat miały styczność z książkami mądrymi i pięknie zaprojektowanymi. To one obudzą pasję do czytania – i nie tylko, bo na małych uczestników na targach Empiku czeka masa edukacyjnych atrakcji i rozrywki. Warsztaty i spotkania z autorami W ramach warsztatów, pod okiem ekspertów, dzieci mogły przeprowadzać eksperymenty chemiczne, tworzyć teatralne lalki, rozwiązywać zagadki detektywistyczne, rozkładać na części komputery. Szeroki wachlarz tematyczny gwarantuje, że każdy smyk znajdzie zajęcia, które rozwiną jego pasje lub pozwolą odkryć nowe. Pobudzającym kreatywność zabawom towarzyszą pełne emocji spotkania z najpopularniejszymi pisarzami literatury dziecięcej. Dzięki nim czytelnicy poznają ciekawostki na temat książek, anegdoty o ich autorach i bohaterach, dowiadują się, czy ich ulubione historie i postaci trafią na karty kolejnych publikacji. Dzieci będą też miały okazję, by osobiście porozmawiać z autorem i zdobyć dedykację na własnym egzemplarzu książki. Konkurs na Najlepszą Książkę Dziecięcą Przecinek i Kropka Tradycją Targów jest także finał Konkursu na Najlepszą Książkę Dziecięcą Przecinek i Kropka . W tym roku nagrody zostaną wręczone już po raz dziesiąty. Najpierw jury, w którego skład wchodzą specjalistki od literatury dziecięcej: Dorota Koman, Ewa Gruda, Ewa Świerżewska, historyk sztuki Ewa Solarz oraz psycholog dziecięca dr Aleksandra Piotrowska spośród zgłoszonych pozycji starannie wyselekcjonuje TOP5 tytułów w każdej kategorii wiekowej: do lat 5, 6-8 lat i 9-12 lat. Następnie 20 lutego rozpocznie się głosowanie, w którym rodzice i dzieci wybiorą najmądrzejsze i najlepiej zilustrowane książki 2018 roku (www.przecinekikropka.pl). Organizowane przez Empik...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Współpraca reklamowa
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
Zmiany w Kodeksie pracy ważne dla rodziców [urlop rodzicielski, elastyczne formy czasu pracy i inne]
Prawo i finanse
Zmiany w Kodeksie pracy  ważne dla rodziców w 2023 roku [urlop rodzicielski, elastyczne formy czasu pracy i inne]
Luiza Słuszniak
wniosek 500 plus 2022
Prawo i finanse
Wniosek 500 plus 2023 – od kiedy? Jak go złożyć przez internet?
Magdalena Drab
wiersz o zimie
Gry i zabawy
Wiersz o zimie: 7 zimowych wierszyków dla maluchów i przedszkolaków
Agnieszka Majchrzak
karnawał
Aktualności
Karnawał – kiedy się zaczyna i kończy w 2023 roku, najciekawsze zwyczaje
Ewa Janczak-Cwil
Sanki dla dzieci
Zakupy
Sanki dla dzieci: z oparciem, drewniane i plastikowe. Jakie sanki dla niemowlaka?
Milena Oszczepalińska
ferie kiedy
Aktualności
Ferie zimowe – terminy dla województw w 2023 roku
Luiza Słuszniak
urlop macierzyński
Prawo i finanse
Urlop macierzyński 2023 – zasady, zmiany w związku z dyrektywą unijną
Ewa Janczak-Cwil
szczęśliwe imiona dla dziewczynek
Imiona
Szczęśliwe imiona dla dziewczynek: imiona oznaczające i przynoszące szczęście. Lista
Magdalena Drab
matura 2023 zmiany
Edukacja
Matura 2023: zmiany. Matematyka, polski, angielski – egzamin będzie łatwiejszy
Magdalena Drab
miód na przeziębienie
Zdrowie
Miód na przeziębienie – jaki jest najlepszy?
Małgorzata Wódz
AMR, jak często kąpać noworodka
Noworodek
Jak często kąpać noworodka: co ile dni kąpać latem i zimą? Zalecenia
Magdalena Drab
maski karnawałowe dla dzieci
Gry i zabawy
Maski karnawałowe dla dzieci: jak zrobić (krok po kroku) + maski do druku
Karolina Stępniewska
sposoby na zaparcia w ciąży
Zdrowie w ciąży
Sposoby na zaparcia w ciąży: najlepsze są te domowe i naturalne
Sylwia Niemczyk
kalendarz szczepień 2022
Zdrowie
Kalendarz szczepień 2023: szczepienia obowiązkowe i zalecane [PROGRAM SZCZEPIEŃ OCHRONNYCH] ​
Luiza Słuszniak
Królik dla niemowlaka
Dieta
Królik dla niemowlaka: jak go przygotować, od kiedy można go podać [PLUS PRZEPIS]
Adrianna Trusiuk
Ząbkowanie dziecka
Zdrowie
Ząbkowanie dziecka – kiedy się zaczyna, ile trwa i jakie są objawy?
Magdalena Drab
Dodatki do zasiłku rodzinnego
Prawo i finanse
Dodatki do zasiłku rodzinnego 2023: ile wynosi dodatek szkolny, rehabilitacyjny i na dziecko niepełnosprawne?
Joanna Biegaj
kosmetyki na cellulit i rozstępy po ciąży
Mama
Sprawdzony sposób na piękną skórę po ciąży. Znikną rozstępy, cellulit i flabby skin
Barbara Daszuta